Králický Sněžník (HLV 11; 1424 m)

Králický Sněžník: Fotografie vrcholu | Přidat fotografii | Další informace o vrcholu | Přidat informaci

Související odkazy: Babuše | Černá kupa | Hleďsebe | Klepý | Králický Sněžník | Malý Sněžník | Podbělka | Souš | Srázná - S vrchol | Stříbrnická | Sušina | Sviní hora

 
Soška Slůněte - neoficiální symbol Králického Sněžníku.

Soška Slůněte - neoficiální symbol Králického Sněžníku (HLV 11; 1424 m).

Renáta Šašková (červenec 2004)

Lokalita: Celek: IVC-4 Králický Sněžník; okrsek: IVC-4-1 Hornomoravská hornatina

Zeměpisné souřadnice:
WGS-84: 50°12´26˝ s.š., 16°50´52˝ v.d.;
S-42: 5565670 X, 3632030 Y

Příslušné mapy: ZM 1:10 000 /14-23-03; SHOCart /58; KČT /53

Dostupnost: D1 (snadná dostupnost)

Objekty a vybavenost na vrcholu: turistický hraniční přechod.

 

Popis vrcholu

Výrazný suk s plochým temenem 5 km severozápadně od Stříbrnic na hranici s Polskem. Nejvyšší vrchol stejnojmenného celku. Rulový masiv se zbytkem zarovnaného povrchu leží na styku několika horských hřbetů, kterým svou výškou dominuje. Četné tvary mrazového zvětrávání, 700 m jihozápadně od vrcholu Vlaštovčí kameny – mrazové skalní sruby, pod nimi kamenná moře. Z daleka viditelný vrchol. Z rozvalin rozhledny na polské straně ideální kruhový výhled – 35 m vysoká rozhledna zde stávala do roku 1973, zůstala z ní pouze hromada kamení. Poblíž je kamenný trojmezník království českého, markrabství moravského a hrabství kladského. Pěší hraniční přechod do Polska, má bohužel omezenou dobu provozu a mimo vymezené hodiny jsou polští pohraničníci „nepříjemní“. Vrchol a svahy od výšky cca 1 300 m n. m. jsou nad horní hranicí lesa. Na jižním svahu 300 m pod vrcholem najdeme upravený pramen největší moravské řeky – Moravy. Asi 0,5 km jihovýchodně z vrcholu leží základy zbořené chaty se soškou slůněte. Klimaticky patří vrchol k nejdrsnějším místům v ČR, podle měření z 20. let 20. století je průměrná roční teplota na vrcholu 1,6 °C a roční srážky okolo 1 200 mm. Už podle názvu je sněhová pokrývka častým a dlouhotrvajícím jevem, udrží se většinou od listopadu do května.

Poznámka: Mezi Králickým Sněžníkem a Malým Sněžníkem (HLV 46; 1324 m) vede státní hranice asi 2 000 m mimo hřbetnici. Uhýbá pod Vlaštovčími kameny u hraničního kamene V/71 na českou stranu, vede ve výšce cca 1 150 m n. m. U kamene V/73 se vrací kolmo vzhůru zpět. Hřebene však dosáhne až těsně za Malým Sněžníkem, zhruba u kamene 71/2.

Popis přístupu

Přístup z důvodu ochrany území pouze po značených cestách, kterých je však v oblasti dostatek. Po polské straně vede zelená značka po celém hřebeni Králického Sněžníku. Z naší strany pak červená turistická značka. Cenný, tedy namáhavý výstup je z Velké Moravy po žluté turistické značce. Na 9 km vystoupáte o více než 700 m.

 

Výběr z nově přidaných fotografií vrcholu

Rozhledna na polské straně Králického Sněžníku byla slavnostně otevřena 26. září 2022.

Rozhledna na polské straně Králického Sněžníku (HLV 11; 1424 m) byla slavnostně otevřena 26. září 2022.

Pavel Košárek (červen 2024)

Vyhlídková plošina rozhledny na Králického Sněžníku.

Vyhlídková plošina rozhledny na Králického Sněžníku (HLV 11; 1424 m).

Pavel Košárek (červen 2024)

Historický trojmezník Čech, Moravy a Kladska asi 200 metrů jihozápadně od vrcholu Králického Sněžníku.

Historický trojmezník Čech, Moravy a Kladska asi 200 metrů jihozápadně od vrcholu Králického Sněžníku (HLV 11; 1424 m).

Pavel Košárek (červen 2024)

 

Přidat fotografii  |  Další fotografie vrcholu (154)

 

Výběr z nově přidaných informací o vrcholu

25.09.2024 14:11:28 - Pavel Blazek

Rita již na ty naše krásné kopce „hledí shora“.

Milí přátelé tisícovkáři,

vím, že tyto úžasné stránky o našich krásných horách slouží primárně jako zdroj informací, a příp. též k fotodokumentaci „našich“ tisícovek. Přesto, vzhledem k tomu, že Ritunku mnozí z Vás znali a nejeden výšlap s ní i absolvovali, dovoluji si touto cestou sdělit smutnou skutečnost, že Rita již na ty naše krásné kopce „hledí shora“.

Stručně z jejího turistického života:

Tisícovky: 367 hlavních, 109 vedlejších.

V rámci navštěvování nejvyšších bodů geomorfologických celků ČR mě (příp. nás s Olinkou) doprovázela na 92 (z celkem 94) celků. Na Hradiště 934 m v Doupovských horách jsem nesebral odvahu/drzost a poslední – nejnižší Chvojnickou pahorkatinu jsme již bohužel nestihli.

S Ritou jsem dokončil trasu z nejsevernějšího bodu ČR (osada Severní, Lobendava) k nejjižnějšímu (zaniklá osada Radvanov). Tuto trasu jsem kdysi započal ještě s předešlým psem Adélkou.

Letos jsem s Ritou začal trasu z nejzápadnějšího bodu k nejvýchodnějšímu (prozatím severní variantu). Mnohokrát jsem se na našich cestách po horách setkával s tabulkou tur. počinu VIACZECHIA, někdy jejich trasu jen křížil, někdy část i prošel, až to „uzrálo“ v rozhodnutí, že ji projdu poctivě přesně v její vytyčené trase. Rita se mnou prošla prvních cca 200 km (z 1 058 km) této trasy.

Mimo republiku navštívila dvakrát Vysoké Tatry, naposled loni v září, kdy jsme prošli významnou část Tatranské magistrály i vystoupali na Koprovský štít (2 367 m). V roce 2021 se mnou prošla část hlavního hřebene Nízkých Tater vč. vrcholů Dereše (2 004 m), Chopok (2 024 m) a Ďumbier (2 043 m). Též navštívila několikrát Itálii či Chorvatsko, kde také šplhala po kopcích (Sv. Jure 1 762 m pohoří Biokovo, Vojak 1 401 m pohoří Učka a různé nejvyšší body ostrovů, kde jsme se kdy zrovna v létě nacházeli (ať už ve výšce 648 m na ostrově Cres, či pouhých 349 m Sv. Vid na ostrově Pag). Nemálo námořních mil se s námi plavila ve vodách Jaderských, krom mnoha různých kratších přesunů trajekty, zejména pak při celodenní plavbě odlehlým labyrintem Kornatských ostrovů (NP Kornati), či plavba přes celý Jadran z Puly do italských Benátek a zpět (asi to byl výlet s nejmenším počtem nastoupených výškových metrů 😉). Nejdál od svého domova byla pravděpodobně v bosenském Mostaru.

Za svůj život s námi po železnici najezdila celkem 75 614 km. Automobilem to asi nebude o mnoho méně, ale tuto kilometráž jsem nikterak neevidoval.

Krom snad bohatého, turistického, života, vedla i ten společenský. Za svůj život s námi navštívila celkem 1 956 hospod, hospůdek, restaurací, kaváren, vináren, stánků s občerstvením, barů, horských bud, turistických kiosků, samoobslužných lesních barů a jiných takových „institucí“ kde možno jest se občerstvit 😊. Ještě před týdnem jsme si dali pivo na chatě Svatobor nad Sušicí a úplně poslední navštívený podnik byla cukrárna – kavárna v Borových Ladách.

Pavel Blazek (srpen 2024)

 
Sokol. Pohled z Horního Antýglu.

Sokol (HLV 80; 1253 m). Pohled z Horního Antýglu.

Vladimír Grančay (květen 2009)

24.11.2019 08:48:30 - Tomáš Formánek

Kompletní zdolání všech našich tisícovek

23. listopadu 2019 jsme dostali mail od pana Vladimíra Grančaye, ve kterém nám jako úplně první tisícovkář oznamuje úspěšné završení dlouhodobého cíle - zdolání všech našich tisícimetrových vrcholů!

Moc gratulujeme a přejeme pevné zdraví a hodně dalších vydařených výšlapů nejen na tisícovky!

Dobrý den, rád bych poprosil o aktualizaci a zaevidování nového počtu zdolaných hlavních a vedlejších tisícimetrových vrcholů: HLV - 396 VV - 188.

Vladimír Grančay se svými souputníky na vrcholu tisícovky Nad Rakouskou cestou, kde dne 23. listopadu 2019 jako vůbec první tisícovkář završil dlouhodobý cíl zdolání všech našich tisícovek!

Vladimír Grančay se svými souputníky na vrcholu tisícovky Nad Rakouskou cestou (HLV 395; 1054 m), kde dne 23. listopadu 2019 jako vůbec první tisícovkář završil dlouhodobý cíl zdolání všech našich tisícovek!

(listopad 2019)

Ano, po více jak třinácti letech se mi podařilo vystoupat na všechny tisícimetrové vrcholy naší vlasti. Zprvu jsem vůbec nepomyslel na to, že bych se o něco takového pokusil. Je pravda, že mám pár přátel, kteří byli i mými spolužáky a s těmi pořádám měsíc co měsíc výšlapy, především po Šumavě a Šumavském podhůří. Společně s nimi jsem si kdysi stanovil dlouhodobý cíl - zdolat všechny tisícimetrové vrcholy na Šumavě a jejím podhůří. Tak, jak roky plynuly a tisícovky přibývaly, začala mi být Šumava "malá". Postupně jsem navštěvoval i jiná pohoří a vrcholy v nich systematicky zdolával.

S tisícimetrovými (a nejen těmito) vrcholy určitě nekončím. Tak jen aby byl člověk zdravý.

Zdraví a příjemné dny Vám přeje Vladimír Grančay

 
Pavel Slanec

Pavel Slanec

04.07.2017 15:24:31 - Bohus OK8PKM/SP9MKM

Vrcholy v eteru (Summits on the Air)

Z Polska dobry den, ahoj, horam zdar!

Hory Ceska jsou nadherne, sama krasa a pri navstevie setkal jsem se s moc skvelych lidi. V letach 2003-2004 jsem navstevil a vysilal ze 116 tisicovek, od Jizerek po Javorniky, a tak jsem ziskal pohar za III. místo v tisicovkarskem radioamaterskem diplomu, pocet navstivenych tisicovek (I. 230?, II. misto 132 tisicovky).

Skoda, ze radioamatersky diplom skončil, ale je novy mezinarodni radioamatersky program: Vrcholy v eteru (Summits on the Air) a Cesko je pripojeno od roku 2007, tak znova cestuji po krasnych horach Ceska, jsou i tisicovky, tak kolem 40 %.

Stranky mezinarodny: www.sota.org.uk , ceske stranky: www.sota-ok.nagano.cz (stav: cervenec 2017). V sezname jsou vsechny hory o prevyseny 150 m nad okoli, seznam podle kraji. Mel jsem moc stesti, ziskal jsem diplom cislo 1!, jako aktivator (navstiveny vrchol a spojeni) a i jako lovec (spojeni s vrcholem).

Doufam, ze se mi podari jeste navstevit a vysilat z dalsich tisicovek, zvlast novych v sezname. Chybi mi 5 pohori; Krusne a Novohradske hory, Cesky les, Sumavske podhuri a moj velky sen - Sumava.

Moje oblibena tisicovka a prvni zdolovany cesky vrchol  v statni svatek sv. Vaclava 28. zari 2000: krasna Kralovna Moravskoslezskych Beskyd: Lysa hora (HLV 48; 1324 m), to byl zacatek.

Omlouvam se za moj cesky, nikdy jsem neucil, jen od babicky, pochazila z Frydku-Mistku.

Tesim se a na schledanou na krasnych tisicovkach Cech, Moravy a Slezska.

Bohus, OK8PKM/SP9MKM, Polsko

Poznámka Tisicovky.cz

Radioamatérský diplom jsme před lety nepořádali přímo my z Tisícovek, ale kamarád radioamatér Pavel Slanec a Tisicovky.cz byly partnerem tohoto záměru. Jsme rádi, že podobná akce po letech na tehdejší projekt volně navazuje a opět inspiruje ke zdolávání hor.

Bohušovi přejeme, aby se v nynějším projektu dařilo nejméně tak dobře jako před lety a třeba někdy na horách na shledanou!

 

Přidat informaci  |  Další informace o vrcholu (7)

 

Související výlety

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group