Kvalitní cestovní pojištění
do zahraničí i do ČR.
Cestovní pojištění jednoduše, rychle a online na Top-Pojištění.cz s okamžitou platností a se slevou až 50 %.
Nejlevnější cestovní pojištění
na celý rok už od jediné koruny na den.
Navigace: Homepage > Galerie tisícovek > Český les > Čerchov
Čerchov: Fotografie vrcholu | Přidat fotografii | Další informace o vrcholu | Přidat informaci
Související odkazy: Čerchov | Skalka
Lokalita: Celek: IA-1 Český les; podcelek: IA-1A Čerchovský les; okrsek: IA-1A-1 Haltravská hornatina; podokrsek: IA-1A-1a Čerchovský hřbet
Zeměpisné souřadnice:
WGS-84: 49°22´58˝ s.š., 12°47´06˝ v.d.;
S-42: 5474700 X, 3339300 Y
Příslušné mapy: ZM 1:10 000 /21-23-22; SHOCart /31; KČT /29, 63
Dostupnost: D1 (snadná dostupnost)
Objekty a vybavenost na vrcholu: vysílač, rozhledna, několik budov.
Kupovitý suk 3,5 km jihozápadně od Výhledů. Tvořen břidličnatou rulou, leží v místě největšího výzdvihu strukturního hřbetu. Četné tvary zvětrávání a odnosu, na svazích skalní výchozy, balvany a sutě. Na vrcholu Kurzova věž – kamenná rozhledna z roku 1905, 24 m vysoká. Přístupná přes pozemek vojenského útvaru. V sousedství betonová věž (přes 30 m) a vojenské objekty. Příležitostné občerstvení. Svahy porůstají smíšené lesy s převahou smrku a buku. Z rozhledny výtečný výhled, za ideálních podmínek až na Alpy (skupina Dachsteinu, vzdálená 230 km). Zalesněno částečně přirozenými smíšenými lesy, v návrhu je přírodní rezervace Čerchovské hvozdy. Na východním svahu PR Bystřice, chránící zbytek smíšeného lesa v přirozené skladbě. Na vrcholové plošině je geodetický bod.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Kniha Jak šel čas na Čerchově - obsáhlá publikace o nejvyšším vrcholu Českého lesa. (Možnost objednání v e-obchodě.)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Přístup do roku 1990 nemožný, vojenské objekty na vrcholu byly přísně tajné. V současnosti je přístup snadný z rozcestí Pod Čerchovem, kam se lze dostat po červené z České Kubice (6 km) a Capartic (4 km) nebo po modré z Černé Řeky (3 km). Od rozcestí vede zelená značka vzhůru k jihu do sedla mezi Čerchov a Skalku (HLV 375; 1005 m). Zde je u rozcestí Čerchov třeba odbočit vlevo po asfaltce k vrcholu. Orientačně nenáročné.
Přidat fotografii | Další fotografie vrcholu (71)
24.11.2019 08:48:30 - Tomáš Formánek
Kompletní zdolání všech našich tisícovek
23. listopadu 2019 jsme dostali mail od pana Vladimíra Grančaye, ve kterém nám jako úplně první tisícovkář oznamuje úspěšné završení dlouhodobého cíle - zdolání všech našich tisícimetrových vrcholů!
Moc gratulujeme a přejeme pevné zdraví a hodně dalších vydařených výšlapů nejen na tisícovky!
Dobrý den, rád bych poprosil o aktualizaci a zaevidování nového počtu zdolaných hlavních a vedlejších tisícimetrových vrcholů: HLV - 396 VV - 188.
Ano, po více jak třinácti letech se mi podařilo vystoupat na všechny tisícimetrové vrcholy naší vlasti. Zprvu jsem vůbec nepomyslel na to, že bych se o něco takového pokusil. Je pravda, že mám pár přátel, kteří byli i mými spolužáky a s těmi pořádám měsíc co měsíc výšlapy, především po Šumavě a Šumavském podhůří. Společně s nimi jsem si kdysi stanovil dlouhodobý cíl - zdolat všechny tisícimetrové vrcholy na Šumavě a jejím podhůří. Tak, jak roky plynuly a tisícovky přibývaly, začala mi být Šumava "malá". Postupně jsem navštěvoval i jiná pohoří a vrcholy v nich systematicky zdolával.
S tisícimetrovými (a nejen těmito) vrcholy určitě nekončím. Tak jen aby byl člověk zdravý.
Zdraví a příjemné dny Vám přeje Vladimír Grančay
09.11.2007 10:23:58 - Michal Holub
Nadcházející dny budou již ve znamení pravé zimy. Během pátku přešla přes Českou republiku od severozápadu studená fronta a za ní se o několik stupňů ochladilo.
Hranice sněžení se tak z 1300 m rázem posunula na 800 m a další pokles až na 500 m lze očekávat ještě dnes k večeru. Navíc je vzduch velmi vlhký a proto se můžeme těšit na novou sněhovou pokrývku v řádu decimetrů.
Je velmi pravděpodobné, že většina našich tisícovek bude už o tomto víkendu dobře dostupná na lyžích či sněžnicích.
Pěknou ukázku rychlé změny počasí lze nalézt na stránkách www.hydronet.cz.
Dva přiložené snímky jsou z dnešního rána a dělí je pouhých 70 minut. Na prvním, pořízeném v 7:15, je vidět Bukovec (HLV 373; 1005 m) a mokrá asfaltka na Jizerce. Aktuální teplota byla 2,5 stupně nad nulou. Druhý snímek téhož místa v 8:25 již kvůli hustému sněžení Bukovec neukazuje, teplota klesla o celé 3 stupně.
27.01.2007 09:48:32 - Michal Holub
Sněhové podmínky na našich horách jsou v těchto dnech poprvé v letošní zimě uspokojivé a tak mnoho lyžařů právě vyráží na první "ostrý start" této sezóny.
Nezapomeňte ovšem, že od 25.1.2007 do 5.2.2007 je vyhlášen plošný zákaz vstupu do lesů, a to v krajích Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Libereckém a Vysočina a navíc v jednotlivých okresech Trutnov, Náchod, Jičín, Bruntál, Benešov, Příbram, Kutná Hora a Kolín.
Zákaz vstupu do lesů se tak dotýká zdolávání tisícovek především na Šumavě, v Šumavském podhůří, Českém lese, Krušných horách, Jizerských horách a Krkonoších a za porušení zákazu hrozí fyzické osobě pokuta až do výše 50000 Kč.
Místní samosprávy a provozovatelé turistických zařízení se však v mnohých případech proti plošnému zákazu důrazně ohrazují a na řadě míst v uzavřených oblastech upravují pro běžkaře stopy. I lesáci a policie přiznávají, že budou nad běžkaři přivírat oči a porušení zákazu hodlají řešit spíše domluvou než pokutou, neboť opatření je namířeno především proti zlodějům dřeva. Přesto vážné nebezpečí pádu stromů na mnoha místech skutečně hrozí a je třeba dbát zvýšené opatrnosti!
Další informace si můžete přečíst například na iDnes v sekcích Za vstup do zpustošených lesů hrozí až 50 tisíc pokuty a Běžkařům hrozí v lesích pokuty, přesto na ně čekají projeté stopy.
Přidat informaci | Další informace o vrcholu (1)