Liščí hora (HLV 28; 1363 m)
další informace o vrcholu

Liščí hora: Fotografie vrcholu | Přidat fotografii | Další informace o vrcholu | Přidat informaci

 

Zobrazeno 1 - 4 z 4 nalezených na první stranu výpisuna předchozí stranu výpisuna následujicí stranu výpisuna poslední stranu výpisu

Zlaté návrší ze sedla u Vrbatovy boudy.

Zlaté návrší (HLV 18; 1411 m) ze sedla u Vrbatovy boudy.

Tomáš Tisovský (prosinec 2006)

14.01.2009 10:12:16 - Tomáš Formánek

Návrh nové zonace KRNAP

V nejnovějším čísle 2009/1 časopisu Krkonoše - Jizerské hory vyšel zajímavý článek "Návrh nové zonace KRNAP". Autor Radovan Vlček v něm shrnuje aktuální informace o připravované změně rozdělení KRNAP do jednotlivých zón a změny v pravidlech pro pohyb osob na území národního parku.

V současné době zaujímá I. zóna KRNAP 4503 ha (12,4 % území parku), II. zóna 3416 ha (9,4 % území parku). Dle zákona č. 114/1192 Sb. je vstup mimo značené cesty zakázán pouze v I. zónách NP, ale v KRNAP byl tento zákaz místní úpravou rozšířen i na II. zónu parku.

Jak poznamenává autor článku, toto rozšíření zákazu pohybu mimo značené cesty ve II. zóně KRNAP je dle názoru Správy "podepřeno kvalifikovanými právními výklady, ale z dnešního pohledu již legislativní oporu nenachází, a proto je v současné době pohyb pěších návštěvníků na území II. zón NP mimo značené cesty tolerován".

Připravovaná zonace NP ještě není definitivně schválena, v současné době probíhá její projednávání s dotčenými subjekty. Z dostupných informací však vyplývá, že I. zóna KRNAP by se měla přibližně rozšířit o území dnešní II. zóny a II. zóna by měla nově zahrnout část III. zóny. Zákaz vstupu mimo značené cesty však má nově platit již pouze v I. zóně NP.

Shrneme-li výše uvedené informace, dle návštěvního řádu KRNAP je v současné době zakázán pohyb mimo značené cesty v I. i II. zóně NP, ve II. zóně je však porušování tohoto zákazu pěšími turisty tolerováno. Nově by měla stávající II. zóna připadnout I. zóně NP a pohyb mimo značené cesty by v těchto oblastech byl již definitivně přísně zakázán.


 
Památník obětem hor, mezi místními prostě Kaplička, leží na svahu Luční hory ve výšce 1509,3 m, asi 500 m nad sedlem mezi Luční a Studniční horou. Tudy mohou nyní projíždět i cyklisté od Výrovky na Luční boudu. Za Kapličkou Studniční hora a Sněžka.

Památník obětem hor, mezi místními prostě Kaplička, leží na svahu Luční hory (HLV 2; 1555 m) ve výšce 1509,3 m, asi 500 m nad sedlem mezi Luční a Studniční horou. Tudy mohou nyní projíždět i cyklisté od Výrovky na Luční boudu. Za Kapličkou Studniční hora (HLV 3; 1554 m) a Sněžka (HLV 1; 1603 m).

Petr Havránek (červenec 2008)

28.07.2008 18:10:18 - Petr Havránek

Nové možnosti pro cyklisty v Krkonoších

Po otevření renovované Luční boudy povolila Správa KRNAP experimentálně pohyb cyklistů v některých dříve nedostupných lokalitách. Lze tak dojet například k Lyžařské boudě na úbočí Liščí hory (HLV 28; 1363 m), tam však cyklostezka končí a cyklisté se musí vrátit pod Lesní boudu na cyklostezku na Liščí cestě, vedoucí k Předním a Zadním Rennerovkám.

Nejatraktivnější je asi nová možnost dojet na kole po asfaltové cestě od Rennerovek přes bufet Na rozcestí, Výrovku, Památník obětem hor (kaplička v sedle mezi Luční horou (HLV 2; 1555 m) a Studniční horou (HLV 3; 1554 m)) až na Luční boudu. I zde však cyklostezka končí a je nutné vrátit se.

O víkendu, 26. a 27. července 2008 prováděli zaměstnanci KRNAPu průzkum využití cyklostezky na Luční boudu. Zaznamenávali počet cyklistů a mezi pěšími turisty zjišťovali, zda jim pohyb cyklistů vadí.


 
Sněžka ze zeleně značené traversující cesty po JV úbočí hory.

Sněžka (HLV 1; 1603 m) ze zeleně značené traversující cesty po JV úbočí hory.

Petr Havránek (srpen 2007)

18.06.2008 11:14:43 - Michal Holub

První červencový víkend se koná zajímavý pochod v Krkonoších. TJ Sokol Dolní Kalná pořádá již 32. ročník akce "Noční výstup na Sněžku za východem Slunce". Vychází se v pátek 4. 7. 2008 večer z Dolní Kalné (nedaleko Vrchlabí) a zhruba po 35 kilometrech se nad ránem dojde na Sněžku (HLV 1; 1603 m), kde po půl páté vychází Slunce. Východ Slunce je zajištěn stoprocentně, jestli ho však účastníci akce uvidí, je pravděpodobné výrazně méně... Závěrečný sestup ke Špindlerovu Mlýnu doplní délku trasy na 50 km a objednané autobusy dopraví ospalé poutníky zpět do Dolní Kalné. V cíli je možno stanovat a dospat noční deficit.

Podrobné informace na stránkách http://dolnikalna.cz/tjsokol/ (pozvánky na květnovou brigádu se nelekejte - odkaz na výstup je v levém menu...).


 
Pohled z plochého Jeleního vrchu na Liščí horu.

Pohled z plochého Jeleního vrchu (HLV 322; 1024 m) na Liščí horu (HLV 28; 1363 m).

Petr Havránek (červenec 2007)

16.08.2007 16:14:12 - Tomáš Formánek

Tento týden byla v hlavním zpravodajském pořadu jedné z TV stanic odvysílána reportáž o připravované stavbě nové rozhledny v Krkonoších na Hnědém vrchu ve výšce 1215 m. Zpráva by mohla v mnohých vyvolat dojem, že Hnědý vrch je novou tisícovkou, na kterou se dosud ve výčtu našich nejvyšších vrcholů zapomínalo. Skutečnost je však prostší - Hnědý vrch rozhodně není samostanou horou, ale jedná se o spočinek, tedy místo se zanedbatelným převýšením vůči sedlu jiné blízké tisícovky, v tomto případě Liščí hory (HLV 28; 1363 m), (Detailní informace o problematice "chybějících" tisícovek a spočinků naleznete v sekci "Proč některé tisícovky chybí?")

Skutečností však zůstává, že na Hnědém vrchu, tedy na úbočí Liščí hory (HLV 28; 1363 m) u horní stanice lanovky, by měla být v příštím roce dokončena a otevřena nová rozhledna, která svojí výškou 30 metrů překoná všechny dosavadní rozhledny v Krkonoších. (Rozhledna na Černé hoře (HLV 59; 1299 m) měří necelých 25 m, kamenná rozhledna na vrcholu tisícovky Přední Žalý (HLV 332; 1019 m) měří "jen" 18 m.) Výstavbou rozhledny na Hnědém vrchu chce radnice Pece pod Sněžkou přilákat návštěvníky i do těch částí Krkonoš, která nejsou v létě tolik využívany, a odlehčit tím přetíženým trasám na Sněžku (HLV 1; 1603 m)

Rozhledna na Hnědém vrchu má být dřevěná s kovovými prvky. Výhled z věže by měl pokrývat celou oblast Krkonoš od Sněžky (HLV 1; 1603 m) po Černou horu (HLV 59; 1299 m), v popředí s Javorem (HLV 383; 1002 m), Pecí pod Sněžkou a celým údolím až do Velké Úpy. Původní návrh počítal s výškou rozhledny až 35 m, ale na žádost orgánů ochrany přírody byla výška stavby snížena, aby příliš nepřesahovala okolní stromy a nenarušovala panorama Hnědého vrchu v dálkových pohledech. KRNAP současně výstavbu podmínil zpřístupněním vyhlídkového ochozu výhradně v letní sezoně a pouze v době provozu lanové dráhy. 


 

Zobrazeno 1 - 4 z 4 nalezených na první stranu výpisuna předchozí stranu výpisuna následujicí stranu výpisuna poslední stranu výpisu

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group