Na nejvyšší horu České republiky (Krkonoše)

Související odkazy: Na nejsevernější tisícovku na běžkách | Čertova hora a Janova skála | Po stopách Hanče a Vrbaty na běžkách | Tisícovky Žalského hřbetu | Přední a Zadní Žalý | Na nejvyšší horu České republiky | Na tři tisícovky Světelské hornatiny | Rýchorské tisícovky

 

Trasa výletu: Pec pod Sněžkou — Růžový Důl — Růžohorky — Sněžka (HLV 1; 1603 m) — bývalá Obří bouda — Úpská hrana — Luční bouda — Památník obětem hor — Výrovka — Richterovy boudy — Lesní hora (HLV 160; 1128 m) — Andělské schody — Čertovy schody — Pec pod Sněžkou   /   (Hotely a penziony v Peci pod Sněžkou)

 
Sněžka od západu.

Sněžka (HLV 1; 1603 m) od západu.

Renáta Šašková (leden 2004)

Celková délka výletu: 18 km

Fyzická obtížnost: střední

Orientační náročnost: malá

Tisícovky na trase:
Sněžka (HLV 1; 1603 m); Lesní hora (HLV 160; 1128 m)

Doporučené mapy:
KČT 22

 

Zvukový záznam výletu

(Pořad byl poprvé vysílán na ČRo 1 - Radiožurnálu 20.07.2003)

 
ČRo 1 - Radiožurnál
<a href="/exp/krkonose/C0715041-44ED-496E-A13A-07579AE9A06Bori.mp3" target="_blank">Otevřít zvukový záznam: Výlet: Sněžka</a><br />
 
 

Popis výletu

Tento výlet bude trochu výjimečný, neboť se vydáme na nejvyšší horu celé České republiky a tudíž i místo, kam se většina obyvatel České republiky alespoň jednou za svůj život, třeba v rámci školních výletů, podívá.

Výstup zahájíme v Peci pod Sněžkou, městečku připomínaném již v 15. století. Zprávy o hornické činnosti a tavení železné, arsenové a měděné rudy se zachovaly z roku 1534. Zajímavý je rovněž název obce, který vznikl pravděpodobně počeštěním německého pojmenování Pezter. Odtud tedy Pec a „pod Sněžkou“ bylo připojeno teprve v roce 1948, aby byla odlišena stejnojmenná obec na Šumavě, teď Nová Pec na Prachaticku. Ještě předtím nesla obec krátce název Pec v Podkrkonoší.

Z Pece pod Sněžkou se vydáme po zelené turistické značce směrem na sever a Růžovým Dolem vystoupáme na Růžohorky, kde zvolíme značku žlutou. Z Růžohorek dojdeme asi po 1 km ke stanici lanovky Růžová hora. Dvousedačková lanovka vede z Pece pod Sněžkou přes mezistanici Růžová hora až na Sněžku, což je určitě nejjednodušší možnost, jak se na nejvyšší horu České republiky dostat, nicméně určitě více potěší vlastní výstup, byť o něco pomalejší a namáhavější. Lanová dráha byla uvedena do provozu v roce 1949 a její délka je 1560 a 1967 metrů. Ti, kteří přeci jen chtějí lanovku využít, musejí však počítat s tím, že kvůli větru bývá její provoz poměrně často přerušen.

Od stanice Růžová hora povedou naše kroky souběžně s lanovkou, kolem nepřístupného vrcholu Růžové hory (HLV 19; 1396 m) a po 2 km staneme na nejvyšší hoře celé České republiky. Sněžka (HLV 1; 1603 m), výrazný suk ve tvaru trojbokého jehlanu, jehož svahy pokrývají kamenná moře a vyskytují se mury (zemní laviny), je také největrnějším a nejchladnějším místem České republiky. Průměrná roční teplota vzduchu zde dosahuje 0,2 o C, průměrná rychlost větru 11,5 m/s a úhrn srážek 1 250 mm. Je odtud ale nádherný kruhový výhled, což oceníme samozřejmě hlavně za pěkného počasí. Pokud nám příliš přát nebude, můžeme si alespoň na vyhlídkové plošině s mapou popsaná místa představit.

Nejstarší budovou na Sněžce je rotundová kaple sv. Vavřince z roku 1681, stojící na polském území. Je vysoká 14 metrů a nechal ji postavit slezský šlechtic Kryštof Leopold Schaffgotsch, kterému patřili pozemky na severních svazích Krkonoš. Kaple byla roku 1810 uzavřena a sloužila jako hospoda a přístřešek, roku 1854 znovu vysvěcena, ale potom několikrát vyhořela. V dnešních dnech je opět opravena a od roku 1999, kdy byla naposledy renovována (umístěn nový oltář, zateplena, restaurovány nástěnné malby), se zde opět mohou scházet polští a čeští duchovní, horalé a poutníci vždy 10. srpna na svatého Vavřince na mši za horské záchranáře a vůdce.

Dalšími objekty na Sněžce jsou zchátralá budova České boudy, budova Poštovny, nejvyššího místa v Čechách, kde je možné získat poštovní razítko, polská horská bouda ve tvaru talíře s meteorologickou stanicí a samozřejmě horní stanice dvojsedačkové lanovky těsně pod vrcholem. Také zde najdeme trigonometrický bod I. řádu.

Sněžka svůj současný český název získala roku 1823, když první české pojmenování znělo Pahrbek sněžný a potom Sněžovka. Původní německý název zněl Schneekoppe (Sněžný vrchol).

Ze Sněžky se vydáme po červené značce po hranici s Polskem směrem na západ. Půjdeme po tzv. Větrném hřebeni, kolem bývalé Obří boudy, odkud pokračujeme po modré značce. Po levé straně budeme míjet Úpskou jámu, ledovcový kar s velmi vzácnou květeno a zvířenou jako jsou všivec sudetský, koniklec jarní, lomikámen vstřícnolistý, tetřev, tetřívek nebo různé vzácné druhy hmyzu. Další zajímavostí na naší cestě je přírodní rezervace Úpské rašeliniště (73 ha), nejrozsáhlejší vrchovištní rašeliniště v Krkonoších, porostlé nízkou klečí s několika tůněmi a rašelinnými jezírky, kde pramení řeky Úpa a Bílé Labe. Rašelina zde dosahuje mocnosti 0,4 – 1,2 metru.

Modrá značka nás dovede až k Luční boudě v nadmořské výšce 1 410 metrů, která patří k nejstarším boudám v Krkonoších vůbec. Existovala totiž již v roce 1625 jako hospodářské stavení, dnes jako turistická bouda s kapacitou 300 lůžek.

Od Luční boudy jdeme dál po červené turistické značce, mineme Rennerův kříž připomínající smrt Jakuba Rennera, majitele Luční boudy, ve sněhové bouři 11. dubna 1868, a po zhruba kilometru dojdeme k Památníku obětem hor. Byl vybudován v bývalé kapličce, postavené na památku tragické smrti Václava Rennera z roku 1798 a nachází se v nadmořské výšce 1 510 metrů. Leží v sedle mezi Luční horou (HLV 2; 1555 m) a Studniční horou (HLV 3; 1555 m), které obě leží v I. zóně KRNAPu, a jsou tudíž nepřístupné.

Červená značka nás dovede k chatě Výrovka v nadmořské výšce 1 356 metrů, kde odbočíme vlevo na zelenou, po níž dojdeme přes Richterovy boudy na rozcestí s červenou značkou, která s námi vedla od Richterových bud. Asi 150 metrů za rozcestím (na zelené značce) odbočíme vlevo na západ průsekem, který nás dovede na Lesní horu (HLV 160; 1128 m). Z vrcholu jsou částečné výhledy a je zde i geodetický bod. Z Lesní hory se vrátíme na zelenou turistickou značku a ta nás přes Andělské a Čertovy schody dovede zpět do Pece pod Sněžkou.

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group