Z Lázní Libverda na Smrk (Jizerské hory)

Související odkazy: Z Lázní Libverda na Smrk | Z Bílého Potoka na tři tisícovky | Černá hora - Bílá smrt | Z Kořenova na čtyři tisícovky

 

Trasa výletu: Lázně Libverda — Hubertka — Nebeský žebřík — Smrk (HLV 166; 1124 m) — Streitův obrázek — U spálené hospody — Obří sud — Lázně Libverda

 
Na vrcholové plošině Smrku.

Na vrcholové plošině Smrku (HLV 166; 1124 m).

Tomáš Formánek (květen 2004)

Celková délka výletu: 20 km

Fyzická obtížnost: střední

Orientační náročnost: malá

Tisícovky na trase:
Smrk (HLV 166; 1124 m)

Doporučené mapy:
SHOCart 2; KČT 20-21

 

Zvukový záznam výletu

(Pořad byl poprvé vysílán na ČRo 1 - Radiožurnálu 20.04.2003)

 
ČRo 1 - Radiožurnál
<a href="/exp/jizerske-hory/BD967E42-02D8-435D-B990-B2F3904BA008ori.mp3" target="_blank">Otevřít zvukový záznam: Výlet: Smrk</a><br />
 
 

Popis výletu

Výstup na nejvyšší horu Jizerských hor zahájíme v městečku Lázně Libverda, připomínaném již od roku 1381. Zdejší minerální pramen je znám odedávna a je po staletí léčebně využíván. Dnes se zde léčí cévní, nervové a srdeční choroby, ale také celkové vyčerpání. Městečko samotné je velmi zajímavé a najdeme zde řadu památkově chráněných domů z počátku 19. století.

Z Lázní Libverda se vydáme západním směrem po červené turistické značce přes Jizerskou chatu na Hubertku, odkud uděláme odbočku na skalnatou vyhlídku Kočičí kameny.

Od Hubertky pokračuje po červené přes Francouzské kameny na 872 metrů vysoký vrch Tišina, který je na okraji stejnojmenné národní přírodní rezervace. Ta byla do roku 1999 samostatnou, ale dnes je součástí národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. Je zde chráněn je bukový porost s javorem klenem, smrkem a jilmem.

Z Tišiny nás červená značka asi po dvou kilometrech dovede na rozcestí Nebeský žebřík. Zde se naší průvodkyní stane modrá značka a během jednoho kilometru vystoupáme necelých 200 výškových metrů na vrchol Smrk (HLV 166; 1124 m). Původně nesl název Tabulový Smrk, neboť zde kdysi tři tabule označovaly hranici tří zemí, Čech, Slezska a Lužice. V roce 1892 byla na vrcholu vybudována dřevěná rozhledna a turistická chata, ale ty byly bohužel v roce 1946 zničeny. V současnosti se o uvažuje stavbě nové rozhledny. V roce 1997 byl na vrcholu zřízen hraniční přechod pro pěší do Polska. Od roku 1995 je na Smrku také přírodní památka Klečoviště na Smrku, která zahrnuje silně prosychající kosodřevinu na suti.

Ze Smrku půjdeme dále po modré k rozcestí Streitův obrázek, odkud si můžete zvolit, zda na rozcestí U spálené hospody dojdeme po místním zeleném značení nebo po modré značce. Pokud zvolíme místní zelenou, půjdeme okolo vrchu Měděnec, který byl od konce 16. století střediskem dolování cínové rudy. Dodnes se zde zachovaly štoly, které dnes slouží netopýrům jako zimoviště.

Modrá značka nás dovede na rozcestí U Kyselky, kde vyvěrá volně přístupný hořečnato-vápenatý pramen se zvýšeným obsahem železa, který může být vítaným osvěžením na našem putování. Od Kyselky to máme ještě kilometr na rozcestí U spálené hospody.

Z rozcestí se můžeme vydat do Nového Města pod Smrkem a dnešní cestu ukončit (pokud jsme využili veřejnou dopravu) nebo pokračovat po žluté zpět do Lázní Libverda. Necelý kilometr před lázněmi na nás čeká možnost občerstvení ve známé výletní restauraci Obří sud postavené v roce 1931. Vznikla podle oblíbeného Obřího sudu na Javorníku na Ještědském hřbetu, který však roku 1974 vyhořel. 

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group