Tisícovky Čech, Moravy a Slezska

Přejít na: Úvodní info | Časté dotazy | Kontakt | Publikace | GPS | Nesmeky | e-Obchod | Galerie tisícovek | Výlety | Klub tisícovkářů | Přidat foto / info | Archiv foto / info

 

Vybírejte z tisícovek knih a DVD o České republice skladem 

Knihy z regionů Beskydy / Brdy / České středohoří / Českosaské Švýcarsko / Český krasČeský les / Český rájJavorníky / Jeseníky / Jizerské horyKrálický Sněžník / Krkonoše / Krušné hory / Lužické hory / Novohradské hory / Orlické hory / Plzeňsko / Posázaví / Praha a okolíRychlebské hory / Šumava / Vysočina. Knihy nadregionální / zahraniční. Vybraní autoři Klostermann / Nevrlý...

Edice Tisícovky / Tajemné stezky / Zmizelé Čechy-MoravaStaré pohlednice i foto / Letecké foto / Řeky, vodopády, jezera... / Flora / FaunaRozhlednyŽeleznice / Military / Pověsti a pohádky / Vzpomínky a vyprávění...  DVD o ČRZvýhodněné sadyNově zařazené knihyVšechny knihy.

 

Výběr z nově přidaných fotografií

Nejvyšším bodem na Větrném je malá skalka, která je vzdálená asi 20-30 m od geodetického bodu.

Nejvyšším bodem na Větrném (VV 73d; 1014 m) je malá skalka, která je vzdálená asi 20-30 m od geodetického bodu.

Petr Havránek (duben 2022)

Šindelná z jižního konce obce Řeka.

Šindelná (HLV 386; 1001 m) z jižního konce obce Řeka.

František Albrecht (duben 2022)

Vrcholová plošina Javorového.

Vrcholová plošina Javorového (HLV 308; 1032 m).

František Albrecht (duben 2022)

 

Výběr z nově přidaných informací

17.05.2022 10:59:32 - Petr Havránek

Milí tvůrci projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska,

hlásím, že dne 9.5.2022 jsem měl krásný den. Za slunečného počasí jsem v Králickém Sněžníku se ženou a kamarády navštívil poslední z 584 tisícimetrových vrcholů republiky.

Po horách chodíme celý život, ale Tisícovky si počítáme až od konce roku 2003, kdy jsme podle publikovaného „Průvodce po tisícimetrových vrcholech České republiky“ začali vrcholy zdolávat systematicky i se zaznamenáním trasy z GPS navigace a fotografickou dokumentací vrcholů.

První započtenou horou byl Hadí vrch (VV 202a; 1023 m) na Šumavě, na který jsme „v novém režimu“ vystoupili 30. listopadu 2003 (a od té doby asi již 50x znova) a posledním vrcholem bylo výše zmíněného 9. května letošního roku Uhlisko (VV 56a; 1241 m) v Králickém Sněžníku.

Je to tedy téměř 20 let krásného cestování po českých horách se vzrušujícím cílem: nalézt optimální výstupovou cestu ke každému vrcholu, často náročným terénem mimo značené cesty a s objevením všech utajených kapliček, studánek a zaniklých osad. Neméně obtížné může být i nalezení vlastního vrcholu, rozladění, když nenajdeme avízovaný geodetický bod je velké. Pak je ještě nutné celý výlet nafotografovat a zaznamenat.

Jako osudová se může ukázat chamtivost „ulovit“ co nejvíce vrcholů během jednoho výletu, když na nejvzdálenější kopec nezbydou síly a čas a je nutné se do hor vrátit a jít celodenní túru třeba kvůli zdolání nevýrazného, plochého a zarostlého vedlejšího vrcholu, který je zcela neatraktivní. I v tom byl kus romantiky. Proto vám chci poděkovat, že jste nám zprostředkovali možnost všechno tohle poznat. Kdo by jinak jel pětkrát na týden do Jeseníků (jsme z Prahy), nebo až daleko na východ do Slezských Beskyd. Bylo to krásných dvacet let života.

Petr Havránek

9. května 2022 se stal Petr Havránek pátým tisícovkářem, který úspěšně zdolal všechny naše tisícimetrové vrcholy! Díky za krásný dopis, moc gratulujeme a přejeme pevné zdraví a hodně dalších vydařených výletů! Tomáš, Michal a Renáta z Tisícovek ČMS

 
Spočinek Sviní hory s chatou Slaměnka, Nebeským mostem (Sky bridge), Stezkou v oblacích (Sky walk) a dobře patrnými sjezdovými tratěmi pro horská kola.

Spočinek Sviní hory (HLV 93; 1232 m) s chatou Slaměnka, Nebeským mostem (Sky bridge), Stezkou v oblacích (Sky walk) a dobře patrnými sjezdovými tratěmi pro horská kola.

Petr Havránek (květen 2022)

16.05.2022 14:49:16 - Petr Havránek

Komerční stavby nevratně mění vzhled nejen Sviní hory – Slamníku ale i atmosféru v celém Králickém Sněžníku

Před třemi dny, v pátek 13. května 2022 v 10,00 hodin dopoledne, byl pod vrcholem Sviní hory (HLV 93; 1232 m) slavnostně otevřen „Sky bridge 721“ (Nebeský most 721), nejdelší visutá lávka na světě, která překonala dosavadní rekord portugalského 516 metrů dlouhého mostu Arouca 516. Most vede z úbočí Sviní hory od chaty Slaměnka přes údolí Mlýnského potoka na hřeben protilehlého Chlumu. Začíná ve výšce 1110 m a končí o 6 metrů výše v 1116 m. Je 1,2 m široký a zábradlí je ve výšce 120 cm.

Server Wikipedie uvádí, že stavba mostu byla začleněna do územního plánu v roce 2015, most se stavěl poslední dva roky. Stavbu financovali majitelé horského resortu Dolní Morava, společnost Sněžník, most postavila firma Taros Nova a stavba stála 200 milionů korun. Samotný most je 721 metrů dlouhý, největší výška nad dnem Mlýnského potoka je 95 metrů. Celková hmotnost lávky je 405 tun a je zavěšena na pilonech 11,4 m vysokých, na ukotvení lávky bylo spotřebováno 1030 krychlových metrů betonu. Hlavní závěsné lano, kterých je šest, má průměr 76 mm, stabilitu mostu zajišťuje dalších 60 větrných lan. Vstupné na most je pro dospělého 350-390 Kč, balíček obsahující cestu lanovkou nahoru a dolů, vstup na most i na stezku v oblacích, stojí přes 1.100,- Kč, čtyřčlennou rodinu přijde na 4.000,- Kč. Přechod mostu je jednosměrný od Slaměnky na Chlum, návrat turistů je pak po modré turistické značce úbočím Sviní hory.

V blízkosti nebeského mostu stojí již od roku 2015 ocelová a dřevěná, 55 metrů vysoká konstrukce Stezky v oblacích (Sky walk). Jejím autorem je architekt Zdeněk Fránek. Bezbariérový chodník je dlouhý 710 metrů, k jeho stavbě bylo použito 380 tun oceli, 280 krychlových metrů betonu, 550 krychlových metrů dřeva a je ukotvena 6,5 metru hluboko do skalního masivu hory. Konstrukce Stezky v oblacích je viditelná z dálky desítek kilometrů z podhůří. Jen během prvního roku po otevření ji navštívilo téměř 200 000 lidí (Wikipedie).

Konstrukce 55 m vysokého a 710 m dlouhého Nebeského chodníku (Sky walk) na spočinku Sviní hory.

Konstrukce 55 m vysokého a 710 m dlouhého Nebeského chodníku (Sky walk) na spočinku Sviní hory (HLV 93; 1232 m).

Petr Havránek (květen 2022)

Přes 11 m vysoký pylon, který nese mohutná lana Nebeského mostu u chaty Slaměnka na svahu Sviní hory.

Přes 11 m vysoký pylon, který nese mohutná lana Nebeského mostu u chaty Slaměnka na svahu Sviní hory (HLV 93; 1232 m).

Petr Havránek (květen 2022)

Sky bridge - Nebeský most, který vede od chaty Slaměnka na Sviní hoře přes údolí Mlýnského potoka na hřeben spočinku Chlum, byl zpřístupněn v pátek 13. května 2022.

Sky bridge - Nebeský most, který vede od chaty Slaměnka na Sviní hoře (HLV 93; 1232 m) přes údolí Mlýnského potoka na hřeben spočinku Chlum, byl zpřístupněn v pátek 13. května 2022.

Petr Havránek (květen 2022)

Další atrakcí na Sviní hoře je Mamutí horská dráha, která jak avizují webové stránky horského resortu Dolní Morava, je nejdelší horskou dráhou v ČR a druhou nejdelší v Evropě. Reklama nabízí: „Při převýšení 364 metrů projedete 25 bleskurychlých zatáček, dvojnásobný 360° karusel, osmičkovou smyčku, podzemní tunel a zhoupnete se na 4 parádních jumpech nad lesními cestami. Při jízdě na dráze mamutích rozměrů se sklonem až 30% vyvinete rychlost až 50 km/h, a to už je pořádná jízda.“

Ski resort Dolní Morava dále nabízí v létě rozsáhlý Trail park pro horská kola. Sestává ze čtyř sjezdových tratí odlišné obtížnosti, které díky terénním úpravám vedou po západních, jižních i východních svazích Sviní hory. V zimě resort slouží svému původnímu účelu, tedy jako lyžařské středisko. Sjezdové tratě se v současné době zásadně rozšiřují rozsáhlými terénními úpravami.

Terénní úpravy jsou patrné i v údolí, kde je vybudován velký hotel, nové komunikace a parkoviště. Změny v oblasti Dolní Moravy a Sviní hory jsou v posledních letech obrovské. Konstrukce zábavních atrakcí jsou viditelné z dálky mnoha kilometrů a terénní úpravy, které kvůli provozu střediska musely být provedeny, jsou značné a horskou krajinu nenávratně mění. Zmnohonásobil se počet turistů, nejen v Dolní Moravě a na Sviní hoře, ale v celém malém pohoří Králického Sněžníku. To kritizují nejen četní ekologičtí aktivisté, ale i mnoho místních obyvatel. Server olomoucka.drbna.cz napsal, že z Dolní Moravy se stal hypermarket na sněhu. Zatím jen není známo, co si o změnách myslí horský duch Králického Sněžníku Stamichman.

Letošní terénní úpravy na modré sjezdovce areálu Dolní Morava na svazích Sviní hory.

Letošní terénní úpravy na modré sjezdovce areálu Dolní Morava na svazích Sviní hory (HLV 93; 1232 m).

Petr Havránek (květen 2022)

Násep upravované modré sjezdovky areálu Dolní Morava na svazích Sviní hory.

Násep upravované modré sjezdovky areálu Dolní Morava na svazích Sviní hory (HLV 93; 1232 m).

Petr Havránek (květen 2022)

Pohled zpod vrcholu Sviní hory na chatu Slaměnka, most, stezku v oblacích a začátek Mamutí horské dráhy.

Pohled zpod vrcholu Sviní hory (HLV 93; 1232 m) na chatu Slaměnka, most, stezku v oblacích a začátek Mamutí horské dráhy.

Petr Havránek (květen 2022)

 
Trasa Vintířovy poutní stezky na naučné tabuli na západním svahu Březníka.

Trasa Vintířovy poutní stezky na naučné tabuli na západním svahu Březníka (HLV 365; 1007 m).

Petr Havránek (prosinec 2021)

08.01.2022 17:54:08 - Petr Havránek

Vintířova stezka

Vintířova stezka je dálková poutní pěší stezka, která prochází významnými místy v Bavorském lese a na Šumavě, kde žil a působil Svatý Vintíř. Poutní trasa vznikla jako projekt Plzeňského kraje a bavorské společnosti Arberland Regio a byla financována z Evropského programu přeshraniční spolupráce Interreg.

Svatý Vintíř (německy Gunther nebo Günther) se narodil v roce 955 do durynské aristokratické rodiny. Byl bratrancem římského císaře Jindřicha II, byl spřízněn i s uherským králem Štěpánem. Přátelil se s přemyslovskými knížaty Oldřichem a Jaromírem.

V roce 1006 po návratu ze Svaté země vstoupil do benediktinského kláštera v Niederalteichu. Uvádí se, že byl pověřen osidlováním regionu Bavorského lesa a Šumavy. Založil město a klášter Rinchnach. Později se usadil na vrchu Březník (HLV 365; 1007 m) u Dobré Vody.

Dne 9. října 1045 ve věku 89-90 let zemřel. Jeho tělo bylo převezeno do kláštera Svaté Markéty v Praze, kde byl pohřben. Jeho hrob vyplenili husité a v současné době jej připomíná kenotaf na jižní stěně basiliky Sv. Markéty. Církevní svátek Sv. Vintíře se slaví 9. října.

Řeka Křemelná ve Frauenthalu na JZ úpatí Březníku. Po břehu vede Vintířova stezka.

Řeka Křemelná ve Frauenthalu na JZ úpatí Březníku (HLV 365; 1007 m). Po břehu vede Vintířova stezka.

Petr Havránek (prosinec 2021)

Vintířova lavička s naučnými tabulemi na stejnojmenné poutní stezce na svahu Březníka.

Vintířova lavička s naučnými tabulemi na stejnojmenné poutní stezce na svahu Březníka (HLV 365; 1007 m).

Petr Havránek (prosinec 2021)

Kamenná skulptura na Vintířově stezce na západním svahu Březníka s kovovou napodobeninou Vintířovy poutnické hole u zastavení Modlitba.

Kamenná skulptura na Vintířově stezce na západním svahu Březníka (HLV 365; 1007 m) s kovovou napodobeninou Vintířovy poutnické hole u zastavení Modlitba.

Petr Havránek (prosinec 2021)

Vintířova poutní stezka (Gunthersteig) je 162 km dlouhá. Začíná v rakouském klášteře v Niederalteichu a vede přes Rinchnach, Zwiesel na hraniční přechod Gsenget. Odtud přes Prášily na Březník a do Dobré Vody, dále přes Hartmanice a kostel Sv. Mouřence do Sušice a pak až do Blatné. Po cestě Via Nova je pak možné dojít až do Prahy.

Stezka od státní hranice prochází po úbočí tisícovek Horní Ždánidla (VV 54a; 1102 m), Ždánidla (HLV 54; 1308 m), Dolní Ždánidla (HLV 338; 1017 m) a Dřevěná hůl (HLV 111; 1206 m), nejdůležitějším jejím cílem je samozřejmě Březník (HLV 365; 1007 m) s poustevnou Sv. Vintíře.

Stezka je rozdělena na 9 jednodenních etap, tři v Německu, jednu přeshraniční a pět v Čechách. Pouť je doplněna šesti atraktivními jednodenními pěšími okruhy a hlavně pěti symbolickými místy s výzvou "Zastav se poutníku". Tato zastavení jsou v místech, která se váží k životu Sv. Vintíře a jsou pojmenována Spánek, Odpočinek, Jídlo, Rozmluva a Modlitba.

Se Sv. Vintířem je spojena i výsadba jabloní. Stezka je značená tabulkami s motykou, protože Vintíř symbolizoval kolonizaci krajiny s mýcením lesa a zakládáním polí. Na místech zastavení jsou umělecky ztvárněné kamenné skulptury a Vintířovy lavičky s naučnými tabulemi.

Použité prameny: weby arberland regio; mmr – kudyznudy; QAP Production

Popis Vintířovy stezky na naučné tabuli na západním svahu Březníka.

Popis Vintířovy stezky na naučné tabuli na západním svahu Březníka (HLV 365; 1007 m).

Petr Havránek (prosinec 2021)

Naučná tabule s textem o Sv. Vintířovi na lavičce u poutní stezky na západním svahu Březníka.

Naučná tabule s textem o Sv. Vintířovi na lavičce u poutní stezky na západním svahu Březníka (HLV 365; 1007 m).

Petr Havránek (prosinec 2021)

Poutnické zastavení "Modlitba" na Vintířově stezce na západním svahu Březníka.

Poutnické zastavení "Modlitba" na Vintířově stezce na západním svahu Březníka (HLV 365; 1007 m).

Petr Havránek (prosinec 2021)

 

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group