Ještěd (HLV 344; 1012 m)

Ještěd: Fotografie vrcholu | Přidat fotografii | Další informace o vrcholu | Přidat informaci

 
Vrchol Ještědu s charakteristickou siluetou telekomunikační věže.

Vrchol Ještědu (HLV 344; 1012 m) s charakteristickou siluetou telekomunikační věže.

Renáta Šašková (srpen 2003)

Lokalita: Celek: IVA-3 Ještědsko-kozákovský hřbet; podcelek: IVA-3A Ještědský hřbet; okrsek: IVA-3A-2 Hlubocký hřbet; podokrsek: IVA-3A-2a Pasecký hřbet

Zeměpisné souřadnice:
WGS-84: 50°43´56˝ s.š., 14°59´07˝ v.d.;
S-42: 5622440 X, 3499090 Y

Příslušné mapy: ZM 1:10 000 /03-13-25; SHOCart /2; KČT /20-21

Dostupnost: D1 (snadná dostupnost)

Objekty a vybavenost na vrcholu: Telekomunikační věž s restaurací a hotelem, parkoviště, stanice lanové dráhy, kříž, geodetický bod

 

Popis vrcholu

Výrazný asymetrický kuželovitý suk 2,5 km severně od Světlé pod Ještědem. Nejvyšší a jediný tisícimetrový vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu. Vypíná se v nejvyšším místě Paseckého hřbetu, po obou stranách je do údolí více než 500 m. Při dobré viditelnosti je vidět až z Prahy, Orlických hor a Krkonoš, běžně pak z přilehlých kotlin, Lužických a Jizerských hor. Chatu z roku 1847 vystřídal horský hotel, který roku 1963 vyhořel. Od roku 1973 na vrcholu 98 m vysoká radiokomunikační věž s restaurací. Toto monumentální dílo arch. K. Hubáčka je ve tvaru rotačního hyperboloidu a s odstupem času je hodnoceno jako mimořádně zdařilé. Od roku 1998 je Ještěd vyhlášen kulturní památkou. Na západním svahu pomník se zbytky havarovaného letadla z roku 1948. Od roku 1933 vede na vrchol kabinová lanovka z Horního Hanychova. Její délka činí 1 183 m a překonává výškový rozdíl 400 m. Na svazích také lyžařské vleky a sjezdovky, skokanské můstky. Díky skalnatému podloží vrcholu leží část výše než 980 m n. m. nad hranicí lesa s vlajkovými formami smrků i modřínů a uměle vysazenou klečí. Od roku 1995 je vrchol součástí PP Terasy Ještědu chránící unikátní geomorfologické jevy (produkty mrazového zvětrávání křemenců). Podle dřívějších klimatologických měření je průměrná roční teplota vrcholu 3,9 °C a průměrné roční srážky jen 850 mm (ve srovnatelných polohách Jizerských hor je to o polovinu více). Sněhové podmínky jsou zřejmě z důvodu nízkých srážek nestálé. Ideální rozhledový bod.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kniha Ještěd - hora sportů a turistiky- výpravná publikace o historii sportu na Ještědu. (Možnost objednání v e-obchodě.)

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Popis přístupu

Přístup až na vrchol možný po silnici z Tetřevího sedla (též sedlo Výpřež). Nejhodnotnější a dle našeho názoru i nejzajímavější je výstup z Osečné, například po červené turistické značce v délce 9 km s převýšením 640 m.

Je zde samozřejmě i mnoho dalších variant. Vzhledem k ochraně vrcholu není dobré chodit mimo značené či zpevněné cesty. Za chladného počasí si oblékněte teplé outdoor oblečení, které vás ochrání před nepříjemným mrazem.

 

Ubytování v Lužických horách - pronájem chat a chalup na webu www.chaty-a-chalupy.cz.

 

Výběr z nově přidaných fotografií vrcholu

Ještěd od Tanvaldského Špičáku.

Ještěd (HLV 344; 1012 m) od Tanvaldského Špičáku.

Mersebeat Max (říjen 2020)

Noční Liberec z Ještědu jako na dlani.

Noční Liberec z Ještědu (HLV 344; 1012 m) jako na dlani.

Jan Přibyl (květen 2020)

Pohled ze silnice na Ještěd.

Pohled ze silnice na Ještěd (HLV 344; 1012 m).

Pavel Košárek (květen 2012)

 

Přidat fotografii  |  Další fotografie vrcholu (92)

 

Výběr z nově přidaných informací o vrcholu

Sokol. Pohled z Horního Antýglu.

Sokol (HLV 80; 1253 m). Pohled z Horního Antýglu.

Vladimír Grančay (květen 2009)

24.11.2019 08:48:30 - Tomáš Formánek

Kompletní zdolání všech našich tisícovek

23. listopadu 2019 jsme dostali mail od pana Vladimíra Grančaye, ve kterém nám jako úplně první tisícovkář oznamuje úspěšné završení dlouhodobého cíle - zdolání všech našich tisícimetrových vrcholů!

Moc gratulujeme a přejeme pevné zdraví a hodně dalších vydařených výšlapů nejen na tisícovky!

Dobrý den, rád bych poprosil o aktualizaci a zaevidování nového počtu zdolaných hlavních a vedlejších tisícimetrových vrcholů: HLV - 396 VV - 188.

Vladimír Grančay se svými souputníky na vrcholu tisícovky Nad Rakouskou cestou, kde dne 23. listopadu 2019 jako vůbec první tisícovkář završil dlouhodobý cíl zdolání všech našich tisícovek!

Vladimír Grančay se svými souputníky na vrcholu tisícovky Nad Rakouskou cestou (HLV 395; 1054 m), kde dne 23. listopadu 2019 jako vůbec první tisícovkář završil dlouhodobý cíl zdolání všech našich tisícovek!

(listopad 2019)

Ano, po více jak třinácti letech se mi podařilo vystoupat na všechny tisícimetrové vrcholy naší vlasti. Zprvu jsem vůbec nepomyslel na to, že bych se o něco takového pokusil. Je pravda, že mám pár přátel, kteří byli i mými spolužáky a s těmi pořádám měsíc co měsíc výšlapy, především po Šumavě a Šumavském podhůří. Společně s nimi jsem si kdysi stanovil dlouhodobý cíl - zdolat všechny tisícimetrové vrcholy na Šumavě a jejím podhůří. Tak, jak roky plynuly a tisícovky přibývaly, začala mi být Šumava "malá". Postupně jsem navštěvoval i jiná pohoří a vrcholy v nich systematicky zdolával.

S tisícimetrovými (a nejen těmito) vrcholy určitě nekončím. Tak jen aby byl člověk zdravý.

Zdraví a příjemné dny Vám přeje Vladimír Grančay

 
Pavel Slanec

Pavel Slanec

04.07.2017 15:24:31 - Bohus OK8PKM/SP9MKM

Vrcholy v eteru (Summits on the Air)

Z Polska dobry den, ahoj, horam zdar!

Hory Ceska jsou nadherne, sama krasa a pri navstevie setkal jsem se s moc skvelych lidi. V letach 2003-2004 jsem navstevil a vysilal ze 116 tisicovek, od Jizerek po Javorniky, a tak jsem ziskal pohar za III. místo v tisicovkarskem radioamaterskem diplomu, pocet navstivenych tisicovek (I. 230?, II. misto 132 tisicovky).

Skoda, ze radioamatersky diplom skončil, ale je novy mezinarodni radioamatersky program: Vrcholy v eteru (Summits on the Air) a Cesko je pripojeno od roku 2007, tak znova cestuji po krasnych horach Ceska, jsou i tisicovky, tak kolem 40 %.

Stranky mezinarodny: www.sota.org.uk , ceske stranky: www.sota-ok.nagano.cz (stav: cervenec 2017). V sezname jsou vsechny hory o prevyseny 150 m nad okoli, seznam podle kraji. Mel jsem moc stesti, ziskal jsem diplom cislo 1!, jako aktivator (navstiveny vrchol a spojeni) a i jako lovec (spojeni s vrcholem).

Doufam, ze se mi podari jeste navstevit a vysilat z dalsich tisicovek, zvlast novych v sezname. Chybi mi 5 pohori; Krusne a Novohradske hory, Cesky les, Sumavske podhuri a moj velky sen - Sumava.

Moje oblibena tisicovka a prvni zdolovany cesky vrchol  v statni svatek sv. Vaclava 28. zari 2000: krasna Kralovna Moravskoslezskych Beskyd: Lysa hora (HLV 48; 1324 m), to byl zacatek.

Omlouvam se za moj cesky, nikdy jsem neucil, jen od babicky, pochazila z Frydku-Mistku.

Tesim se a na schledanou na krasnych tisicovkach Cech, Moravy a Slezska.

Bohus, OK8PKM/SP9MKM, Polsko

Poznámka Tisicovky.cz

Radioamatérský diplom jsme před lety nepořádali přímo my z Tisícovek, ale kamarád radioamatér Pavel Slanec a Tisicovky.cz byly partnerem tohoto záměru. Jsme rádi, že podobná akce po letech na tehdejší projekt volně navazuje a opět inspiruje ke zdolávání hor.

Bohušovi přejeme, aby se v nynějším projektu dařilo nejméně tak dobře jako před lety a třeba někdy na horách na shledanou!

 
5.11.2009 vystoupil v ranním Studiu 6 ČT jeden z autorů projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska Mgr. Michal Holub k tématu přeměřování výšek horských vrcholů.

5.11.2009 vystoupil v ranním Studiu 6 ČT jeden z autorů projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska Mgr. Michal Holub k tématu přeměřování výšek horských vrcholů.

06.11.2009 15:00:42 - Tomáš Formánek

Oficiální nadmořské výšky vrcholů se po přeměření mění častěji než by se zdálo

V uplynulých měsících jsme opět prováděli podrobná geodetická měření našich Tisícovek, díky čemuž byly v minulosti do seznamu našich tisícimetrových hor nově zařazeny například tisícovky Milíř (HLV 394; 1003 m) v Jizerských horách či Perninský vrch (HLV 393; 1000 m) v Krušných horách a u mnoha dalších vrcholů došlo ke zpřesnění jejich uváděné výšky a polohy nejvyššího bodu.

V této souvislosti stojí za povšimnutí zajímavá zpráva zahraničních agentur, které se věnuje například i včerejší článek iDnes "Nejvyšší hora Alp je menší o 45 cm, ukázalo nové měření Mont Blancu".

K tématu promluvil 5.11.2009 v ranním Studiu 6 České televize i jeden z autorů projektů Tisícovky Čech, Moravy a Slezska Mgr. Michal Holub. Na záznam jeho televizního vystoupení se můžete podívat přímo na stránkách ČT v sekci "Další měření Mont Blancu".

 

Přidat informaci  |  Další informace o vrcholu (3)

 

Související výlety

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group