Smrk (HLV 166; 1124 m)

Smrk: Fotografie vrcholu | Přidat fotografii | Další informace o vrcholu | Přidat informaci

Související odkazy: Bukovec | Černá hora | Černý vrch | Holubník | Jizera | Milíř | Na kneipě | Polední kameny | Ptačí kupy | Smědavská hora | Smrk | Sněžné věžičky | Věžní skály | Zámky

 
Na vrcholové plošině Smrku.

Na vrcholové plošině Smrku (HLV 166; 1124 m).

Tomáš Formánek (květen 2004)

Lokalita: Celek: IVA-6 Jizerské hory; podcelek: IVA-6A Smrčská hornatina; okrsek: IVA-6A-1 Vysoký jizerský hřbet; podokrsek: IVA-6A-1a Vlašský hřeben

Zeměpisné souřadnice:
WGS-84: 50°53´21˝ s.š., 15°16´22˝ v.d.;
S-42: 5639930 X, 3519320 Y

Příslušné mapy: ZM 1:10 000 /03-14-05; SHOCart /2; KČT /20-21

Dostupnost: D1 (snadná dostupnost)

Objekty a vybavenost na vrcholu: Rozhledna s útulnou, pomník, geodetický bod

 

Popis vrcholu

Dřívější název Tabulový smrk (stýkala se zde tři panství, která označovaly tabule s názvy majitelů), nejvyšší vrchol Vysokého jizerského hřbetu a zároveň české části Jizerských hor. Nejsevernější tisícovka ČR. Vypíná se 5 km jihovýchodně od Nového Města pod Smrkem. Plochý kupovitý dvojvrchol se zbytky zarovnaného povrchu. Východní vrchol leží za státní hranicí a je o 3 m nižší. Oba odděluje mělké sedlo (1 117 m n. m.), na jehož severní straně je od roku 1997 pěší hraniční přechod. Turistická chata s rozhlednou z konce 19. století v roce 1946 vyhořela a nebyla již obnovena. Nyní stojí na Smrku moderní nová rozhledna. Původní smrkový prales na vrcholové pošině byl zničen (v letech 1960-65 chráněn v rezervaci), vrchol dnes pokrývá nová výsadba, kromě smrku i s klečí a listnáči. Na severním hřbetu vrchol Měděnec (777 m n. m.), v jehož okolí zachovalé štoly po dobývání cínové rudy. Na jihozápadním svahu část pramenů Jizery. Asi 0,5 km západně od vrcholu PP Klečoviště (1 060 m n. m., porost kleče). Bez omezení přístupu. Na vrcholu trigonometrický bod, severně od něho pomník, postavený v roce 1906 na počest Theodora Körnera, německého básníka, který sem v roce 1806 vystoupil.

---------------------------------------------------------------------------------------

Kniha Smrk - Král Jizerských hor - publikace o nejvyšším vrcholu Jizerských hor. (Možnost objednání v e-obchodě.)

---------------------------------------------------------------------------------------

Popis přístupu

Přístup je možný z více směrů. Přímo přes vrchol vede modrá turistická značka. Ze severu je dobrým výchozím bodem Nové Město pod Smrkem, odkud je i samotný výstup nejhodnotnější (6,5 km s převýšením 650 m). Další přístup je ze Smědavy, Bílého Potoka či Lázní Libverda.

 

Výběr z nově přidaných fotografií vrcholu

Polská Hala jizerska s panoramatem severozápadní části Krkonoš ze Smrku.

Polská Hala jizerska s panoramatem severozápadní části Krkonoš ze Smrku (HLV 166; 1124 m).

Mersebeat Max (září 2020)

Pohled na Smrk a Stog izerski (úplně v pozadí) z louky pod polskou horou Szrenica.

Pohled na Smrk (HLV 166; 1124 m) a Stog izerski (úplně v pozadí) z louky pod polskou horou Szrenica.

Mersebeat Max (červenec 2020)

Výhled cestou na Smrk JV směrem. V pozadí jsou západní Krkonoše.

Výhled cestou na Smrk (HLV 166; 1124 m) JV směrem. V pozadí jsou západní Krkonoše.

Mersebeat Max (červen 2019)

 

Přidat fotografii  |  Další fotografie vrcholu (74)

 

Výběr z nově přidaných informací o vrcholu

Sokol. Pohled z Horního Antýglu.

Sokol (HLV 80; 1253 m). Pohled z Horního Antýglu.

Vladimír Grančay (květen 2009)

24.11.2019 08:48:30 - Tomáš Formánek

Kompletní zdolání všech našich tisícovek

23. listopadu 2019 jsme dostali mail od pana Vladimíra Grančaye, ve kterém nám jako úplně první tisícovkář oznamuje úspěšné završení dlouhodobého cíle - zdolání všech našich tisícimetrových vrcholů!

Moc gratulujeme a přejeme pevné zdraví a hodně dalších vydařených výšlapů nejen na tisícovky!

Dobrý den, rád bych poprosil o aktualizaci a zaevidování nového počtu zdolaných hlavních a vedlejších tisícimetrových vrcholů: HLV - 396 VV - 188.

Vladimír Grančay se svými souputníky na vrcholu tisícovky Nad Rakouskou cestou, kde dne 23. listopadu 2019 jako vůbec první tisícovkář završil dlouhodobý cíl zdolání všech našich tisícovek!

Vladimír Grančay se svými souputníky na vrcholu tisícovky Nad Rakouskou cestou (HLV 395; 1054 m), kde dne 23. listopadu 2019 jako vůbec první tisícovkář završil dlouhodobý cíl zdolání všech našich tisícovek!

(listopad 2019)

Ano, po více jak třinácti letech se mi podařilo vystoupat na všechny tisícimetrové vrcholy naší vlasti. Zprvu jsem vůbec nepomyslel na to, že bych se o něco takového pokusil. Je pravda, že mám pár přátel, kteří byli i mými spolužáky a s těmi pořádám měsíc co měsíc výšlapy, především po Šumavě a Šumavském podhůří. Společně s nimi jsem si kdysi stanovil dlouhodobý cíl - zdolat všechny tisícimetrové vrcholy na Šumavě a jejím podhůří. Tak, jak roky plynuly a tisícovky přibývaly, začala mi být Šumava "malá". Postupně jsem navštěvoval i jiná pohoří a vrcholy v nich systematicky zdolával.

S tisícimetrovými (a nejen těmito) vrcholy určitě nekončím. Tak jen aby byl člověk zdravý.

Zdraví a příjemné dny Vám přeje Vladimír Grančay

 
Autor filmu Zdeněk Bouda během zimního přejezdu všech jizerských tisícovek.

Autor filmu Zdeněk Bouda během zimního přejezdu všech jizerských tisícovek.

Zdeněk Bouda (leden 2018)

12.03.2018 15:21:16 - Zdeněk Bouda

Přejezd všech jizerských tisícovek na lyžích 2018

V 80. letech napadlo tanvaldské turisty uspořádat zimní přejezd všech jizerskohorských tisícovek na lyžích v jednom dni. V dobách největší slávy se akce každoročně účastnili stovky lyžníků.

I když se již dnes tato akce nepořádá oficiálně, řada lidí tradici zůstala věrná.

Tímto filmem jim všem vzdávám hold:

Přejezd všech jizerských tisícovek na lyžích 2018.

 
Pavel Slanec

Pavel Slanec

04.07.2017 15:24:31 - Bohus OK8PKM/SP9MKM

Vrcholy v eteru (Summits on the Air)

Z Polska dobry den, ahoj, horam zdar!

Hory Ceska jsou nadherne, sama krasa a pri navstevie setkal jsem se s moc skvelych lidi. V letach 2003-2004 jsem navstevil a vysilal ze 116 tisicovek, od Jizerek po Javorniky, a tak jsem ziskal pohar za III. místo v tisicovkarskem radioamaterskem diplomu, pocet navstivenych tisicovek (I. 230?, II. misto 132 tisicovky).

Skoda, ze radioamatersky diplom skončil, ale je novy mezinarodni radioamatersky program: Vrcholy v eteru (Summits on the Air) a Cesko je pripojeno od roku 2007, tak znova cestuji po krasnych horach Ceska, jsou i tisicovky, tak kolem 40 %.

Stranky mezinarodny: www.sota.org.uk , ceske stranky: www.sota-ok.nagano.cz (stav: cervenec 2017). V sezname jsou vsechny hory o prevyseny 150 m nad okoli, seznam podle kraji. Mel jsem moc stesti, ziskal jsem diplom cislo 1!, jako aktivator (navstiveny vrchol a spojeni) a i jako lovec (spojeni s vrcholem).

Doufam, ze se mi podari jeste navstevit a vysilat z dalsich tisicovek, zvlast novych v sezname. Chybi mi 5 pohori; Krusne a Novohradske hory, Cesky les, Sumavske podhuri a moj velky sen - Sumava.

Moje oblibena tisicovka a prvni zdolovany cesky vrchol  v statni svatek sv. Vaclava 28. zari 2000: krasna Kralovna Moravskoslezskych Beskyd: Lysa hora (HLV 48; 1324 m), to byl zacatek.

Omlouvam se za moj cesky, nikdy jsem neucil, jen od babicky, pochazila z Frydku-Mistku.

Tesim se a na schledanou na krasnych tisicovkach Cech, Moravy a Slezska.

Bohus, OK8PKM/SP9MKM, Polsko

Poznámka Tisicovky.cz

Radioamatérský diplom jsme před lety nepořádali přímo my z Tisícovek, ale kamarád radioamatér Pavel Slanec a Tisicovky.cz byly partnerem tohoto záměru. Jsme rádi, že podobná akce po letech na tehdejší projekt volně navazuje a opět inspiruje ke zdolávání hor.

Bohušovi přejeme, aby se v nynějším projektu dařilo nejméně tak dobře jako před lety a třeba někdy na horách na shledanou!

 

Přidat informaci  |  Další informace o vrcholu (6)

 

Související výlety

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group