Poválečné osudy šumavských rodáků (Maria Franková)

Související odkazy: Tajemné stezky - Z hradu na hrad středním Krušnohořím (Otilie K. Grezlová) | Konec staré Šumavy (Martin Leiš) | Šumava - Za tajemstvím horských jezer (Jitka Maršálková, Karel Fořt) | Poválečné osudy šumavských rodáků (Maria Franková) | Příběhy z válečné a poválečné Šumavy 2 (Karel Fořt) | Zmizelé Orlické hory (Jiří Mach)

 

Poválečné osudy šumavských rodáků (Maria Franková)

Cena vč. DPH: 249 Kč

Cena pro členy klubu typu B: 229 Kč
Cena pro členy klubu typu C: 229 Kč

Přidat ks

 

Úplný název: Poválečné osudy šumavských rodáků

Autoři: Maria Franková

ISBN: 978-80-7433-279-1

Počet stran: 196 (formát 135 x 205 mm)

 

Tato i všechny ostatní nabízené knihy skladem ihned k dodání !!!

Knihy z regionů Beskydy / Brdy / České středohoří / Českosaské Švýcarsko / Český krasČeský les / Český rájJavorníky / Jeseníky / Jizerské horyKrálický Sněžník / Krkonoše / Krušné hory / Lužické hory / Novohradské hory / Orlické hory / Plzeňsko / Posázaví / Praha a okolíRychlebské hory / Šumava / Vysočina. Knihy nadregionální / zahraniční. Vybraní autoři Klostermann / Nevrlý...

Edice Tisícovky / Tajemné stezky / Zmizelé Čechy-MoravaStaré pohlednice i foto / Letecké foto / Řeky, vodopády, jezera... / Flora / FaunaRozhlednyŽeleznice / Military / Pověsti a pohádky / Vzpomínky a vyprávění...  DVD o ČRZvýhodněné sadyNově zařazené knihyVšechny knihy.

 

Stručná charakteristika:

Poslední roky předcházející vypuknutí druhé světové války, sama válka i první měsíce po jejím skončení byly časem, kdy se svět obracel vzhůru nohama.

Kniha, kterou jste právě otevřeli, je sestavena ze vzpomínek německých obyvatel, kteří byli v letech 1945 – 1947 odsunuti ze Šumavy. Není to čtení nijak příjemné, ale je třeba přivítat počin autorky Marie Frankové, jež shromáždila písemné i slovní výpovědi dvaatřiceti žen a mužů, které a kteří většinou v dětském nebo velmi mladém věku ztratili domov, v němž jejich předci žili mnohdy po několik století. Jistě to pro ně muselo být velmi kruté a nelze se divit, že v tom i po více než půlstoletí vidí přinejmenším velkou křivdu.

Vzpomínky na opravdu krutou dobu ukazují i několik zajímavých věcí. Až na jednu výjimku se nikdo nezmiňuje o tom, že sudetští Němci se stali Hitlerovou „pátou kolonou“ a svou podporou územních nároků nacistického Německa napomohli k okleštění Československa. Nevidí či nechtějí vidět, že to byla chyba – pro ně vše špatné začíná až s koncem války. Co bylo před tím jako kdyby neexistovalo. Ale jak se všichni pamětníci shodují, ne všichni Češi navracející se či přicházející do pohraničí, byli zlí a krutí. Našlo se i nemálo těch, kteří se k sudetským Němcům chovali velmi slušně a snažili se jim pomoci. Tak to ale bývá vždy – i mezi sudetskými Němci byli fanatičtí stoupenci Hitlera stejně jako ti, kteří nacistické ideologii vzdorovali.

Je dobře, že český čtenář dostává možnost blíže poznat i „pohled druhé strany“. Co se stalo, nelze sice odestát, ale snažit se pochopit druhé je základním předpokladem k tomu, aby se oni snažili pochopit nás.

Výběr ze souvisejících publikací:

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group