Králický Sněžník (HLV 11; 1424 m)

Králický Sněžník: Fotografie vrcholu | Přidat fotografii | Další informace o vrcholu | Přidat informaci

Související odkazy: Babuše | Černá kupa | Hleďsebe | Klepý | Králický Sněžník | Malý Sněžník | Podbělka | Souš | Srázná - S vrchol | Stříbrnická | Sušina | Sviní hora

 
Soška Slůněte - neoficiální symbol Králického Sněžníku.

Soška Slůněte - neoficiální symbol Králického Sněžníku (HLV 11; 1424 m).

Renáta Šašková (červenec 2004)

Lokalita: Celek: IVC-4 Králický Sněžník; okrsek: IVC-4-1 Hornomoravská hornatina

Zeměpisné souřadnice:
WGS-84: 50°12´26˝ s.š., 16°50´52˝ v.d.;
S-42: 5565670 X, 3632030 Y

Příslušné mapy: ZM 1:10 000 /14-23-03; SHOCart /58; KČT /53

Dostupnost: D1 (snadná dostupnost)

Objekty a vybavenost na vrcholu: turistický hraniční přechod.

 

Popis vrcholu

Výrazný suk s plochým temenem 5 km severozápadně od Stříbrnic na hranici s Polskem. Nejvyšší vrchol stejnojmenného celku. Rulový masiv se zbytkem zarovnaného povrchu leží na styku několika horských hřbetů, kterým svou výškou dominuje. Četné tvary mrazového zvětrávání, 700 m jihozápadně od vrcholu Vlaštovčí kameny – mrazové skalní sruby, pod nimi kamenná moře. Z daleka viditelný vrchol. Z rozvalin rozhledny na polské straně ideální kruhový výhled – 35 m vysoká rozhledna zde stávala do roku 1973, zůstala z ní pouze hromada kamení. Poblíž je kamenný trojmezník království českého, markrabství moravského a hrabství kladského. Pěší hraniční přechod do Polska, má bohužel omezenou dobu provozu a mimo vymezené hodiny jsou polští pohraničníci „nepříjemní“. Vrchol a svahy od výšky cca 1 300 m n. m. jsou nad horní hranicí lesa. Na jižním svahu 300 m pod vrcholem najdeme upravený pramen největší moravské řeky – Moravy. Asi 0,5 km jihovýchodně z vrcholu leží základy zbořené chaty se soškou slůněte. Klimaticky patří vrchol k nejdrsnějším místům v ČR, podle měření z 20. let 20. století je průměrná roční teplota na vrcholu 1,6 °C a roční srážky okolo 1 200 mm. Už podle názvu je sněhová pokrývka častým a dlouhotrvajícím jevem, udrží se většinou od listopadu do května.

Poznámka: Mezi Králickým Sněžníkem a Malým Sněžníkem (HLV 46; 1324 m) vede státní hranice asi 2 000 m mimo hřbetnici. Uhýbá pod Vlaštovčími kameny u hraničního kamene V/71 na českou stranu, vede ve výšce cca 1 150 m n. m. U kamene V/73 se vrací kolmo vzhůru zpět. Hřebene však dosáhne až těsně za Malým Sněžníkem, zhruba u kamene 71/2.

Popis přístupu

Přístup z důvodu ochrany území pouze po značených cestách, kterých je však v oblasti dostatek. Po polské straně vede zelená značka po celém hřebeni Králického Sněžníku. Z naší strany pak červená turistická značka. Cenný, tedy namáhavý výstup je z Velké Moravy po žluté turistické značce. Na 9 km vystoupáte o více než 700 m.

 

Výběr z nově přidaných fotografií vrcholu

Králický Sněžník pohledem ze Stezky v oblacích.

Králický Sněžník (HLV 11; 1424 m) pohledem ze Stezky v oblacích.

Ivan Bohuslav (srpen 2018)

Králický Sněžník z východního úbočí Hleďsebe.

Králický Sněžník (HLV 11; 1424 m) z východního úbočí Hleďsebe (HLV 123; 1190 m).

Ivan Bohuslav (srpen 2018)

Pohled z Králického Sněžníku do údolí řeky Moravy.

Pohled z Králického Sněžníku (HLV 11; 1424 m) do údolí řeky Moravy.

Jan Přibyl (červenec 2018)

 

Přidat fotografii  |  Další fotografie vrcholu (144)

 

Výběr z nově přidaných informací o vrcholu

Sokol. Pohled z Horního Antýglu.

Sokol (HLV 80; 1253 m). Pohled z Horního Antýglu.

Vladimír Grančay (květen 2009)

24.11.2019 08:48:30 - Tomáš Formánek

Kompletní zdolání všech našich tisícovek

23. listopadu 2019 jsme dostali mail od pana Vladimíra Grančaye, ve kterém nám jako úplně první tisícovkář oznamuje úspěšné završení dlouhodobého cíle - zdolání všech našich tisícimetrových vrcholů!

Moc gratulujeme a přejeme pevné zdraví a hodně dalších vydařených výšlapů nejen na tisícovky!

Dobrý den, rád bych poprosil o aktualizaci a zaevidování nového počtu zdolaných hlavních a vedlejších tisícimetrových vrcholů: HLV - 396 VV - 188.

Vladimír Grančay se svými souputníky na vrcholu tisícovky Nad Rakouskou cestou, kde dne 23. listopadu 2019 jako vůbec první tisícovkář završil dlouhodobý cíl zdolání všech našich tisícovek!

Vladimír Grančay se svými souputníky na vrcholu tisícovky Nad Rakouskou cestou (HLV 395; 1054 m), kde dne 23. listopadu 2019 jako vůbec první tisícovkář završil dlouhodobý cíl zdolání všech našich tisícovek!

(listopad 2019)

Ano, po více jak třinácti letech se mi podařilo vystoupat na všechny tisícimetrové vrcholy naší vlasti. Zprvu jsem vůbec nepomyslel na to, že bych se o něco takového pokusil. Je pravda, že mám pár přátel, kteří byli i mými spolužáky a s těmi pořádám měsíc co měsíc výšlapy, především po Šumavě a Šumavském podhůří. Společně s nimi jsem si kdysi stanovil dlouhodobý cíl - zdolat všechny tisícimetrové vrcholy na Šumavě a jejím podhůří. Tak, jak roky plynuly a tisícovky přibývaly, začala mi být Šumava "malá". Postupně jsem navštěvoval i jiná pohoří a vrcholy v nich systematicky zdolával.

S tisícimetrovými (a nejen těmito) vrcholy určitě nekončím. Tak jen aby byl člověk zdravý.

Zdraví a příjemné dny Vám přeje Vladimír Grančay

 
Pavel Slanec

Pavel Slanec

04.07.2017 15:24:31 - Bohus OK8PKM/SP9MKM

Vrcholy v eteru (Summits on the Air)

Z Polska dobry den, ahoj, horam zdar!

Hory Ceska jsou nadherne, sama krasa a pri navstevie setkal jsem se s moc skvelych lidi. V letach 2003-2004 jsem navstevil a vysilal ze 116 tisicovek, od Jizerek po Javorniky, a tak jsem ziskal pohar za III. místo v tisicovkarskem radioamaterskem diplomu, pocet navstivenych tisicovek (I. 230?, II. misto 132 tisicovky).

Skoda, ze radioamatersky diplom skončil, ale je novy mezinarodni radioamatersky program: Vrcholy v eteru (Summits on the Air) a Cesko je pripojeno od roku 2007, tak znova cestuji po krasnych horach Ceska, jsou i tisicovky, tak kolem 40 %.

Stranky mezinarodny: www.sota.org.uk , ceske stranky: www.sota-ok.nagano.cz (stav: cervenec 2017). V sezname jsou vsechny hory o prevyseny 150 m nad okoli, seznam podle kraji. Mel jsem moc stesti, ziskal jsem diplom cislo 1!, jako aktivator (navstiveny vrchol a spojeni) a i jako lovec (spojeni s vrcholem).

Doufam, ze se mi podari jeste navstevit a vysilat z dalsich tisicovek, zvlast novych v sezname. Chybi mi 5 pohori; Krusne a Novohradske hory, Cesky les, Sumavske podhuri a moj velky sen - Sumava.

Moje oblibena tisicovka a prvni zdolovany cesky vrchol  v statni svatek sv. Vaclava 28. zari 2000: krasna Kralovna Moravskoslezskych Beskyd: Lysa hora (HLV 48; 1324 m), to byl zacatek.

Omlouvam se za moj cesky, nikdy jsem neucil, jen od babicky, pochazila z Frydku-Mistku.

Tesim se a na schledanou na krasnych tisicovkach Cech, Moravy a Slezska.

Bohus, OK8PKM/SP9MKM, Polsko

Poznámka Tisicovky.cz

Radioamatérský diplom jsme před lety nepořádali přímo my z Tisícovek, ale kamarád radioamatér Pavel Slanec a Tisicovky.cz byly partnerem tohoto záměru. Jsme rádi, že podobná akce po letech na tehdejší projekt volně navazuje a opět inspiruje ke zdolávání hor.

Bohušovi přejeme, aby se v nynějším projektu dařilo nejméně tak dobře jako před lety a třeba někdy na horách na shledanou!

 
5.11.2009 vystoupil v ranním Studiu 6 ČT jeden z autorů projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska Mgr. Michal Holub k tématu přeměřování výšek horských vrcholů.

5.11.2009 vystoupil v ranním Studiu 6 ČT jeden z autorů projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska Mgr. Michal Holub k tématu přeměřování výšek horských vrcholů.

06.11.2009 15:00:42 - Tomáš Formánek

Oficiální nadmořské výšky vrcholů se po přeměření mění častěji než by se zdálo

V uplynulých měsících jsme opět prováděli podrobná geodetická měření našich Tisícovek, díky čemuž byly v minulosti do seznamu našich tisícimetrových hor nově zařazeny například tisícovky Milíř (HLV 394; 1003 m) v Jizerských horách či Perninský vrch (HLV 393; 1000 m) v Krušných horách a u mnoha dalších vrcholů došlo ke zpřesnění jejich uváděné výšky a polohy nejvyššího bodu.

V této souvislosti stojí za povšimnutí zajímavá zpráva zahraničních agentur, které se věnuje například i včerejší článek iDnes "Nejvyšší hora Alp je menší o 45 cm, ukázalo nové měření Mont Blancu".

K tématu promluvil 5.11.2009 v ranním Studiu 6 České televize i jeden z autorů projektů Tisícovky Čech, Moravy a Slezska Mgr. Michal Holub. Na záznam jeho televizního vystoupení se můžete podívat přímo na stránkách ČT v sekci "Další měření Mont Blancu".

 

Přidat informaci  |  Další informace o vrcholu (6)

 

Související výlety

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group