O projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska

Související odkazy: O projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska | Skotské inspirace

 
Nejvyšší hora Krkonoš i celé České republiky Sněžka v málo známém pohledu od jihovýchodu z úbočí Jelení hory.

Nejvyšší hora Krkonoš i celé České republiky Sněžka (HLV 1; 1603 m) v málo známém pohledu od jihovýchodu z úbočí Jelení hory (HLV 137; 1171 m).

Tomáš Formánek (srpen 2005)

Již ve školních lavicích jsme se dověděli, že naší nejvyšší horou je Sněžka (HLV 1; 1603 m). Ale který je druhý nejvyšší vrchol, jak se nazývají nejvyšší místa jednotlivých pohoří či kolik je v České republice celkem vrcholů nad jeden tisíc metrů? Na takové otázky vám již odpoví málokdo… Nejen odpověď na tyto otázky, ale především náměty pro Vaše pravidelná putování po horách nabízí projekt Tisícovky Čech, Moravy a Slezska.

Inspirovali jsme se ve Skotsku, kde již v roce 1891 Sir Hugh Munro, geodet a velký milovník hor, publikoval po mnoholetém úsilí „Tables of the 3000ft mountains of Scotland“, tedy „Seznam skotských hor vyšších než tři tisíce stop“. Od počátku věřil, že jeho práce přispěje příštím generacím turistů, netušil však, že svojí ideou zahájí tradici, pro níž se jeho jméno stane neodmyslitelným synonymem. Stalo se, i po více než sto letech se vydávají lidé do drsných, ale krásných skotských hor zdolávat Munros - ti zdatnější s cílem postupně vystoupit na všechny nejvyšší vrcholy Skotska a ti ostatní s touhou dokázat své schopnosti alespoň příležitostně.

Věříme, že i v Čechách jsou desetitisíce stávajících i budoucích milovníků hor, a tak jsme pro ně připravili projekt Tisícovky Čech, Moravy a Slezska. Všichni turisté tak před sebou mohou mít dlouhodobý cíl postupně v průběhu let zdolávat všechny naše hory vyšší než tisíc metrů.

Projekt "Tisícovky Čech, Moravy a Slezska" byl zahájen symbolicky o prvním jarním dnu roku 2003 tiskovou konferencí v Národním muzeu v Praze. Oficiálnímu zahájení projektu ovšem předcházelo několik let shromažďování podkladů a podrobných terénních průzkumů, neboť v podobném rozsahu dosud v České republice tisícimetrové vrcholy nebyly zmapovány a neexistoval žádný jejich oficiální a úplný seznam. 

Nyní mají "Tisícovky" za sebou řadu let úspěšné existence, během nichž se k projektu připojilo již mnoho tisíc turistů. Kromě těchto stránek Tisícovky.cz jsou pro všechny zájemce o zdolávání našich tisícovek jako základní pomůcka připraveny knihy a mapy z edice Tisícovky, které je možno objednat v e-obchodě.

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group