Kvalitní cestovní pojištění
do zahraničí i do ČR.
Cestovní pojištění jednoduše, rychle a online na Top-Pojištění.cz s okamžitou platností a se slevou až 50 %.
Nejlevnější cestovní pojištění
na celý rok už od jediné koruny na den.
Navigace: Homepage > Výlety > Šumavské podhůří > Ze Zlaté Koruny na Kleť
Související odkazy: Z Prachatic na Libín | Ze Zlaté Koruny na Kleť
Trasa výletu: Zlatá Koruna — Plešovice — Na spojce — U tunelu — Beraní cesta — Kohvetská cesta — Kleť (HLV 210; 1087 m) — hvězdárna — Na spojce — Cesta kněžny Terezie — Mokřady — Zlatá Koruna
Celková délka výletu: 20 km
Fyzická obtížnost: malá
Orientační náročnost: malá
Tisícovky na trase:
Kleť (HLV 210; 1087 m)
Doporučené mapy:
KČT 73
(Pořad byl poprvé vysílán na ČRo 1 - Radiožurnálu 25.05.2003)
Výlet začneme ve Zlaté Koruně (též Trnová), kde se nachází cisterciácký klášter založený Přemyslem Otakarem II. roku 1263, který byl roku 1785 Josefem II. zrušen, pak přeměněn na manufakturu, roku 1788 na vojenské bělidlo a roku 1815 na výrobnu tuhových tyglíků, kartonážku a textilku. V dnešní době je v klášteře stálá expozice Písemnictví a sklady vědecké knihovny. Ve Zlaté Koruně jsou i další významné historické objekty, které stojí za prohlídku, jako je klášterní chrám Nanebevzetí P.Marie, hradby s gotickými branami a baštami, bývalé opatství a dormitář nebo pozdně gotický bývalý hostinec „Hospic“ se stupňovitými štíty a kovárna se strmou střechou. Na nádvoří kláštera se tyčí lípa naroubovaná na dubu a lípa velkolistá zvaná Kapucínka s listy ve tvaru kápí, která byla údajně zasazena na paměť mnichů oběšených v říjnu 1420 husity.
Naše putování povede po červené turistické značce směrem přes Plešovice, vsí s několika lidovými selskými statky z poloviny 19.století a barokní kapličkou se zvoničkou z 18.století, odtud po žluté značce pod Jiřičkovým vrchem na rozcestí Na spojce, kde odbočíme na značku modrou vedoucí na rozcestí U tunelu. Tady narazíme opět na značku žlutou nesoucí zde název Beraní cesta, která nás dovede na rozcestí U rezervace, odkud jdeme po modré dále Kohvetskou cestou kolem přírodní rezervace Kleť až na nejvyšší vrchol Blanského lesa, Kleť (HLV 210; 1087 m). Přírodní rezervace Kleť se rozkládá na ploše 74,86 ha a byla vyhlášena roku 1956. Je zde chráněný přirozený smíšený les s převahou buku, smrku a klenu s bylinným podrostem na skalní suti. Rezervaci můžeme procházet pouze po značených cestách, protože některé její části jsou zahrnuty do I.zóny CHKO.
Vrch Kleť je významnou dominantou Českokrumlovska a je dobře viditelný i z Českých Budějovic. Na jeho vrcholu se nachází několik skupin skalních věží, které jsou horolezeckým terénem se 34 popsanými výstupy. Kamenná 38 metrů vysoká rozhledna císaře Františka Josefa byla postavena roku 1825 a je nejstarší rozhlednou v Čechách. Z ní je překrásný výhled na Českobudějovickou a Třeboňskou pánev, pohraniční hory, zejména Novohradské hory, a značnou část Šumavy mezi Českým Krumlovem a Prachaticemi. Při dobré viditelnosti můžeme dokonce rozeznat jednotlivé masivy Alp ve vzdálenosti 150 až 250 kilometrů. Pod rozhlednou je turistická chata z roku 1925 a astrolab (pomůcka na určování polohy nebeských těles) na kamenném sloupu. V blízkosti chaty jsou umístěny sluneční hodiny, nejvýše položené v Čechách. Dalšími stavbami na vrcholu jsou hvězdárna vystavěná svépomocí v letech 1957-58 patřící k nejvýznamnějším u nás zabývající se výzkumem komet, planetek a popularizací astronomie a televizní vysílač vysoký 172 metrů postavený v letech 1974-77. Ten nahradil vysílač původní 116metrů vysoký z let 1957-59. Na vrchol Kleti vede také od roku 1961 z okraje Krasetína sedačková lanová dráha s převýšením 346 metrů a délkou 1.732 metrů.
My se z Kleti vydáme po červené turistické značce, která nás po oddělení se od modré dovede cestou kněžny Terezie zpět do Zlaté Koruny.