Blatenský vrch (HLV 279; 1043 m)

Blatenský vrch: Fotografie vrcholu | Přidat fotografii | Další informace o vrcholu | Přidat informaci

Přejít na: VV Smrčina

Související odkazy: Blatenský vrch | Božídarský Špičák | Dub - S vrchol | Hubertky | Klínovec | Loučná | Macecha | Meluzína | Nad Rýžovnou | Perninský vrch | Plešivec | Tetřeví hora | Vysoká seč | Zaječí hora

 
Rozhledna na vrcholu Blatenského vrchu.

Rozhledna na vrcholu Blatenského vrchu (HLV 279; 1043 m).

Pavel Hlaváček (prosinec 2005)

Lokalita: Celek: IIIA-2 Krušné hory; podcelek: IIIA-2A Klínovecká hornatina; okrsek: IIIA-2A-2 Jáchymovská hornatina; podokrsek: IIIA-2A-2b Abertamská hornatina

Zeměpisné souřadnice:
WGS-84: 50°24´00˝ s.š., 12°46´58˝ v.d.;
S-42: 5587830 X, 3342490 Y

Příslušné mapy: ZM 1:10 000 /01-43-23; SHOCart /6; KČT /4

Dostupnost: D1 (snadná dostupnost)

Objekty a vybavenost na vrcholu: Rozhledna, kiosek s občerstvením, vysílač, další budovy (objekt ochránců přírody, objekt radioamatérů), parkoviště, geodetické body

 

Popis vrcholu

Blatenský vrch je kupovitý vrchol ležící 1,5 kilometru severovýchodně od Horní Blatné. V okolí vrcholu se vyskytují žulové skalní útvary a balvany, na svazích ojedinělé sutě. Přímo v nejvyšším místě stojí 21 metrů vysoká rozhledna z roku 1913, vystavěná z kamene a dřeva. U paty rozhledny celoročně otevřený kiosek s občerstvením. Dále se na vrcholové plošině nacházejí budovy ochránců přírody, radistů a vysílač. Až na vrchol vede asfaltová silnička odbočující ze silnice Horní Blatná - Boží Dar. Vjezd autem je možný až vrchol, v období se sněhovou pokrývkou není příjezd prohrnován.

Geodetický bod je na Blatenském vrchu umístěn přímo na rozhledně, tvoří jej pata hromosvodu ve výšce 1064,59 m. Kromě hlavního bodu je na vrcholu ještě několik dalších zajišťovacích a pomocných bodů.

V okolí se rozkládají převážně smrkové lesy s vtroušeným jeřábem. Na jihozápadním svahu leží PP Vlčí jámy - propadlé štoly s tvorbou jeskynního ledu, který se udržuje po celý rok. Ze severu a západu ve výšce přibližně 950 m obchází vrchol Blatenský příkop - unikátní historická technická památka. Na severním svahu Blatenského vrchu je lesní školka, ve které se zkoumá odolnost jehličnanů vůči znečištění ovzduší.

Popis přístupu

Přístup několika způsoby, nejhezčí je po naučné stezce z Horní Blatné okolo Vlčích jam. Další možností je přístup z Horní Blatné po zelené značce ve směru na Rýžovnu a na rozcestí pak odbočíme vlevo po červené až na vrchol (tuto cestu lze v létě absolvovat i autem).

Turistická mapa / Letecký snímek

 

Výběr z nově přidaných fotografií vrcholu

Průhledy z Blatenského vrchu (HLV 279; 1043 m) směrem na Horní Blatnou.

Pavel Blazek (listopad 2015)

Nádherná rozhledna na Blatenském vrchu (HLV 279; 1043 m).

Ivan Bohuslav (červen 2015)

Rozhledna na Blatenském vrchu.

Rozhledna na Blatenském vrchu (HLV 279; 1043 m).

Pavel Košárek (květen 2014)

 

Přidat fotografii  |  Další fotografie vrcholu (59)

 

Výběr z nově přidaných informací o vrcholu

Pavel Slanec

Pavel Slanec

04.07.2017 15:24:31 - Bohus OK8PKM/SP9MKM

Vrcholy v eteru (Summits on the Air)

Z Polska dobry den, ahoj, horam zdar!

Hory Ceska jsou nadherne, sama krasa a pri navstevie setkal jsem se s moc skvelych lidi. V letach 2003-2004 jsem navstevil a vysilal ze 116 tisicovek, od Jizerek po Javorniky, a tak jsem ziskal pohar za III. místo v tisicovkarskem radioamaterskem diplomu, pocet navstivenych tisicovek (I. 230?, II. misto 132 tisicovky).

Skoda, ze radioamatersky diplom skončil, ale je novy mezinarodni radioamatersky program: Vrcholy v eteru (Summits on the Air) a Cesko je pripojeno od roku 2007, tak znova cestuji po krasnych horach Ceska, jsou i tisicovky, tak kolem 40 %.

Stranky mezinarodny: www.sota.org.uk , ceske stranky: www.sota-ok.nagano.cz (stav: cervenec 2017). V sezname jsou vsechny hory o prevyseny 150 m nad okoli, seznam podle kraji. Mel jsem moc stesti, ziskal jsem diplom cislo 1!, jako aktivator (navstiveny vrchol a spojeni) a i jako lovec (spojeni s vrcholem).

Doufam, ze se mi podari jeste navstevit a vysilat z dalsich tisicovek, zvlast novych v sezname. Chybi mi 5 pohori; Krusne a Novohradske hory, Cesky les, Sumavske podhuri a moj velky sen - Sumava.

Moje oblibena tisicovka a prvni zdolovany cesky vrchol  v statni svatek sv. Vaclava 28. zari 2000: krasna Kralovna Moravskoslezskych Beskyd: Lysa hora (HLV 48; 1324 m), to byl zacatek.

Omlouvam se za moj cesky, nikdy jsem neucil, jen od babicky, pochazila z Frydku-Mistku.

Tesim se a na schledanou na krasnych tisicovkach Cech, Moravy a Slezska.

Bohus, OK8PKM/SP9MKM, Polsko

Poznámka Tisicovky.cz

Radioamatérský diplom jsme před lety nepořádali přímo my z Tisícovek, ale kamarád radioamatér Pavel Slanec a Tisicovky.cz byly partnerem tohoto záměru. Jsme rádi, že podobná akce po letech na tehdejší projekt volně navazuje a opět inspiruje ke zdolávání hor.

Bohušovi přejeme, aby se v nynějším projektu dařilo nejméně tak dobře jako před lety a třeba někdy na horách na shledanou!

 
Krušné hory a Krušnohorská lyžařská magistrála: nově zprovozněná online mapa strojově upravovaných běžkařských tras (ilustrační náhled: stav 28.1.2012, 9:00; zdroj: http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/).

Krušné hory a Krušnohorská lyžařská magistrála: nově zprovozněná online mapa strojově upravovaných běžkařských tras (ilustrační náhled: stav 28.1.2012, 9:00; zdroj: http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/).

28.01.2012 09:54:51 - Tomáš Formánek

Online mapa upravených bežkařských tras Krušné hory

Karlovarský kraj spustil před několika dny novou internetovou aplikaci pro příznivce běžeckého lyžování, která sleduje aktuální upravenost tratí v Krušných horách.

Aplikace zatím funguje ve zkušebním provozu a lze ji nalézt na adrese http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/. Vedení kraje plánuje, že pokud se aplikace osvědčí, budou přibývat další trasy, které by postupně pokryly celou oblast Krušných hor a výhledově i oblast Slavkovského lesa, Českého lesa a Smrčin.

Systém zatím není nastaven tak, že by jednotliví rolbaři průběžně posílali svou GPS polohu, ale po úpravě své trasy pošlou SMS. Trasa se pak v aplikaci vybarví zelenou barvou, která značí aktuální provedení úprav. Mapa pak postupně mění u tras barvu v závislosti na době, jež uplynula od poslední úpravy stopy.

Dle provozovatele systému je v aplikaci možné vybranou běžeckou trasu změřit, obrázek si vytisknout, eventuálně prohlédnout si trasu nad ortofomapou.

 
Historická fotografie rozhledny a hotelu na Blatenském vrchu (foto Archiv Karlovarského muzea).

Historická fotografie rozhledny a hotelu na Blatenském vrchu (HLV 279; 1043 m) (foto Archiv Karlovarského muzea).

16.01.2012 10:12:35 - Tomáš Formánek

Úvahy o opětovném vybudování hotelu na Blatenském vrchu

Radnice v Horní Blatné se nevzdává záměru na dostavbu hotelu vedle rozhledny na Blatenském vrchu (HLV 279; 1043 m), který zde v 50. letech minulého století rozebrala a spálila armáda. 

Pro realizaci tohoto ambiciózního a do jisté míry kontroverzního záměru chybí především finance - 53 milionů korun. Taková částka je podle studie na rozvoj mikroregionu Hornoblatensko potřeba pro vybudování ubytovací kapacity pro šest desítek turistů, restauraci, úschovnu kol, lyží, saunu, vířivku, parkoviště a další zařízení.

Dle vyjádření starosty Horní Blatné původní hotel rozebrala a spálila v polovině padesátých letech minulého století armáda, která měla na Blatenském vrchu (HLV 279; 1043 m) hlásku a neměla čím topit. Mezi lidmi se ale prý mylně traduje, že hotel vyhořel.

Záměr na dostavbu hotelu je součástí plánovacího období na léta 2014 až 2020. Vzhled hotelu má podle studie co nejvíce připomínat stav z padesátých let, to znamená kamenné podezdívky, bílé omítky, dřevěné obložení. Nejprve je ale nutné vybudovat odpadní kanalizaci a přívod vody.

Více informací naleznete například v článku iDnes.cz Na dostavbu hotelu na Blatenském vrchu chybí maličkost, 53 milionů.

 

Přidat informaci  |  Další informace o vrcholu (9)

 

Související výlety

 

Související zajímavosti

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group