Proč některé tisícovky chybí

Související odkazy: Co to je HLV a VV a jaký je mezi nimi rozdíl | Proč některé tisícovky chybí | Proč udáváte chybné výšky vrcholů | Jak evidovat zdolané tisícovky | Jsou všechny tisícovky volně přístupné | Co znamená hodnocení Dostupnosti vrcholů | Jaký je rozdíl mezi Registrací a Objednávkou členství | Proč má zboží v e-obchodu různé ceny | Proč mají některé knihy v e-obchodu tak velmi vysokou cenu | Mám problémy při vkládání fotografií či informací... | Vysvětlení pojmů geodetický, trigonometrický a nivelační bod

 

 

Tisícovky.cz podávají informace o veškerých tisícovkách

Na stránkách Tisícovky.cz naleznete informace o veškerých tisícimetrových vrcholech zařazených do projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska. Často se však setkáváme s připomínkou, že výčet tisícovek v rámci projektu není úplný, protože v turistických mapách lze nalézt i mnoho dalších tisícimetrových vrcholů. Typickými příklady jsou například známá místa Harrachova skála v Krkonoších, Kamzičník v Hrubém Jeseníku a mnohá další. Jak to tedy vlastně je?

 

Rozdíl mezi tisícovkou a spočinkem

Před sestavením výčtu našich tisícovek jsme museli stanovit přesná kritéria pro výběr tisícimetrových vrcholů neboť žádná všeobecně přijímaná definice vrcholu ani v odborné literatuře neexistovala (podrobnosti k tomuto tématu naleznete v sekci Co to je HLV a VV a jaký je mezi nimi rozdíl?). Jedním z hlavních kritérií opravňujících vrchol k zařazení mezi tisícovky je převýšení, přesněji převýšení nejvyššího místa vrcholu vůči nejvyššímu sedlu nejbližší tisícovky (zjednodušeně řečeno "o kolik vrchol převyšuje své okolí"). Minimální hranice tohoto převýšení je u hlavních vrcholů (HLV) stanovena na 15 m, u vedlejších vrcholů (VV) na 5 m.

Přestože se jedná o subjektivně stanovenou hranici za níž jsme povětšinou kritizováni pro přílišnou mírnost tohoto kritéria, díky čemuž se do výčtu tisícovek dostala i velká řada "nezajímavých a plochých vrcholů", mnoho "významných" vrcholů (například zmiňovaný Kamzičník, Harrachova skála a mnohé další) se naopak do výčtu tisícovek kvůli svému zanedbatelnému převýšení vůči okolí do seznamu našich tisícovek nedostalo.

Z geografického hlediska se v těchto případech nejedná o samostatné vrcholy, ale o pouhé spočinky na svazích významnějších tisícovek, přičemž v popisech těchto hlavních vrcholů obvykle spočinky alespoň krátce zmiňujeme. Také jmenný rejstřík v publikaci Průvodce po tisícimetrových vrcholech České republiky většinu těchto spočinků uvádí a rovněž vždy připojuje i poznámku, ke kterému hlavnímu vrcholu spočinek přísluší.

Nahoru

 
 
© 2003-2012 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group