Zpřístupnění části VVP Boletice

 

Zdroj: Novinky.cz (http://www.novinky.cz//08/61/82.html / 24.5.2006)

 
Na vrcholu Špičáku.

Na vrcholu Špičáku (HLV 103; 1221 m).

Tomáš Formánek (květen 2006)

Část prostor Vojenského újezdu Boletice by mohla sloužit milovníkům zimních sportů. Ministři obrany, pro místní rozvoj a životního prostředí Karel Kühnl (US-DEU), Radko Martínek (ČSSD) a Libor Ambrozek (KDU-ČSL) podepsali spolu s jihočeským hejtmanem Janem Zahradníkem (ODS) dohodu, která by měla umožnit transformaci části vojenského území na skiareál pro lyžování. Nové sjezdovky by měly vyrůst na úpatí Špičáku (HLV 103; 1221 m), který se nachází severně od Lipna. Hejtman Zahradník odhaduje, že by výstavba nového lyžařského střediska měla stát zhruba 1-1,5 miliardy korun. Finančně by měl projektu pomoci stát, dále Evropská unie, část prostředků půjde i ze soukromých zdrojů.

Se záměrem souhlasí i ministerstvo životního prostředí. Ministr Libor Ambrozek (KDU-ČSL) po podepsání dohody ocenil, že Jihočeši ustoupili od záměru vybudovat ski areál v centru Šumavy. Místo toho vybrali Špičák (HLV 103; 1221 m), který navazuje na Lipensko, kde již existuje rekreační infrastruktura. Deklarace dále obsahuje také slib Jihočechů, že nebudou vznášet další nároky na využití Boletic.

Zahradník prohlásil, že pokud by zákonodárci ve Sněmovně a v Senátu souhlasili s vyčleněním území z Vojenského újezdu Boletice v roce 2007, mohlo by se začít stavět o rok později. První lyžaři by mohli holdovat novým sjezdovkám už v roce 2009, či v roce následujícím.

Výstavbu sportovního areálu podpořil i ministr obrany Kühnl, jenž zdůraznil, že "Špičák je nejméně konfliktním řešením", protože na rozdíl od dalšího objektu v Chlumu (HLV 122; 1191 m) je na něm již částečně vybudovaná infrastruktura.

 
Mapa Šumava - Želnavská hornatina a Šumavské podhůří - střed

Mapa Šumava - Želnavská hornatina a Šumavské podhůří - střed

Poznámka Tisícovky.cz: Původním záměrem Jihočeského kraje bylo vybudování lyžařského areálu v severovýchodní části VVP Boletice, především v oblasti Chlumu (HLV 122; 1191 m) a Velkého Plešného (HLV 239; 1066 m). Aktuální dohoda by naopak znamenala zpřístupnění několika dosud nedostupných tisícovek v jižní části VVP Boletice, především Špičáku (HLV 103; 1221 m), jeho čtyř vedlejších vrcholů a podle předběžných informací i vrcholů v oblasti hřebene Hvězda (HLV 150; 1145 m)Hvězdáře (HLV 141; 1160 m) / Nad Hospodárnicí (HLV 129; 1182 m), kde by měly vzniknout lyžařské bežecké tratě. Mimo VVP Boletice by se tak ocitly i vrcholy Kapradinec (VV 129a; 1097 m) a Kapradinec - J vrchol (HLV 387; 1001 m). Ostatní části VVP Boletice by naopak měly zůstat nadále nepřístupným vojenským újezdem. Na konkrétní rozsah zpřístupněných území si však budeme muset ještě počkat.

 

Výstupy na nedostupné tisícovky ve vojenském prostoru Boletice jsou možné v rámci pravidelných povolených akcí Nepřístupné Boletice , které pořádá Klub tisícovkářů .

 

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group