Modravská hora (HLV 143; 1157 m)
další informace o vrcholu

Modravská hora: Fotografie vrcholu | Přidat fotografii | Další informace o vrcholu | Přidat informaci

 

Zobrazeno 1 - 4 z 4 nalezených na první stranu výpisuna předchozí stranu výpisuna následujicí stranu výpisuna poslední stranu výpisu

27.12.2010 13:41:02 - Tomáš Formánek

Zřejmě první zimní přechod Šumavy v roce 1923

V zimním čísle 04/2010 časopisu Vítaný host na Šumavě a v Českém lese je kromě mnoha jiných zajímavých článků otištěn i text Emila Kintzla popisující zřejmě první zimní přejezd Šumavy na lyžích, který v roce 1923 uskutečnili hajný Otto Paleczek a jeho bratranec, fotografický asistent Karel Paleczek.

Během dvou týdnů urazili oba muži téměř dvě stě kilometrů na starých dřevěných a velmi těžkých lyžích, přičemž téměř celou cestu se probojovávali zasněženým volným terénem bez jediné upravené stopy, s těžkou fotografickou výbavou v batohu na zádech (místo malých a lehkých kompaktů či zrcadlovek s miniaturními paměťovými kartami tehdy po celou dobu museli nést rozměrný fotografický přístroj se stativem a dalším příslušenstvím a především zásobu skleněných desek pro snímání jednotlivých snímků).

V průběhu cesty vystoupali oba lyžaři na řadu šumavských tisícovek, včetně těch úplně nejvyšších, a nasnímali množství fotografií, které si u Karla Paleczka objednal Německý kulturní spolek.

Další zajímavosti si můžete přečíst přímo v časopise Vítaný host či na internetových stránkách vydavatele časopisu nakladatelství RegionAll - Hana Voděrová www.vitanyhost.cz.


 
Hřebenová cesta na vrcholu Polomu.

Hřebenová cesta na vrcholu Polomu (HLV 63; 1295 m).

Petr Havránek (září 2007)

04.11.2008 11:08:49 - Michal Holub

Nouzová nocležiště v NP parku Šumava

Od srpna 2008 funguje v rámci NP Šumava síť šesti nouzových nocležišť, která lze legálně využít při putování Šumavou. Jsou pravidelně rozmístěna od Železné Rudy po Lipno (nocležiště Hůrka, Poledník, Modrava, Bučina, Strážný a Nové Údolí).

Na nocležištích s celoročním provozem je povoleno přespat jednu noc od 18:00 do 9:00, nesmí se rozdělávat oheň, odpadky třeba uklidit. Potud skvělé a logické, ale neodpustím si dvě rýpavé poznámky:

Trochu paradoxní je výraz „nouzové nocležiště“, zmiňované ve všech oficiálních materiálech (čerpáno z tabulí v terénu či stránek www.npsumava.cz). Pochybuji, že je někdo v nouzi schopen přespat na louce bez vybavení a naopak když putuji vybaven, nocleh plánuji cíleně…

Pokud je člověk ve skutečně v nouzi, jde samozřejmě ochrana přírody stranou a pro svou záchranu je možno pravidla porušit (např. rozdělání ohně). Horská služba na Šumavě má pro tento účel telefonní číslo s 24-hodinovým servisem (376397273).

Také informace, že „…kapacita nocoviště je omezena…“ není příliš hodnotná, když to před příchodem na místo nemám jak zjistit – smůlu má ten, kdo přijde později či ten, kdo je momentálně „v nejmenší nouzi“? V praxi doufejme tento případ nenastane.

Další informace naleznete na stránkách Správy NP a CHKO Šumava v sekci Nouzová nocležiště.


 
Na plošině Modravské hory - Z vrcholu není možné s jistotou označit nejvyšší bod. Je zde několik nevelkých světlinek.

Na plošině Modravské hory - Z vrcholu (VV 143a; 1110 m) není možné s jistotou označit nejvyšší bod. Je zde několik nevelkých světlinek.

Petr Havránek (říjen 2007)

29.10.2007 16:16:14 - Petr Havránek

Modravská hora - Z vrchol (VV 143a; 1110 m) není uvedena v přehledné Mapě tisícimetrových vrcholů ČR, ve všech ostatních pramenech řádně popsána je. Jde skutečně o relativně plochý vrchol, jehož nejvyšší bod lze stanovit jen obtížně. Přesto nelze vyloučit, že převýšení Modravské hory - Z vrcholu od sedla mezi ní a Modravskou horou (HLV 143; 1157 m) je větší, než 15 výškových metrů. Provedli jsme dvě měření, cestou na vrchol a zpět, obě dvěma přístroji (GPS 64 MAP CSx a hodinkový počítač Suunto) a vždy jsme zaznamenali 17 nebo 18 m převýšení vrcholu nad sedlem. To by mohlo znamenat přeřazení Modravské hory - Z vrcholu z kategorie VV mezi HLV. Na druhé straně v terénu plném vývratů po lednovém orkánu a s téměř 20cm vysokou pokrývkou těžkého sněhu mohlo dojít k chybě.

Popisované místo naleznete na turistické mapě okolí Modravských hor.


 
Luzenské údolí a bavorský Luzný od hájovny v Březníku. Vlevo svahy Velké Mokrůvky, Březník leží na úpatí Studené hory.

Luzenské údolí a bavorský Luzný od hájovny v Březníku. Vlevo svahy Velké Mokrůvky (HLV 25; 1370 m), Březník leží na úpatí Studené hory (HLV 60; 1298 m).

Petr Havránek (srpen 2005)

30.03.2007 14:51:24 - Petr Havránek

Ředitel správy NP Šumava Alois Pavlíčko uvedl v článku Zdeňka Mlnaříka v Klatovském deníku z 23.3.2007, že správa parku chystá rozšíření některých turistických tras. Připravuje se například otevření stezky z Modravy na Březník a turisté se díky polomům z ledna letošního roku dostanou i na další místa. O otevření Luzenského údolí k Modrému sloupu však rozhodnuto nebylo a tato lokalita zůstává nadále nepřístupná.

Poznámka Tisícovky.cz:

Ministr životního prostředí Martin Bursík dnes odvolal ředitele správy NP Šumava Aloise Pavlíčko z funkce a na jeho místo jmenoval dosavadního šéfa Státního fondu životního prostředí Františka Krejčího. Směřování dalšího rozvoje NP a míra jeho zpřístupňování veřejnosti se tak ukáže až v dalším období.


 

Zobrazeno 1 - 4 z 4 nalezených na první stranu výpisuna předchozí stranu výpisuna následujicí stranu výpisuna poslední stranu výpisu

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group