Tisícovky Čech, Moravy a Slezska

Přejít na: Úvodní info | Časté dotazy | Kontakt | Publikace | GPS | Nesmeky | e-Obchod | Galerie tisícovek | Výlety | Klub tisícovkářů | Přidat foto / info | Archiv foto / info

 

Vybírejte z tisícovek knih a DVD o České republice skladem 

Knihy z regionů Beskydy / Brdy / České středohoří / Českosaské Švýcarsko / Český krasČeský les / Český rájJavorníky / Jeseníky / Jizerské horyKrálický Sněžník / Krkonoše / Krušné hory / Lužické hory / Novohradské hory / Orlické hory / Plzeňsko / Posázaví / Praha a okolíRychlebské hory / Šumava / Vysočina. Knihy nadregionální / zahraniční. Vybraní autoři Klostermann / Nevrlý...

Edice Tisícovky / Tajemné stezky / Zmizelé Čechy-MoravaStaré pohlednice i foto / Letecké foto / Řeky, vodopády, jezera... / Flora / FaunaRozhlednyŽeleznice / Military / Pověsti a pohádky / Vzpomínky a vyprávění...  DVD o ČRZvýhodněné sadyNově zařazené knihyVšechny knihy.

 

Aktuality a novinky / co se chystá, co je nového

Masarykova chata se nachází poblíž tisícovky Šerlich - JV vrchol. Vrchol Šerlich leží přibližně 0,5 km SZ.

Masarykova chata se nachází poblíž tisícovky Šerlich - JV vrchol (VV 314a; 1019 m). Vrchol Šerlich (HLV 314; 1027 m) leží přibližně 0,5 km SZ.

Renáta Šašková (červenec 2010)

Setkání tisícovkářů k 20. výročí projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska

21. března 2023 uplyne 20 let od chvíle, kdy byl v historické budově Národního muzea slavnostně zahájen projekt Tisícovky Čech, Moravy a Slezska.

Za dvě desítky let přilákali Tisícovky tisícovky tisícovkářů, kteří zdolali mnoho desítek tisíc našich tisícovek :-) A je jich mezi námi několik, kteří již dokázali zdolat naše tisícovky všechny!

Tisícovky ČMS byly vždy hlavně projektem pro milovníky individuálního toulání se po našich horách, ale (na popud právě jednoho z „kompletních“ tisícovkářů Petra H.) jsme se rozhodli při příležitosti 20. výročí uspořádat po letech opět jedno setkání tisícovkářů.

Při výstupu na tisícovky ve vojenském prostoru Boletice.

Při výstupu na tisícovky ve vojenském prostoru Boletice.

Martina Formánková (říjen 2005)

V sobotu 18. března 2023 zveme všechny tisícovkáře na malý sraz, samozřejmě na horách, přičemž volba padla na Orlické hory, konkrétně lokalitu Šerlichu, kam je to podobně daleko z Krušných hor, Šumavy i Beskyd a lze tam vystoupat náročným pěším výstupem, ale i přiblížit se autem coby možnost pro tisícovkáře v již hodně pokročilém věku.

Přesný čas srazu a společný program ještě včas upřesníme, ale pokud se chcete setkání tisícovkářů zúčastnit, rezervujte si již dnes sobotu 18. března 2023 a napište nám prosím na tisicovky@tisicovky.cz zprávu o své zamýšlené účasti. Vítáni jsou samozřejmě i Vaši dvounozí a čtyřnozí přátelé!

Za všechny tvůrce Tisícovek Tomáš Formánek

 
 

Výběr z nově přidaných fotografií

Z vrcholu Malého Bradla je nádherný výhled téměř na celou Keprnickou hornatinu. Významné tisícovky této časti jsou zde jako na dlani - v popředí Červená hora, na horizontu zleva Vozka, Keprník a Šerák.

Z vrcholu Malého Bradla (HLV 277; 1044 m) je nádherný výhled téměř na celou Keprnickou hornatinu. Významné tisícovky této časti jsou zde jako na dlani - v popředí Červená hora (HLV 41; 1333 m), na horizontu zleva Vozka (HLV 22; 1377 m), Keprník (HLV 12; 1423 m) a Šerák (HLV 33; 1351 m).

Pavel Blazek (září 2022)

Několik málo metrů západně od vrcholové partie Malého Bradla je pěkné kamenné moře.

Několik málo metrů západně od vrcholové partie Malého Bradla (HLV 277; 1044 m) je pěkné kamenné moře.

Pavel Blazek (září 2022)

Vrcholová partie Malého Bradla.

Vrcholová partie Malého Bradla (HLV 277; 1044 m).

Pavel Blazek (září 2022)

 

Výběr z nově přidaných informací

Kamenné moře na vrcholu Malého Bradla s výhledem na Červenou horu, Vozku a v mracích Keprník a Šerák.

Kamenné moře na vrcholu Malého Bradla (HLV 277; 1044 m) s výhledem na Červenou horu (HLV 41; 1333 m), Vozku (HLV 22; 1377 m) a v mracích Keprník (HLV 12; 1423 m) a Šerák (HLV 33; 1351 m).

Petr Havránek (květen 2021)

06.06.2022 13:42:43 - Jindřich Vančát

Dobrý den přeji!

Oznamuji další změnu v počtu zdolaných tisícovek, poslední. Dotvořil jsem knížku o toulkách po tisícovkách a máme tedy zdokumentováno všech 584 tisícovek, z toho HLV 396 a VV 188.

Poslední tisícovky jsem prošli z Červenohorského sedla během tohoto víkendu a byla to paráda. Celá naše etapa chození se protáhla na 18 let a výletů se zúčastnila velká masa dalších kamarádů, ale nikdo z nich neměl tu výdrž a zájem všechny je navštívit kromě nás dvou - Jindřicha Vančáta a Jana Krahulíka. Putování nám prodloužily problémy s kotníkem u Honzy a především bolavá kyčel u mě (totálka).

Mějte se krásně a na shledanou! Jindřich Vančát

5. června 2022 se stali Jindřich Vančát a Jan Krahulík dalšími tisícovkáři, kteří úspěšně zdolali všechny naše tisícimetrové vrcholy! Moc gratulujeme a přejeme pevné zdraví a hodně dalších vydařených výletů! Tomáš, Michal a Renáta z Tisícovek ČMS

 

17.05.2022 10:59:32 - Petr Havránek

Milí tvůrci projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska,

hlásím, že dne 9.5.2022 jsem měl krásný den. Za slunečného počasí jsem v Králickém Sněžníku se ženou a kamarády navštívil poslední z 584 tisícimetrových vrcholů republiky.

Po horách chodíme celý život, ale Tisícovky si počítáme až od konce roku 2003, kdy jsme podle publikovaného „Průvodce po tisícimetrových vrcholech České republiky“ začali vrcholy zdolávat systematicky i se zaznamenáním trasy z GPS navigace a fotografickou dokumentací vrcholů.

První započtenou horou byl Hadí vrch (VV 202a; 1023 m) na Šumavě, na který jsme „v novém režimu“ vystoupili 30. listopadu 2003 (a od té doby asi již 50x znova) a posledním vrcholem bylo výše zmíněného 9. května letošního roku Uhlisko (VV 56a; 1241 m) v Králickém Sněžníku.

Je to tedy téměř 20 let krásného cestování po českých horách se vzrušujícím cílem: nalézt optimální výstupovou cestu ke každému vrcholu, často náročným terénem mimo značené cesty a s objevením všech utajených kapliček, studánek a zaniklých osad. Neméně obtížné může být i nalezení vlastního vrcholu, rozladění, když nenajdeme avízovaný geodetický bod je velké. Pak je ještě nutné celý výlet nafotografovat a zaznamenat.

Jako osudová se může ukázat chamtivost „ulovit“ co nejvíce vrcholů během jednoho výletu, když na nejvzdálenější kopec nezbydou síly a čas a je nutné se do hor vrátit a jít celodenní túru třeba kvůli zdolání nevýrazného, plochého a zarostlého vedlejšího vrcholu, který je zcela neatraktivní. I v tom byl kus romantiky. Proto vám chci poděkovat, že jste nám zprostředkovali možnost všechno tohle poznat. Kdo by jinak jel pětkrát na týden do Jeseníků (jsme z Prahy), nebo až daleko na východ do Slezských Beskyd. Bylo to krásných dvacet let života.

Petr Havránek

Kniha Petra Havránka Moje tisícovky.

Kniha Petra Havránka Moje tisícovky.

Věnování v knize od Petra Havránka.

Věnování v knize od Petra Havránka.

9. května 2022 se stal Petr Havránek pátým tisícovkářem, který úspěšně zdolal všechny naše tisícimetrové vrcholy!

Petr si po zdolání všech našich tisícovek nadělil publikaci vydanou vlastním nákladem, která celé jeho dvacetileté zdolávání našich tisícovek krásně zaznamenává. Díky za výtisk této nádherné knížky a věnování, které nám Petr napsal! 

Petrovi moc gratulujeme a přejeme pevné zdraví a hodně dalších vydařených výletů!

Tomáš, Michal a Renáta z Tisícovek ČMS

 
Spočinek Sviní hory s chatou Slaměnka, Nebeským mostem (Sky bridge), Stezkou v oblacích (Sky walk) a dobře patrnými sjezdovými tratěmi pro horská kola.

Spočinek Sviní hory (HLV 93; 1232 m) s chatou Slaměnka, Nebeským mostem (Sky bridge), Stezkou v oblacích (Sky walk) a dobře patrnými sjezdovými tratěmi pro horská kola.

Petr Havránek (květen 2022)

16.05.2022 14:49:16 - Petr Havránek

Komerční stavby nevratně mění vzhled nejen Sviní hory – Slamníku ale i atmosféru v celém Králickém Sněžníku

Před třemi dny, v pátek 13. května 2022 v 10,00 hodin dopoledne, byl pod vrcholem Sviní hory (HLV 93; 1232 m) slavnostně otevřen „Sky bridge 721“ (Nebeský most 721), nejdelší visutá lávka na světě, která překonala dosavadní rekord portugalského 516 metrů dlouhého mostu Arouca 516. Most vede z úbočí Sviní hory od chaty Slaměnka přes údolí Mlýnského potoka na hřeben protilehlého Chlumu. Začíná ve výšce 1110 m a končí o 6 metrů výše v 1116 m. Je 1,2 m široký a zábradlí je ve výšce 120 cm.

Server Wikipedie uvádí, že stavba mostu byla začleněna do územního plánu v roce 2015, most se stavěl poslední dva roky. Stavbu financovali majitelé horského resortu Dolní Morava, společnost Sněžník, most postavila firma Taros Nova a stavba stála 200 milionů korun. Samotný most je 721 metrů dlouhý, největší výška nad dnem Mlýnského potoka je 95 metrů. Celková hmotnost lávky je 405 tun a je zavěšena na pilonech 11,4 m vysokých, na ukotvení lávky bylo spotřebováno 1030 krychlových metrů betonu. Hlavní závěsné lano, kterých je šest, má průměr 76 mm, stabilitu mostu zajišťuje dalších 60 větrných lan. Vstupné na most je pro dospělého 350-390 Kč, balíček obsahující cestu lanovkou nahoru a dolů, vstup na most i na stezku v oblacích, stojí přes 1.100,- Kč, čtyřčlennou rodinu přijde na 4.000,- Kč. Přechod mostu je jednosměrný od Slaměnky na Chlum, návrat turistů je pak po modré turistické značce úbočím Sviní hory.

V blízkosti nebeského mostu stojí již od roku 2015 ocelová a dřevěná, 55 metrů vysoká konstrukce Stezky v oblacích (Sky walk). Jejím autorem je architekt Zdeněk Fránek. Bezbariérový chodník je dlouhý 710 metrů, k jeho stavbě bylo použito 380 tun oceli, 280 krychlových metrů betonu, 550 krychlových metrů dřeva a je ukotvena 6,5 metru hluboko do skalního masivu hory. Konstrukce Stezky v oblacích je viditelná z dálky desítek kilometrů z podhůří. Jen během prvního roku po otevření ji navštívilo téměř 200 000 lidí (Wikipedie).

Konstrukce 55 m vysokého a 710 m dlouhého Nebeského chodníku (Sky walk) na spočinku Sviní hory.

Konstrukce 55 m vysokého a 710 m dlouhého Nebeského chodníku (Sky walk) na spočinku Sviní hory (HLV 93; 1232 m).

Petr Havránek (květen 2022)

Přes 11 m vysoký pylon, který nese mohutná lana Nebeského mostu u chaty Slaměnka na svahu Sviní hory.

Přes 11 m vysoký pylon, který nese mohutná lana Nebeského mostu u chaty Slaměnka na svahu Sviní hory (HLV 93; 1232 m).

Petr Havránek (květen 2022)

Sky bridge - Nebeský most, který vede od chaty Slaměnka na Sviní hoře přes údolí Mlýnského potoka na hřeben spočinku Chlum, byl zpřístupněn v pátek 13. května 2022.

Sky bridge - Nebeský most, který vede od chaty Slaměnka na Sviní hoře (HLV 93; 1232 m) přes údolí Mlýnského potoka na hřeben spočinku Chlum, byl zpřístupněn v pátek 13. května 2022.

Petr Havránek (květen 2022)

Další atrakcí na Sviní hoře je Mamutí horská dráha, která jak avizují webové stránky horského resortu Dolní Morava, je nejdelší horskou dráhou v ČR a druhou nejdelší v Evropě. Reklama nabízí: „Při převýšení 364 metrů projedete 25 bleskurychlých zatáček, dvojnásobný 360° karusel, osmičkovou smyčku, podzemní tunel a zhoupnete se na 4 parádních jumpech nad lesními cestami. Při jízdě na dráze mamutích rozměrů se sklonem až 30% vyvinete rychlost až 50 km/h, a to už je pořádná jízda.“

Ski resort Dolní Morava dále nabízí v létě rozsáhlý Trail park pro horská kola. Sestává ze čtyř sjezdových tratí odlišné obtížnosti, které díky terénním úpravám vedou po západních, jižních i východních svazích Sviní hory. V zimě resort slouží svému původnímu účelu, tedy jako lyžařské středisko. Sjezdové tratě se v současné době zásadně rozšiřují rozsáhlými terénními úpravami.

Terénní úpravy jsou patrné i v údolí, kde je vybudován velký hotel, nové komunikace a parkoviště. Změny v oblasti Dolní Moravy a Sviní hory jsou v posledních letech obrovské. Konstrukce zábavních atrakcí jsou viditelné z dálky mnoha kilometrů a terénní úpravy, které kvůli provozu střediska musely být provedeny, jsou značné a horskou krajinu nenávratně mění. Zmnohonásobil se počet turistů, nejen v Dolní Moravě a na Sviní hoře, ale v celém malém pohoří Králického Sněžníku. To kritizují nejen četní ekologičtí aktivisté, ale i mnoho místních obyvatel. Server olomoucka.drbna.cz napsal, že z Dolní Moravy se stal hypermarket na sněhu. Zatím jen není známo, co si o změnách myslí horský duch Králického Sněžníku Stamichman.

Letošní terénní úpravy na modré sjezdovce areálu Dolní Morava na svazích Sviní hory.

Letošní terénní úpravy na modré sjezdovce areálu Dolní Morava na svazích Sviní hory (HLV 93; 1232 m).

Petr Havránek (květen 2022)

Násep upravované modré sjezdovky areálu Dolní Morava na svazích Sviní hory.

Násep upravované modré sjezdovky areálu Dolní Morava na svazích Sviní hory (HLV 93; 1232 m).

Petr Havránek (květen 2022)

Pohled zpod vrcholu Sviní hory na chatu Slaměnka, most, stezku v oblacích a začátek Mamutí horské dráhy.

Pohled zpod vrcholu Sviní hory (HLV 93; 1232 m) na chatu Slaměnka, most, stezku v oblacích a začátek Mamutí horské dráhy.

Petr Havránek (květen 2022)

 

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group