Kvalitní cestovní pojištění
do zahraničí i do ČR.
Cestovní pojištění jednoduše, rychle a online na Top-Pojištění.cz s okamžitou platností a se slevou až 50 %.
Nejlevnější cestovní pojištění
na celý rok už od jediné koruny na den.
Navigace: Homepage > e-Obchod > Nově zařazené knihy > Srpen 2022 > Zeměpisné názvy v pohraničí po roce 1945 na příkladu okresu Jeseník (Tereza Klemensová)
Související odkazy: Zmizelé Jesenicko 1. díl: Zcela zaniklé osady - vázaná (Pavel Macháček) | Zabráno pro SS - Zřízení výcvikového prostoru Böhmen v letech 2. světové války (Tomáš Zouzal) | Příprava obrany Jindřichohradecka v roce 1938 - Opevnění Jindřichohradecka z let 1936 -1938, díl druhý (Miloslav Sviták) | Antikvariát - Opevnění Jindřichohradecka z let 1936 - 1938 - Příprava obrany Jindřichohradecka v roce 1938, díl první (Miloslav Sviták) | Neklidná západní hranice (Jindřich Bednář, Milan Dušek, Josef Faltys) | Útěky přes jižní hranici 1987-89 (Luděk Kozlovský) | Na čáře v Dolním Dvořišti - "Dolňáku" (Luděk Kozlovský) | Mlhy na Blatech (Karel Klostermann) | Ne/vlastní domov (Petr Mikšíček) | Výletník II - 117 nových tipů na vlety po České republice (Jakub Pokorný) | Babiččina vyprávění - lidové pověsti z Orlických hor (Eva Koudelková text, Eva Švankmajerová ilustrace) | Zapomenuté stopy dřevařů na Šumavě (Tereza Blažková) | Tíživá svědectví - Osudy lidí z Jesenicka, Šumperska, Javornicka, Zábřežska, Vidnavska, Mohelnicka a Zlatohorska 1938-1989 (Vít Lucuk) | Na břehu Blanice - k šumavskému prameni (Jaroslava Pixová) | Doudlebsko od jara do zimy (Jan Šimánek) | Zeměpisné názvy v pohraničí po roce 1945 na příkladu okresu Jeseník (Tereza Klemensová)
Cena vč. DPH: 269 Kč
Cena pro členy klubu typu B: 239 Kč
Cena pro členy klubu typu C: 239 Kč
Úplný název: Zeměpisné názvy v pohraničí po roce 1945 na příkladu okresu Jeseník
Autoři: Tereza Klemensová
ISBN: 978-80-7599-287-1 (Ostravská universita), 978-80-7465-499-2 (Pavel Mervart)
Počet stran: 294 (formát 235 x 155 mm)
Knihy z regionů Beskydy / Brdy / České středohoří / Českosaské Švýcarsko / Český kras / Český les / Český ráj / Javorníky / Jeseníky / Jizerské hory / Králický Sněžník / Krkonoše / Krušné hory / Lužické hory / Novohradské hory / Orlické hory / Plzeňsko / Posázaví / Praha a okolí / Rychlebské hory / Šumava / Vysočina. Knihy nadregionální / zahraniční. Vybraní autoři Klostermann / Nevrlý...
Edice Tisícovky / Tajemné stezky / Zmizelé Čechy-Morava / Staré pohlednice i foto / Letecké foto / Řeky, vodopády, jezera... / Flora / Fauna / Rozhledny / Železnice / Military / Pověsti a pohádky / Vzpomínky a vyprávění... DVD o ČR. Zvýhodněné sady. Nově zařazené knihy. Všechny knihy.
Stručná charakteristika:
Kniha se zabývá zeměpisnými jmény (místními, pomístními i uličními názvy) v pohraničí a jejich vývojem od nejstarších dob až do současnosti na materiálu z okresu Jeseník.
Pro tuto oblast – stejně jako pro jiné okresy v někdejších Sudetech – platí, že velká část názvů byla německého původu. Tato skutečnost představovala po roce 1945, v době volající po celkové degermanizaci republiky, palčivou a zásadní otázku s celospolečenským významem.
Názvy tehdy byly v různé míře odněmčovány a počešťovány. Právě na tento přejmenovávací proces – jak z hlediska formálního, tak motivačního, pohledem odborné, ale i laické veřejnosti – se text soustředí především. Rovněž podává přehled aktuálních trendů v současných pojmenovacích procesech a názvotvorbě.
Autorka se snaží odpovědět na otázky, zda místní obyvatelé nově a v podstatě uměle vytvořené názvy přijali, či nikoliv, jakými způsoby vytvářeli pojmenování vlastní (tzv. živá) nebo zda se mohla mezi obyvateli uchovat některá původní a po válce úředně odstraněná německá jména. Zeměpisné názvy jsou představovány nejen jako jazykové jednotky, ale také jako historická svědectví, předmět diskuzí, doklad regionální identity, součást paměti krajiny či nástroj marketingu.
Výběr z obdobných publikací: