Z Ostravice na Lysou horu (Moravskoslezské Beskydy)

Související odkazy: Za slovanským bohem Radegastem | Smrk a Malý Smrk | Z Ostravice na Lysou horu | Z Pražma na Travný | Přes Javorový na Ropici | Tisícovky Zadních hor

 

Trasa výletu: Ostravice — Koryto Ostravice — Za Ostrou — Ondrášovy díry — Lysá hora (HLV 48; 1324 m) — Kobylanka — Mazácký Grúnik — hráz vodního díla Šance — Ostravice   /   (Hotely a penziony v Ostravici)

 
Lysá hora a Malchor z Travného.

Lysá hora (HLV 48; 1324 m) a Malchor (VV 48a; 1219 m) z Travného (HLV 114; 1203 m).

Renáta Šašková (září 2004)

Celková délka výletu: 17 km

Fyzická obtížnost: střední

Orientační náročnost: malá

Tisícovky na trase:
Lysá hora (HLV 48; 1324 m)

Doporučené mapy:
KČT 96

 

Zvukový záznam výletu

(Pořad byl poprvé vysílán na ČRo 1 - Radiožurnálu 11.05.2003)

 
ČRo 1 - Radiožurnál
<a href="/exp/moravskoslezske-beskydy/FA56B0F6-5C41-42EA-A5F3-079C5F646656ori.mp3" target="_blank">Otevřít zvukový záznam: Výlet: Lysá Hora</a><br />
 
 

Popis výletu

Výlet Moravskoslezskými Beskydami začneme v Ostravici, rekreační obci pod přehradou Šance. Nejvhodnější místo pro začátek trasy pro motorizované turisty i návštěvníky využívající hromadnou dopravu je železniční zastávka ČD „Ostravice – zastávka“. Železniční trať, jež je v provozu od roku 1905, v současnosti pokračuje ještě do nádraží v Ostravici kde končí, dříve však pokračovala až do obce Bílá.

Od železniční zastávky se vydáme po modré turistické značce, která nás brzy přivede k přírodní památce Koryto Ostravice (0,80 ha, vyhlášena v roce 1966) chránící zajímavé prahy a peřeje říčního koryta. Modré turistické značce zůstaneme věrni i nadále a spolu s ní budeme v následujícím úseku z jihu obcházet Ostrou horu. Poté, co se dostaneme na východní stranu hory, napojíme se na zelenou turistickou značku, po níž se vydáme jihovýchodním směrem. Po necelých dvou kilometrech dojdeme k přírodní památce Ondrášovy díry (4,50 ha, vyhlášena v roce 1991) – podzemním pseudokrasovým prostorům vzniklým rozekláním a svahovým rozjížděním pískovcových bloků.

Několik set metrů za Ondrášovými dírami dojdeme na rozcestí s červenou značkou. (Zde bychom se setkali s těmi turisty, kteří by náš dnešní výlet začínali přímo v centru Ostravice u nádraží ČD, odkud by celou trasu sledovali červenou značku – vynechali by tak ale přírodní památky Koryto Ostravice a Ondrášovy díry.)

Z rozcestí červené a zelené značky Lukšinec již začíná závěrečný úsek výstupu na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, kterým je Lysá hora (HLV 48; 1324 m). Na holém vrcholu zvýrazněném telekomunikační věží se dále nachází služebna Horské služby, meteorologická stanice a řada lyžařských vleků. Vyhořelou Bezručovu chatu z roku 1934 nahrazuje v současnosti bufet. Klub českých turistů již ovšem několik let usiluje o výstavbu nové chaty. 

Vrchol Lysé hory opouštíme jižním směrem po žluté značce. Míjíme NPR Mazák (61,57 ha, vyhlášena v roce 1956) chránící původní jedlobukové i smrkové porosty na zdejších balvanitých půdách a sutích a přes Kobylanku (v mapách udávána výška geodetického bodu 1053,6 – toto místo však svým minimálním převýšením nesplňuje kritéria pro zařazení mezi HLV ani VV) pokračujeme k další přírodní rezervaci Mazácký Grúnik (47,44 ha, vyhlášena v roce 1955) chránící jedinečný komplex zachovalých lesních typů této oblasti. Stále po žluté pak sestoupíme do údolí říčky Ostravice k hrázi vodního díla Šance.

Údolní nádrž Šance na říčce Ostravici je zdrojem pitné vody pro oblast Ostravska. Vodárenská nádrž s kamennou hrází 65 vysokou, v koruně 342 m dlouhou, má plochu 335 ha a byla dokončena v roce 1970. Pod hladinou zmizela při výstavbě i část obce Staré Hamry a úsek železniční tratě do Bílé. V přehradě platí zákaz koupání. Od hráze se můžeme k zastávce ČD Ostravice – zastávka i k nádraží ČD v Ostravici vrátit autobusem, případně dojdeme pěšky po silničce lemující tok říčky Ostravice.

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group