Proč některé tisícovky chybí

 

Tisícovky.cz podávají informace o veškerých tisícovkách

Na stránkách Tisícovky.cz naleznete informace o veškerých tisícimetrových vrcholech zařazených do projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska. Často se však setkáváme s připomínkou, že výčet tisícovek v rámci projektu není úplný, protože v turistických mapách lze nalézt i mnoho dalších tisícimetrových vrcholů. Typickým příkladem je například Kamzičník v Hrubém Jeseníku a mnoho dalších. Jak to tedy vlastně je?

 

Rozdíl mezi tisícovkou a spočinkem

Před sestavením výčtu našich tisícovek jsme museli stanovit přesná kritéria pro výběr tisícimetrových vrcholů neboť žádná všeobecně přijímaná definice vrcholu ani v odborné literatuře neexistovala (podrobnosti k tomuto tématu naleznete v sekci Co to je HLV a VV a jaký je mezi nimi rozdíl?). Jedním z hlavních kritérií opravňujících vrchol k zařazení mezi tisícovky je převýšení, přesněji převýšení nejvyššího místa vrcholu vůči nejvyššímu sedlu nejbližší tisícovky (zjednodušeně řečeno "o kolik vrchol převyšuje své okolí"). Minimální hranice tohoto převýšení je u hlavních vrcholů (HLV) stanovena na 15 m, u vedlejších vrcholů (VV) na 5 m.

Přestože se jedná o subjektivně stanovenou hranici za níž jsme povětšinou kritizováni pro přílišnou mírnost tohoto kritéria, díky čemuž se do výčtu tisícovek dostala i velká řada "nezajímavých a plochých vrcholů", mnoho "významných" vrcholů (například zmiňovaný Kamzičník a mnohé další) se naopak do výčtu tisícovek kvůli svému zanedbatelnému převýšení vůči okolí do seznamu našich tisícovek nedostalo.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Kniha Jak se měří svět

Skvělá publikace o vývoji lidské vzdělanosti. Autor popisuje opravdu vše měřitelné - od astronomických a geografických měřítek vesmíru a naší Země až po hudbu, krevní oběh nebo sociální postoje.

Vědecké informace jsou srozumitelnou formou střídány zajímavostmi a perličkami, nechybí obrovské množství fotografií, přehledů, tabulek, grafů...

(Možnost okamžitého objednání v e-obchodě.)

--------------------------------------------------------------------------------------------------

.

Z geografického hlediska se v těchto případech nejedná o samostatné vrcholy, ale o pouhé spočinky na svazích významnějších tisícovek, přičemž v popisech těchto hlavních vrcholů obvykle spočinky alespoň krátce zmiňujeme. Také jmenný rejstřík v publikaci Průvodce po tisícimetrových vrcholech České republiky většinu těchto spočinků uvádí a rovněž vždy připojuje i poznámku, ke kterému hlavnímu vrcholu spočinek přísluší.

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group