Skotské inspirace

Související odkazy: O projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska | Skotské inspirace

 
Při zdolávání skotských Munros.

Při zdolávání skotských Munros.

Tomáš Formánek (duben 1999)

Pokud při svých cestách zavítáte na britské ostrovy a nespokojíte se pouze s návštěvou Londýna, můžete při toulkách skotskou vysočinou pozorovat velice častý a neobvyklý jev. V místech, kde by se dle drsnosti a odlehlosti krajiny dalo očekávat, že se za celý den nesetkáte s jinými turisty, potkáte v kreroukoli roční dobu jednotlivce i menší skupinky lidí – mladé manželské páry stejně jako osamělé drsné horaly, rodiče se svými dospívajícími dětmi i "dědečky" a "babičky" v pokročilém důchodovém věku. Kdykoli Vás tito lidé na svých horských tůrách míjejí, na chvíli se zastaví, usmějí se, pozdraví a optají se odkud pocházíte, z kterého místa jste dnes vyrazili a kam máte namířeno. A hned poté se otáží, kolik "munros" jste již zdolal. Jestliže se v takovéto chvíli zatváříte nechápavě, můžete s jistotou očekávat, že budete vzápětí seznámeni s příběhem muže, který má u mnoha a mnoha těchto lidí jejich lásku k horám, přírodě a volnosti na svědomí. 

Sir Hugh Munro, geodet a velký milovník hor, publikoval po mnoholetém úsilí v roce 1891 "Tables of the 3000ft mountains ofScotland", tedy "Seznam skotských hor vyšších než tři tisíce stop". Od počátku věřil, že jeho práce přispěje příštím generacím turistů, nemohl však tušit, že svojí ideou zahájí tradici, pro níž se jeho jméno stane neodmyslitelným synonymem. Dnes, po více než sto letech, se stále vydávají do drsných, ale krásných skotských hor desetitisíce jejich milovníků ve snaze zdolávat Munros – ti zdatnější s cílem postupně během let vystoupit na všechny nejvyšší vrcholy Skotska a ti ostatní s touhou dokázat své schopnosti alespoň příležitostně.  

Původní seznam hor uveřejněný Sirem Munro v závěru devatenáctého století byl v pozdějších letech v souvislosti s rozvojem technických možností vícekrát upřesňován a doplňován, základní myšlenka a idea jeho tvůrce však přetrvává do dnešních dnů: Hrdost a láska skotských lidí ke své zemi a svým horám projevovaná snahou tyto hory nikoli pokořit a dobýt, ale porozumět jim a snažit se s nimi co nejvíce sblížit a splynout.  

 
Při zdolávání skotských Munros.

Při zdolávání skotských Munros.

Tomáš Formánek (duben 1999)

Skotským Munros je věnována celá řada internetových stránek. Zde přinášíme výběr těch nejzajímavějších:

http://www.munromagic.com/

http://walking.visitscotland.com/munros/

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group