Kvalitní cestovní pojištění
do zahraničí i do ČR.
Cestovní pojištění jednoduše, rychle a online na Top-Pojištění.cz s okamžitou platností a se slevou až 50 %.
Nejlevnější cestovní pojištění
na celý rok už od jediné koruny na den.
Navigace: Homepage > e-Obchod > Zvýhodněné sady knih > Zvýhodněná sada Wünscheho mapa Saskočeského Švýcarska 1906 - reprint (2x neskládaná a 1x skládaná)
Související odkazy: Speciální zvýhodněná sada 6 publikací "Koruna Česka" | Speciální zvýhodněná sada 6 publikací "Koruna Evropy" | Speciální komplet Miloslav Nevrlý (Karpatské hry a 13 dalších knih) | Speciální komplet Karpatské hry a 2 další knihy | Speciální komplet Vábení Ducha Karpat a 2 další knihy Věry Koutecké | Tisícovkářský komplet "modrý" | Tisícovkářský komplet "meruňkový" | Zvýhodněný komplet "Krkonoše na dobových pohlednicích" | Zvýhodněný komplet "Česko panoramatické" | Zvýhodněná sada Matouschkova nová speciální mapa Ještědských a Jizerských hor 1938 - reprint (2x neskládaná a 1x skládaná) | Zvýhodněná sada Matouschkova Speciální mapa Polomených hor 1932 - reprint (2x neskládaná a 1x skládaná) | Zvýhodněná sada Wünscheho mapa Saskočeského Švýcarska 1906 - reprint (2x neskládaná a 1x skládaná) | Zvýhodněná sada Tisícovky Čech, Moravy a Slezska - Přehledná mapa tisícimetrových vrcholů České republiky (2x neskládaná a 1x skládaná)
Cena vč. DPH: 699 Kč
Cena pro členy klubu typu B: 629 Kč
Cena pro členy klubu typu C: 629 Kč
Název: Zvýhodněná sada Wünscheho mapa Saskočeského Švýcarska 1906 - reprint (2x neskládaná a 1x skládaná)
Autoři: Ernst Wünsche (reprint JJHS)
ISBN: 978-80-87095-18-8
Velikost rozložené oboustranné mapy: 79 x 51 cm
Knihy z regionů Beskydy / Brdy / České středohoří / Českosaské Švýcarsko / Český kras / Český les / Český ráj / Javorníky / Jeseníky / Jizerské hory / Králický Sněžník / Krkonoše / Krušné hory / Lužické hory / Novohradské hory / Orlické hory / Plzeňsko / Posázaví / Praha a okolí / Rychlebské hory / Šumava / Vysočina. Knihy nadregionální / zahraniční. Vybraní autoři Klostermann / Nevrlý...
Edice Tisícovky / Tajemné stezky / Zmizelé Čechy-Morava / Staré pohlednice i foto / Letecké foto / Řeky, vodopády, jezera... / Flora / Fauna / Rozhledny / Železnice / Military / Pověsti a pohádky / Vzpomínky a vyprávění... DVD o ČR. Zvýhodněné sady. Nově zařazené knihy. Všechny knihy.
Poznámka:
Cenově zvýhodněná sada dvou kusů neskládané verze Wünscheho mapy a jednoho kusu skládané verze, takže lze vystavit na zeď či pod sklo obě strany neskládané mapy a skládanou mapu vozit sebou.
K dispozici též samostatně ve skládané verzi či neskládané verzi.
Stručná charakteristika:
Mapa v měřítku 1 : 26 000, jež vyšla v Drážďanech v roce 1906 pod názvem Plan durch die Sächsisch-Böhmische Schweiz von Schandau nach Osten und Südosten, zobrazuje svou polovinou romantickou krajinu Českého Švýcarska. Proto tento reprint jistě potěší také českou laickou i odbornou veřejnost. Originálů mapy, vyhotovené metodou litografie, se do dnešní doby dochovalo jen velmi málo. Skály jsou na mapě znázorněny tzv. areálovou metodou, kdy plochy skalních útvarů vyplňuje hnědý rastr a terén je vnímán plasticky. Bylo tak možno zachytit základní kostru krajiny s roklemi, oddělujícími jednotlivé skalní masivy.
Autor mapy Ernst Wünsche byl s krajinou po obou stranách hranice dobře obeznámen - působil jako lesník ve Schmilce, malé osadě ležící při Labi jen dva kilometry na sever od Hřenska. V oblasti Saského Švýcarska působil tehdy Horský spolek (Gebirgsverein für die Sächsische Schweiz), který měl v jednotlivých obcích své sekce. Ernst Wünsche se stal druhým předsedou sekce ve Schmilce. V seznamech jejích členů se uvádí jako „pečovatel o ptactvo" (Pfleger der Vogelwelt). Za tímto starodávným označením se skrývá ornitolog, o čemž svědčí řada jeho článků v dobovém tisku. Nadšení pro krajinu Saskočeského Švýcarska vysvítá také z jeho pečlivě vyhotovené mapy, zachycující velké množství pomístních jmen zejména ve spletitém terénu pískovcových roklí a skal. Méně členité krajině jižně a jihozápadně od říčky Kamenice je věnována jen okrajová pozornost.
Podkladem pro zobrazení skalnatých revírů byly Ernstu Wünschovi zřejmě lesnické mapy. Proto jsou zde pečlivě zachyceny všechny lesní loučky, průseky s číslovanými mezníky a mezníky s ležatými křížky (Lachtern), z nichž některé můžeme v terénu dosud najít. Zato doutnající milíře, zakreslené černými tečkami, bychom dnes v lesích marně hledali. Kroužkem jsou označeny vyhlídky a místa s ozvěnou. Kuriozitou je zákres domečku při Cizinecké cestě (Fremdenweg) severozápadně od Pravčické brány, kde měl své stanoviště flašinetář (Leiermann).
V době zhotovení mapy vedla z Děčína do Hřenska jen stezka pro pěší, vyznačená tečkovaně, a pokračování silnice od státní hranice do Saska bylo teprve projektováno. Stylizované mlýnské kolo při Labi u ústí Suché Kamenice značí mlýn Dürrkamnitzmühle. Ten však v době vydání mapy již neexistoval, neboť roku 1882 vyhořel.
I přes drobné nedostatky je mapa Saskočeského Švýcarska cenným kartografickým dokladem, poskytujícím určitý obraz o vzhledu a využití krajiny před více než sto lety.
Text o mapě a jejím tvůrci, z něhož je část uvedena výše, se nachází na zadní straně mapy a napsali jej Karel Stein a Cornelius Zippe. Doplněn je reprodukcemi dobových pohlednic ze sbírky Petra Kurtina.
Výběr z historických map: