3 tipy na výlet ze Sněžky

 

Sněžka (HLV 1; 1603 m) je se svými 1603 metry naší nejvyšší horou a jejím vrcholem prochází česko-polská hranice. Na Sněžku se lze vydat několika pěšími trasami nebo také pohodlnou lanovou dráhou, která jezdí od 8.00 do 18.00 téměř celoročně. Kam se ale vydat, když už jsme na Sněžce? V tomto článku Vám přinášíme pár tipů na krásný výlet.

Pohled na Růžovou horu ze Sněžky.

Pohled na Růžovou horu (HLV 19; 1396 m) ze Sněžky (HLV 1; 1603 m).

Pavel Blazek (červen 2017)

Růžová hora a Růžohorky

Přibližne 2,5 kilometrů jižně od Sněžky (HLV 1; 1603 m) se nachází vrchol Růžové hory (HLV 19; 1396 m), přičemž na Růžovou horu lze dojet lanovkou (sjedeme jednu zastávku ze Sněžky) nebo je možné tuto vzdálenost sejít pešky po žluté turistické značce, přičemž zpočátku se sestupuje po kamenných schodech a poté se pokračuje krásnou lesní cestou. Od mezistanice Růžová hora půjdeme přibižně 800 metrů, načež se objeví ukazatele na boudu Růžohorky. Růžohorky leží v těsné blízkosti s Děčínskou boudou a obě zařízení nabídnou jak ubytování, tak výtečnou kuchyni spolu s nezapomenutelným výhledem. Děčínská bouda je zároveň horskou farmou a nabídne domácí výrobky k zakoupení.

Luční bouda a Sněžka.

Luční bouda a Sněžka (HLV 1; 1603 m).

Ze Sněžky na Luční boudu

Luční bouda patří k nejstarším horským chatám, přičemž nabízí ubytování, restauraci a naprostým unikátem je vlastní pivovar. Z vrcholu Sněžky (HLV 1; 1603 m) se vydáme po červené turistické značce na polskou stranu, následuje mírně skalnatý terén po kterém klesáme k turistické chatě Slezský dům, která se nachází v nadmořské výšce 1400 metrů. U Slezskémho domu narazíme na rozcestí pod názvem ,,Obří sedlo” od něhož se vydáme po modré turistické cestě, která poté vede k Luční boudě.

Maly staw.

Maly staw.

Jezero Malý Staw

Jedná se o ledovcové jezero na polské straně, ke kterému lze dojít i ze Sněžky (HLV 1; 1603 m) (cca 1,5 hodinová cesta). Dle popisu výše nejdříve sejdeme ke Slezskému domu a odtud se vydáme opět po modré turistické značce. Tato trasa nás zavede k další boudě pod názvem ,,Strzecha Akademicka”, přičemž u této boudy se vydáme směrem k boudě Samotnia, která leží přímo u jezera Malý Staw.

Malý tip na závěr

Pokud jste se rozhodli vydat až do Polska, nezapomeňte mít s sebou platné cestovní pojištění.

I když jako občané Evropské unie vlastníme modrou kartičku EHIC, tento Evropský průkaz zdravotního pojištění nemusí být platný ve všech zdravotnických zařízeních a zároveň za nás nehradí spoluúčast. Cestovní pojištění naproti tomu hradí veškeré nezbytné náklady na léky a zdravotní péči v zahraničí a nabídne i nonstop asistenční služby, které nám mohou pomoci v nouzi.

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group