Králický Sněžník (KS)
další informace o celku

Králický Sněžník: Fotografie celku | Přidat fotografii | Další informace o celku | Přidat informaci

Související odkazy: Babuše | Černá kupa | Hleďsebe | Klepý | Králický Sněžník | Malý Sněžník | Podbělka | Souš | Srázná - S vrchol | Stříbrnická | Sušina | Sviní hora

 

Zobrazeno 1 - 10 z 17 nalezených na první stranu výpisuna předchozí stranu výpisuna následujicí stranu výpisuna poslední stranu výpisu

17.05.2022 10:59:32 - Petr Havránek

Milí tvůrci projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska,

hlásím, že dne 9.5.2022 jsem měl krásný den. Za slunečného počasí jsem v Králickém Sněžníku se ženou a kamarády navštívil poslední z 584 tisícimetrových vrcholů republiky.

Po horách chodíme celý život, ale Tisícovky si počítáme až od konce roku 2003, kdy jsme podle publikovaného „Průvodce po tisícimetrových vrcholech České republiky“ začali vrcholy zdolávat systematicky i se zaznamenáním trasy z GPS navigace a fotografickou dokumentací vrcholů.

První započtenou horou byl Hadí vrch (VV 202a; 1023 m) na Šumavě, na který jsme „v novém režimu“ vystoupili 30. listopadu 2003 (a od té doby asi již 50x znova) a posledním vrcholem bylo výše zmíněného 9. května letošního roku Uhlisko (VV 56a; 1241 m) v Králickém Sněžníku.

Je to tedy téměř 20 let krásného cestování po českých horách se vzrušujícím cílem: nalézt optimální výstupovou cestu ke každému vrcholu, často náročným terénem mimo značené cesty a s objevením všech utajených kapliček, studánek a zaniklých osad. Neméně obtížné může být i nalezení vlastního vrcholu, rozladění, když nenajdeme avízovaný geodetický bod je velké. Pak je ještě nutné celý výlet nafotografovat a zaznamenat.

Jako osudová se může ukázat chamtivost „ulovit“ co nejvíce vrcholů během jednoho výletu, když na nejvzdálenější kopec nezbydou síly a čas a je nutné se do hor vrátit a jít celodenní túru třeba kvůli zdolání nevýrazného, plochého a zarostlého vedlejšího vrcholu, který je zcela neatraktivní. I v tom byl kus romantiky. Proto vám chci poděkovat, že jste nám zprostředkovali možnost všechno tohle poznat. Kdo by jinak jel pětkrát na týden do Jeseníků (jsme z Prahy), nebo až daleko na východ do Slezských Beskyd. Bylo to krásných dvacet let života.

Petr Havránek

Kniha Petra Havránka Moje tisícovky.

Kniha Petra Havránka Moje tisícovky.

Věnování v knize od Petra Havránka.

Věnování v knize od Petra Havránka.

9. května 2022 se stal Petr Havránek pátým tisícovkářem, který úspěšně zdolal všechny naše tisícimetrové vrcholy!

Petr si po zdolání všech našich tisícovek nadělil publikaci vydanou vlastním nákladem, která celé jeho dvacetileté zdolávání našich tisícovek krásně zaznamenává. Díky za výtisk této nádherné knížky a věnování, které nám Petr napsal! 

Petrovi moc gratulujeme a přejeme pevné zdraví a hodně dalších vydařených výletů!

Tomáš, Michal a Renáta z Tisícovek ČMS


 
Spočinek Sviní hory s chatou Slaměnka, Nebeským mostem (Sky bridge), Stezkou v oblacích (Sky walk) a dobře patrnými sjezdovými tratěmi pro horská kola.

Spočinek Sviní hory (HLV 93; 1232 m) s chatou Slaměnka, Nebeským mostem (Sky bridge), Stezkou v oblacích (Sky walk) a dobře patrnými sjezdovými tratěmi pro horská kola.

Petr Havránek (květen 2022)

16.05.2022 14:49:16 - Petr Havránek

Komerční stavby nevratně mění vzhled nejen Sviní hory – Slamníku ale i atmosféru v celém Králickém Sněžníku

Před třemi dny, v pátek 13. května 2022 v 10,00 hodin dopoledne, byl pod vrcholem Sviní hory (HLV 93; 1232 m) slavnostně otevřen „Sky bridge 721“ (Nebeský most 721), nejdelší visutá lávka na světě, která překonala dosavadní rekord portugalského 516 metrů dlouhého mostu Arouca 516. Most vede z úbočí Sviní hory od chaty Slaměnka přes údolí Mlýnského potoka na hřeben protilehlého Chlumu. Začíná ve výšce 1110 m a končí o 6 metrů výše v 1116 m. Je 1,2 m široký a zábradlí je ve výšce 120 cm.

Server Wikipedie uvádí, že stavba mostu byla začleněna do územního plánu v roce 2015, most se stavěl poslední dva roky. Stavbu financovali majitelé horského resortu Dolní Morava, společnost Sněžník, most postavila firma Taros Nova a stavba stála 200 milionů korun. Samotný most je 721 metrů dlouhý, největší výška nad dnem Mlýnského potoka je 95 metrů. Celková hmotnost lávky je 405 tun a je zavěšena na pilonech 11,4 m vysokých, na ukotvení lávky bylo spotřebováno 1030 krychlových metrů betonu. Hlavní závěsné lano, kterých je šest, má průměr 76 mm, stabilitu mostu zajišťuje dalších 60 větrných lan. Vstupné na most je pro dospělého 350-390 Kč, balíček obsahující cestu lanovkou nahoru a dolů, vstup na most i na stezku v oblacích, stojí přes 1.100,- Kč, čtyřčlennou rodinu přijde na 4.000,- Kč. Přechod mostu je jednosměrný od Slaměnky na Chlum, návrat turistů je pak po modré turistické značce úbočím Sviní hory.

V blízkosti nebeského mostu stojí již od roku 2015 ocelová a dřevěná, 55 metrů vysoká konstrukce Stezky v oblacích (Sky walk). Jejím autorem je architekt Zdeněk Fránek. Bezbariérový chodník je dlouhý 710 metrů, k jeho stavbě bylo použito 380 tun oceli, 280 krychlových metrů betonu, 550 krychlových metrů dřeva a je ukotvena 6,5 metru hluboko do skalního masivu hory. Konstrukce Stezky v oblacích je viditelná z dálky desítek kilometrů z podhůří. Jen během prvního roku po otevření ji navštívilo téměř 200 000 lidí (Wikipedie).

Konstrukce 55 m vysokého a 710 m dlouhého Nebeského chodníku (Sky walk) na spočinku Sviní hory.

Konstrukce 55 m vysokého a 710 m dlouhého Nebeského chodníku (Sky walk) na spočinku Sviní hory (HLV 93; 1232 m).

Petr Havránek (květen 2022)

Přes 11 m vysoký pylon, který nese mohutná lana Nebeského mostu u chaty Slaměnka na svahu Sviní hory.

Přes 11 m vysoký pylon, který nese mohutná lana Nebeského mostu u chaty Slaměnka na svahu Sviní hory (HLV 93; 1232 m).

Petr Havránek (květen 2022)

Sky bridge - Nebeský most, který vede od chaty Slaměnka na Sviní hoře přes údolí Mlýnského potoka na hřeben spočinku Chlum, byl zpřístupněn v pátek 13. května 2022.

Sky bridge - Nebeský most, který vede od chaty Slaměnka na Sviní hoře (HLV 93; 1232 m) přes údolí Mlýnského potoka na hřeben spočinku Chlum, byl zpřístupněn v pátek 13. května 2022.

Petr Havránek (květen 2022)

Další atrakcí na Sviní hoře je Mamutí horská dráha, která jak avizují webové stránky horského resortu Dolní Morava, je nejdelší horskou dráhou v ČR a druhou nejdelší v Evropě. Reklama nabízí: „Při převýšení 364 metrů projedete 25 bleskurychlých zatáček, dvojnásobný 360° karusel, osmičkovou smyčku, podzemní tunel a zhoupnete se na 4 parádních jumpech nad lesními cestami. Při jízdě na dráze mamutích rozměrů se sklonem až 30% vyvinete rychlost až 50 km/h, a to už je pořádná jízda.“

Ski resort Dolní Morava dále nabízí v létě rozsáhlý Trail park pro horská kola. Sestává ze čtyř sjezdových tratí odlišné obtížnosti, které díky terénním úpravám vedou po západních, jižních i východních svazích Sviní hory. V zimě resort slouží svému původnímu účelu, tedy jako lyžařské středisko. Sjezdové tratě se v současné době zásadně rozšiřují rozsáhlými terénními úpravami.

Terénní úpravy jsou patrné i v údolí, kde je vybudován velký hotel, nové komunikace a parkoviště. Změny v oblasti Dolní Moravy a Sviní hory jsou v posledních letech obrovské. Konstrukce zábavních atrakcí jsou viditelné z dálky mnoha kilometrů a terénní úpravy, které kvůli provozu střediska musely být provedeny, jsou značné a horskou krajinu nenávratně mění. Zmnohonásobil se počet turistů, nejen v Dolní Moravě a na Sviní hoře, ale v celém malém pohoří Králického Sněžníku. To kritizují nejen četní ekologičtí aktivisté, ale i mnoho místních obyvatel. Server olomoucka.drbna.cz napsal, že z Dolní Moravy se stal hypermarket na sněhu. Zatím jen není známo, co si o změnách myslí horský duch Králického Sněžníku Stamichman.

Letošní terénní úpravy na modré sjezdovce areálu Dolní Morava na svazích Sviní hory.

Letošní terénní úpravy na modré sjezdovce areálu Dolní Morava na svazích Sviní hory (HLV 93; 1232 m).

Petr Havránek (květen 2022)

Násep upravované modré sjezdovky areálu Dolní Morava na svazích Sviní hory.

Násep upravované modré sjezdovky areálu Dolní Morava na svazích Sviní hory (HLV 93; 1232 m).

Petr Havránek (květen 2022)

Pohled zpod vrcholu Sviní hory na chatu Slaměnka, most, stezku v oblacích a začátek Mamutí horské dráhy.

Pohled zpod vrcholu Sviní hory (HLV 93; 1232 m) na chatu Slaměnka, most, stezku v oblacích a začátek Mamutí horské dráhy.

Petr Havránek (květen 2022)


 
Sokol. Pohled z Horního Antýglu.

Sokol (HLV 80; 1253 m). Pohled z Horního Antýglu.

Vladimír Grančay (květen 2009)

24.11.2019 08:48:30 - Tomáš Formánek

Kompletní zdolání všech našich tisícovek

23. listopadu 2019 jsme dostali mail od pana Vladimíra Grančaye, ve kterém nám jako úplně první tisícovkář oznamuje úspěšné završení dlouhodobého cíle - zdolání všech našich tisícimetrových vrcholů!

Moc gratulujeme a přejeme pevné zdraví a hodně dalších vydařených výšlapů nejen na tisícovky!

Dobrý den, rád bych poprosil o aktualizaci a zaevidování nového počtu zdolaných hlavních a vedlejších tisícimetrových vrcholů: HLV - 396 VV - 188.

Vladimír Grančay se svými souputníky na vrcholu tisícovky Nad Rakouskou cestou, kde dne 23. listopadu 2019 jako vůbec první tisícovkář završil dlouhodobý cíl zdolání všech našich tisícovek!

Vladimír Grančay se svými souputníky na vrcholu tisícovky Nad Rakouskou cestou (HLV 395; 1054 m), kde dne 23. listopadu 2019 jako vůbec první tisícovkář završil dlouhodobý cíl zdolání všech našich tisícovek!

(listopad 2019)

Ano, po více jak třinácti letech se mi podařilo vystoupat na všechny tisícimetrové vrcholy naší vlasti. Zprvu jsem vůbec nepomyslel na to, že bych se o něco takového pokusil. Je pravda, že mám pár přátel, kteří byli i mými spolužáky a s těmi pořádám měsíc co měsíc výšlapy, především po Šumavě a Šumavském podhůří. Společně s nimi jsem si kdysi stanovil dlouhodobý cíl - zdolat všechny tisícimetrové vrcholy na Šumavě a jejím podhůří. Tak, jak roky plynuly a tisícovky přibývaly, začala mi být Šumava "malá". Postupně jsem navštěvoval i jiná pohoří a vrcholy v nich systematicky zdolával.

S tisícimetrovými (a nejen těmito) vrcholy určitě nekončím. Tak jen aby byl člověk zdravý.

Zdraví a příjemné dny Vám přeje Vladimír Grančay


 
Pavel Slanec

Pavel Slanec

04.07.2017 15:24:31 - Bohus OK8PKM/SP9MKM

Vrcholy v eteru (Summits on the Air)

Z Polska dobry den, ahoj, horam zdar!

Hory Ceska jsou nadherne, sama krasa a pri navstevie setkal jsem se s moc skvelych lidi. V letach 2003-2004 jsem navstevil a vysilal ze 116 tisicovek, od Jizerek po Javorniky, a tak jsem ziskal pohar za III. místo v tisicovkarskem radioamaterskem diplomu, pocet navstivenych tisicovek (I. 230?, II. misto 132 tisicovky).

Skoda, ze radioamatersky diplom skončil, ale je novy mezinarodni radioamatersky program: Vrcholy v eteru (Summits on the Air) a Cesko je pripojeno od roku 2007, tak znova cestuji po krasnych horach Ceska, jsou i tisicovky, tak kolem 40 %.

Stranky mezinarodny: www.sota.org.uk , ceske stranky: www.sota-ok.nagano.cz (stav: cervenec 2017). V sezname jsou vsechny hory o prevyseny 150 m nad okoli, seznam podle kraji. Mel jsem moc stesti, ziskal jsem diplom cislo 1!, jako aktivator (navstiveny vrchol a spojeni) a i jako lovec (spojeni s vrcholem).

Doufam, ze se mi podari jeste navstevit a vysilat z dalsich tisicovek, zvlast novych v sezname. Chybi mi 5 pohori; Krusne a Novohradske hory, Cesky les, Sumavske podhuri a moj velky sen - Sumava.

Moje oblibena tisicovka a prvni zdolovany cesky vrchol  v statni svatek sv. Vaclava 28. zari 2000: krasna Kralovna Moravskoslezskych Beskyd: Lysa hora (HLV 48; 1324 m), to byl zacatek.

Omlouvam se za moj cesky, nikdy jsem neucil, jen od babicky, pochazila z Frydku-Mistku.

Tesim se a na schledanou na krasnych tisicovkach Cech, Moravy a Slezska.

Bohus, OK8PKM/SP9MKM, Polsko

Poznámka Tisicovky.cz

Radioamatérský diplom jsme před lety nepořádali přímo my z Tisícovek, ale kamarád radioamatér Pavel Slanec a Tisicovky.cz byly partnerem tohoto záměru. Jsme rádi, že podobná akce po letech na tehdejší projekt volně navazuje a opět inspiruje ke zdolávání hor.

Bohušovi přejeme, aby se v nynějším projektu dařilo nejméně tak dobře jako před lety a třeba někdy na horách na shledanou!


 
Na Malém Sněžníku.

Na Malém Sněžníku (HLV 46; 1324 m).

Pavel Košárek (srpen 2013)

26.10.2015 09:26:33 - Tomáš Stávek

Víkendová návštěva Kralickýho Sněžníku:

Započatí úkolu dobytí všech tisícovek v ČR!

Značku Malýho Sněžníku (HLV 46; 1324 m) jsem nemohl najít, ale v místě, kde by měla být jsem se potloukal, tak si ho zatím uznám :).

Až budu mít všechny ostatní vrcholy, vrátím se pro něj, ať mě ten špatnej pocit nerozežere zevnitř.


 
Slamník - Sviní hora při pohledu ze silničky u Hlubokého dolu.

Slamník - Sviní hora (HLV 93; 1232 m) při pohledu ze silničky u Hlubokého dolu.

Honzík Otčenášek (červen 2007)

27.04.2014 10:04:49 - Tomáš Formánek

Nejasnosti v pojmenování vrcholů Sviní hora, Slamník a Srázná

Na základě častých dotazů týkajících se "chybného" pojmenování vrcholů Sviní hory/Slamníku (HLV 93; 1232 m) a Srázné/Sviní hory (VV 198a; 1074 m) v Králickém Sněžníku

(naposledy např. mail od pana Františka Lípy:

Zajímalo by mne, z kterého pramene vycházíte při tvrzení, že Slamník v pohoří Králického Sněžníku je totožný se Sviní horou.  Domnívám se že Sviní hora (v některých  pramenech nazývaná též Srázná) leží na východ od Skleného (a ne na sever, jek tvrdíte vy) a má výšku 1074 m - jde tedy o jiný vrchol ),

předkládáme otisky dvou map dokumentujících vznik zmatečného pojmenování hor v této oblasti:

Starší mapa oblasti (zdroj KČT).

Starší mapa oblasti (zdroj KČT).

Novější mapa oblasti (zdroj Mapy.cz).

Novější mapa oblasti (zdroj Mapy.cz).

Při porovnání obou map je okamžitě jasné, jak zmatky ve jménech historicky vznikly:

Starší mapy po velmi dlouhou dobu (a to i v době vzniku projektu Tisícovky) ztotožňovaly Sviní horu (HLV 93; 1232 m) se Slamníkem a teprve později se název Sviní hory začal objevovat i ve spojitosti se Sráznou (VV 198a; 1074 m).

Nejsme zastánci častých změn názvů, a proto jsme v rámci projektu Tisícovky zachovali starší stav pojmenování, přičemž samozřejmě nově uváděné pojmenování v popisu vrcholů zmiňujeme.


 

04.01.2012 16:24:33 - Michal Holub

Meteorologické stanice a webové kamery ČHMÚ Paprsek         v Rychlebských horách a Slaměnka v Králickém Sněžníku

Meteorologické stanice Paprsek v Rychlebských horách a Slaměnka v Králickém Sněžníku představují ideální způsob zjištění aktuální situace počasí v dané oblasti, neboť na rozdíl od většiny jiných dostupných kamer jsou tyto umístěné přímo v hřebenových partiích.

Na ilustračních obrázcích z dopoledne 4.1.2012 (silné sněžení, teploty okolo 0°C) a odpoledne 4.1.2012 (výrazně lepší viditelnost...) jsou vidět snímky z kamer (záběr se aktualizuje každých 10 minut) a také aktuální meteorologické informace za posledních 48 hodin. Stanice jsou automatické, bez lidské obsluhy (neměří tedy např. sněhovou pokrývku).

Webová kamera a automatická meteostanice Paprsek je umístěna u horské chaty Paprsek, asi 200 m jižně od vedlejší tisícovky Palaš (VV 169b; 1027 m). Souřadnice WGS-84 16°59'25''E, 50°12'36''N, nadmořská výška 1005 m. Odkaz na kameru (web ČHMÚ).

Webová kamera a automatická meteostanice Slaměnka je v provozu od listopadu 2011, leží u horní stanice lanovky areálu SKI Sněžník Horní Morava, asi 500 m jihozápadně od tisícovky Sviní hora (HLV 93; 1232 m) (též Slamník). Souřadnice WGS-84 16°49'58''E, 50°09'04''N, nadmořská výška 1110 m. Odkaz na kameru (web ČHMÚ).


 

Současný vzhled vrcholové části Srázné - S vrcholu (HLV 198; 1093 m).

Jindřich Preis (listopad 2010)

13.11.2010 22:27:59 - Jindřich Preis

Umístění Srázné a Srázné S – vrcholu

Koordináty v knize Tisícovky Čech, Moravy a Slezska umisťují nejvyšší bod Srázné S – vrcholu (HLV 198; 1093 m) 1,1 km jižně od skutečného nejvyššího bodu, na úbočí vedlejšího vrcholu jménem Srázná (VV 198a; 1074 m). Ten je zde naopak lokalizován 900 m severně, na úbočí hlavního vrcholu, takže činí dojem opačného umístnění. Zaměřené souřadnice jsou pro hlavní vrchol N50 07 47.3 E16 52 13.4 a pro vedlejší N50 07 14.5 E16 52 01.2.

V knize též zmiňovaný spočinek severně, ležící těsně nad rozcestím U sedmi cest, patří k Souši (HLV 101; 1225 m). Mimochodem, ve vrcholových partiích Králického Sněžníku jinak neobvyklá asfaltová cesta vede přes zmíněné rozcestí. Po ní na západním úbočí obou vrcholů do vzdálenosti 500 m od nich vede turistická modrá značka, jejich dostupnost je tedy D2.


 
Malý Sněžník, Hleďsebe a Klepý z hraniční cesty pod vrcholem Králického Sněžníku.

Malý Sněžník (HLV 46; 1324 m), Hleďsebe (HLV 123; 1190 m) a Klepý (HLV 151; 1144 m) z hraniční cesty pod vrcholem Králického Sněžníku (HLV 11; 1424 m).

Petr Havránek (červen 2006)

04.02.2010 09:38:09 - Michal Holub

Rozhledna na tisícovce Klepý

Na tisícovce Klepý (HLV 151; 1144 m) v Králickém Sněžníku bude brzy otevřena rozhledna. Dřevěná věž vysoká 28 m by neměla sloužit pouze jako vyhlídková, ale měla by plnit i funkci protipožární, neboť ji budou využívat protipožární hlídky, které se zde v období sucha drží pro ochranu rozsáhlých okolních lesů.

Stavbu zajišťuje polská obec Miedzilesie z programu Euroregionu Glacensis. Ač byl původně plánovaný termín dokončení stanoven na 30. září 2009, pomalý průběh stavby a nečekaná sněhová nadílka na počátku října loňského roku posunuly konečný termín na 28. února 2010.

Následnou propagaci má zajistit obec Dolní Morava. Již bylo zajištěno značení na našem území, připravuje se vydání oboujazyčných brožurek a informační tabule (čeká se pouze na finální fotografii do těchto materiálů). Na propagační činnost byla též použita dotace z Euroregionu Glacensis.


 
5.11.2009 vystoupil v ranním Studiu 6 ČT jeden z autorů projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska Mgr. Michal Holub k tématu přeměřování výšek horských vrcholů.

5.11.2009 vystoupil v ranním Studiu 6 ČT jeden z autorů projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska Mgr. Michal Holub k tématu přeměřování výšek horských vrcholů.

06.11.2009 15:00:42 - Tomáš Formánek

Oficiální nadmořské výšky vrcholů se po přeměření mění častěji než by se zdálo

V uplynulých měsících jsme opět prováděli podrobná geodetická měření našich Tisícovek, díky čemuž byly v minulosti do seznamu našich tisícimetrových hor nově zařazeny například tisícovky Milíř (HLV 394; 1003 m) v Jizerských horách či Perninský vrch (HLV 393; 1000 m) v Krušných horách a u mnoha dalších vrcholů došlo ke zpřesnění jejich uváděné výšky a polohy nejvyššího bodu.

V této souvislosti stojí za povšimnutí zajímavá zpráva zahraničních agentur, které se věnuje například i včerejší článek iDnes "Nejvyšší hora Alp je menší o 45 cm, ukázalo nové měření Mont Blancu".

K tématu promluvil 5.11.2009 v ranním Studiu 6 České televize i jeden z autorů projektů Tisícovky Čech, Moravy a Slezska Mgr. Michal Holub. Na záznam jeho televizního vystoupení se můžete podívat přímo na stránkách ČT v sekci "Další měření Mont Blancu".


 

Zobrazeno 1 - 10 z 17 nalezených na první stranu výpisuna předchozí stranu výpisuna následujicí stranu výpisuna poslední stranu výpisu

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group