Ozvěny krkonošské minulosti ve stopách tradiční dopravy a obživy (Aleš Smrčka)

Související odkazy: Pomníčky Českého Švýcarska (Karel Stein) | Rozhovory z Krkonoš a Podkrkonoší podruhé (Gabriela Jakoubková) | Ozvěny krkonošské minulosti ve stopách tradiční dopravy a obživy (Aleš Smrčka) | Příběhy z poválečné Šumavy (Karel Fořt) | Tajemné stezky - Skalními městy Dubska a Kokořínska (Ladislav Smejkal) | Stopy v krajině (Jindřiška Černá) | Aleje České a Moravské krajiny (Markéta a Petr Veličkovi) | Antikvariát - Naše rozhledny (Pavel Miškovský) | Kouzlo jižních Čech (kolektiv autorů) | Průvodce lesy jižních Čech (Jan Jiráček) | Neznámé Čechy - České řeky - Otava (Hynek Klimek)

 

Ozvěny krkonošské minulosti ve stopách tradiční dopravy a obživy (Aleš Smrčka)

Cena vč. DPH: 285 Kč

Cena pro členy klubu typu B: 259 Kč
Cena pro členy klubu typu C: 259 Kč

Přidat ks

 

Úplný název: Ozvěny krkonošské minulosti ve stopách tradiční dopravy a obživy

Autor: Aleš Smrčka

ISBN: 978-80-86527-45-1

Počet stran: 156 (formát 226 x 216 mm)

 

Tato i všechny ostatní nabízené knihy skladem ihned k dodání !!!

Knihy z regionů Beskydy / Brdy / České středohoří / Českosaské Švýcarsko / Český krasČeský les / Český rájJavorníky / Jeseníky / Jizerské horyKrálický Sněžník / Krkonoše / Krušné hory / Lužické hory / Novohradské hory / Orlické hory / Plzeňsko / Posázaví / Praha a okolíRychlebské hory / Šumava / Vysočina. Knihy nadregionální / zahraniční. Vybraní autoři Klostermann / Nevrlý...

Edice Tisícovky / Tajemné stezky / Zmizelé Čechy-MoravaStaré pohlednice i foto / Letecké foto / Řeky, vodopády, jezera... / Flora / FaunaRozhlednyŽeleznice / Military / Pověsti a pohádky / Vzpomínky a vyprávění...  DVD o ČRZvýhodněné sadyNově zařazené knihyVšechny knihy.

 

Stručná charakteristika:

Autorem této ojedinělé knihy je etnolog Mgr. Aleš Smrčka, který se přes své mládí věnuje tématu intenzivně řadu let. Podílel se na natáčení dokumentu Krkonošské rohačky v roce 2007. Způsobu obživy s důrazem na tradiční dopravu se věnoval také při studiu na Filozofické fakultě UK, během četných výzkumů v Krkonoších, při studiu literatury a pramenů a také při setkáních s řadou pamětníků.

Na trh se tak dostává publikace, která je výsledkem dlouhodobého studia života horalů v Krkonoších. V knize se autor věnuje osídlení hor, budnímu hospodářství, životě dřevařů a nosičů a dále jednotlivým způsobům tradiční dopravy materiálu v horském hospodářství Krkonoš.

Autor tak přibližuje nosičské povolání, seznamuje s druhy krosen, způsobem transportu v plachtě, lanováním, dříve používanými smyky nebo plavením dřeva po horských řekách. Kniha přináší řadu nových informací. Autor například objasňuje, jak horalé vyráběli saně nebo kde získávali rohy pro saně rohačky, které daly název tomuto dopravnímu prostředku, symbolu života v Krkonoších. Věnuje se také tomu, co se na saních dopravovalo, k čemu sloužily.

Přes svou odbornou hodnotu je kniha poutavá a lehce psaná. Na 155 stranách vedle textu obsahuje bohatý obrazový materiál, řadu historických fotografií, rytin, ale i obrazovou dokumentaci ze současnosti. Dokáže čtenáře zaujmout, vtáhnout do dějů dávno minulých i blízké historie, kterou zažil on sám, případně jeho rodiče nebo prarodiče.

 

Další související publikace:

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group