Perninský vrch (HLV 393; 1000 m)

Perninský vrch: Fotografie vrcholu | Přidat fotografii | Další informace o vrcholu | Přidat informaci

Související odkazy: Blatenský vrch | Božídarský Špičák | Dub - S vrchol | Hubertky | Klínovec | Loučná | Macecha | Meluzína | Nad Rýžovnou | Perninský vrch | Plešivec | Tetřeví hora | Vysoká seč | Zaječí hora

 
Uměle navršené těleso vodárny na Perninském vrchu.

Uměle navršené těleso vodárny na Perninském vrchu (HLV 393; 1000 m).

Tomáš Formánek (květen 2008)

Lokalita: Celek: IIIA-2 Krušné hory; podcelek: IIIA-2A Klínovecká hornatina; okrsek: IIIA-2A-1 Přebuzská hornatina; podokrsek: IIIA-2A-1d Zaječská hornatina

Zeměpisné souřadnice:
WGS-84: 50°21´47˝ s.š., 12°45´35˝ v.d.

Příslušné mapy: SHOCart /6; KČT /4

Dostupnost: D2 (středně obtížná dostupnost)

Objekty a vybavenost na vrcholu: Na vrcholové plošině vodárna

 

Popis vrcholu

Extrémně plochý vrchol se třemi nevýraznými elevacemi (severní 997 m, střední 999 m a jižní 1000 m) necelé 2 km západně od Perninku. Výškové poměry dobře dokumentuje skutečnost, že nad vrstevnicí 990 m je celkem 65 ha plochy a nad 995 m stále ještě 30 ha, navíc zde nenajdeme žádne skalky či balvany. To je také příčinou absence pěkných výhledů na okolní krajinu.

Porosty tvoří téměř výhradně smrčina, často podmáčená. Pár desítek metrů od nejvyššího místa je pěkné nezalesněné rašeliniště s malým jezírkem v zarostlém odvodňovacím žlabu. Vyšší les je oproti pasekám a mladým stromkům v menšině. Na východním svahu probíhá Krušnohorská lyžařská magistrála a dříve zde byly značené běžecké tratě (pozůstatky značek na stromech).

Horopisně vrchol souvisí se Zaječí horou (HLV 358; 1010 m) a Vlčí horou (severozápadní sedlo 929 m), Tisovským vrchem (jihozápadní sedlo 893 m), Dračí skálou a Vlčincem (jihovýchodní sedlo 915 m). Na severovýchodě klesá svah Perninského vrchu do plochého sedla (900 m), kterým prochází železniční trať Nejdek - Potůčky a o kus dále i silnice II/221 Pernink - Horní Blatná.

Výška Perninského vrchu se v mapových podkladech vždy pohybovala pod tisícimetrovou hranicí, většinou se přebíraha zaokrouhlená hodnota geodetických bodů 997 m. Až nová turistická mapa 1:25 000 Krušné hory střed (nakladatelství ROSY, leden 2007) zobrazovala hodnotu rovných 1000 m.  K té však došlo zaokrouhlením hodnoty 999,5 m (udávané v Základní mapě ČR 1:10 000) a tudíž o tisícovku nemohlo jít. Takto kótovaná střední část má dle našich podrobných měření skutečnou výšku "jen" 999,0 m, takže umístění výškové kóty 1000 m ve zmíněné turistické mapě 1:25 000 Krušné hory střed je nesprávné!

Objevnými se ovšem ukázala nová podrobná geodetická měření v "nadějné" části vrcholové plošiny Perninského vrchu (od centrální vzdálené necelých 500 m na jih) zvané "Za dráhou", kde byla skutečně zjištěna výška rovných 1000,0 m!

A aby se vše ještě více zkomplikovalo, nejvyšším pevným bodem je vodárenský objekt, postavený nedaleko při turistické cestě. Jeho cca 5 m vysoké zatravněné zemní těleso dosahuje do výšky 1001,6 m a čelní stěna z betonových bloků (lze na ní vystoupit) dokonce 1002,4 m. Více informací o vodárenském objektu lze nalézt v článku "Inženýrské sítě regionu Perninský vrch" (soubor .pdf, velikost 1,12 Mb).

Popis přístupu

Přístup na vrcholovou plošinu k vodárně je snadný, vede tudy žlutá turistická značka z Perninku do Nových Hamrů. Nejvyšší místo v terénu je zhruba 200 m západněji, v pásu vyšší smrčiny. Jižně je les nízký a téměř neprůchodný, severněji pak bezlesá plocha rašeliniště. Převýšení je od cesty jen necelé 4 metry, takže se pouhým okem hledá dosti špatně - GPSka a vložené souřadnice pomohou...

Poznámka

Zaměření výškových poměrů Perninského vrchu bylo provedeno 9. května 2008 nivelačním přístrojem SOUTH NL-20. Pro připojení na Baltský výškový systém byly použity trigonometrické body 18 (996,67 m) a 20 (996,57 m), ležící na okrajích vrcholové plošiny. Celkem tři nivelační pořady byly pro kontrolu započaty i ukončeny na některém z těchto bodů (chyba nepřesáhla 8 cm - lať stavěna na měkkou lesní půdu bez podložky).

Předchozí měření v říjnu 2007 za použití GPS navigací Garmin GPSMAP 60CSx nevedly k jednoznačným závěrům - potvrdily pouze tolik, že vodárenský objekt tisícimetrovou hranici určitě překračuje, a že je přirozený terén v nejvyšší části velmi těsně nad či pod touto hranicí. Přesnost určení výšky pomocí GPS s barometrem je i při dodržení kalibračních postupů a opakovaném měření 1-2 metry.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Kniha Jak se měří svět

Skvělá publikace o vývoji lidské vzdělanosti. Autor popisuje opravdu vše měřitelné - od astronomických a geografických měřítek vesmíru a naší Země až po hudbu, krevní oběh nebo sociální postoje.

Vědecké informace jsou srozumitelnou formou střídány zajímavostmi a perličkami, nechybí obrovské množství fotografií, přehledů, tabulek, grafů...

(Možnost okamžitého objednání v e-obchodě.)

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Výběr z nově přidaných fotografií vrcholu

Poblíž nejvyššího bodu Perninském vrchu. Ten se nachází v husté smrčině asi 20-30 metrů od místa na fotografii. Průchod na místo je nyní velmi problematický z důvodu probíhající těžby dřeva a četných polomů. Sám jsem podnikl dva pokusy o dosažení z různýc

Poblíž nejvyššího bodu Perninském vrchu (HLV 393; 1000 m). Ten se nachází v husté smrčině asi 20-30 metrů od místa na fotografii. Průchod na místo je nyní velmi problematický z důvodu probíhající těžby dřeva a četných polomů. Sám jsem podnikl dva pokusy o dosažení z různých stran, oba jsem ale kvůli neprůstupnému lesu musel vzdát. Jsem však částečně limitován handicapem, zdravý člověk by tam možná prošel.

Miroslav Panský (červenec 2021)

Vodárna na Perninském vrchu.

Vodárna na Perninském vrchu (HLV 393; 1000 m).

Miroslav Panský (červenec 2021)

Železniční viadukt pod Perninským vrchem, nedaleko nádraží Pernink.

Železniční viadukt pod Perninským vrchem (HLV 393; 1000 m), nedaleko nádraží Pernink.

Pavel Blazek (květen 2017)

 

Přidat fotografii  |  Další fotografie vrcholu (62)

 

Výběr z nově přidaných informací o vrcholu

Krušné hory a Krušnohorská lyžařská magistrála: nově zprovozněná online mapa strojově upravovaných běžkařských tras (ilustrační náhled: stav 28.1.2012, 9:00; zdroj: http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/).

Krušné hory a Krušnohorská lyžařská magistrála: nově zprovozněná online mapa strojově upravovaných běžkařských tras (ilustrační náhled: stav 28.1.2012, 9:00; zdroj: http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/).

28.01.2012 09:54:51 - Tomáš Formánek

Online mapa upravených bežkařských tras Krušné hory

Karlovarský kraj spustil před několika dny novou internetovou aplikaci pro příznivce běžeckého lyžování, která sleduje aktuální upravenost tratí v Krušných horách.

Aplikace zatím funguje ve zkušebním provozu a lze ji nalézt na adrese http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/. Vedení kraje plánuje, že pokud se aplikace osvědčí, budou přibývat další trasy, které by postupně pokryly celou oblast Krušných hor a výhledově i oblast Slavkovského lesa, Českého lesa a Smrčin.

Systém zatím není nastaven tak, že by jednotliví rolbaři průběžně posílali svou GPS polohu, ale po úpravě své trasy pošlou SMS. Trasa se pak v aplikaci vybarví zelenou barvou, která značí aktuální provedení úprav. Mapa pak postupně mění u tras barvu v závislosti na době, jež uplynula od poslední úpravy stopy.

Dle provozovatele systému je v aplikaci možné vybranou běžeckou trasu změřit, obrázek si vytisknout, eventuálně prohlédnout si trasu nad ortofomapou.

 
5.11.2009 vystoupil v ranním Studiu 6 ČT jeden z autorů projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska Mgr. Michal Holub k tématu přeměřování výšek horských vrcholů.

5.11.2009 vystoupil v ranním Studiu 6 ČT jeden z autorů projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska Mgr. Michal Holub k tématu přeměřování výšek horských vrcholů.

06.11.2009 15:00:42 - Tomáš Formánek

Oficiální nadmořské výšky vrcholů se po přeměření mění častěji než by se zdálo

V uplynulých měsících jsme opět prováděli podrobná geodetická měření našich Tisícovek, díky čemuž byly v minulosti do seznamu našich tisícimetrových hor nově zařazeny například tisícovky Milíř (HLV 394; 1003 m) v Jizerských horách či Perninský vrch (HLV 393; 1000 m) v Krušných horách a u mnoha dalších vrcholů došlo ke zpřesnění jejich uváděné výšky a polohy nejvyššího bodu.

V této souvislosti stojí za povšimnutí zajímavá zpráva zahraničních agentur, které se věnuje například i včerejší článek iDnes "Nejvyšší hora Alp je menší o 45 cm, ukázalo nové měření Mont Blancu".

K tématu promluvil 5.11.2009 v ranním Studiu 6 České televize i jeden z autorů projektů Tisícovky Čech, Moravy a Slezska Mgr. Michal Holub. Na záznam jeho televizního vystoupení se můžete podívat přímo na stránkách ČT v sekci "Další měření Mont Blancu".

 
Chátrající chodník NS v NPR Božídarské rešeliniště. Na obzoru Božídarský Špičák.

Chátrající chodník NS v NPR Božídarské rešeliniště. Na obzoru Božídarský Špičák (HLV 177; 1115 m).

Tomáš Formánek (duben 2007)

19.05.2008 15:52:19 - Tomáš Formánek

Některá Krušnohorská rašeliniště, mimo jiné například Rolava, Boží Dar, Kovářská, Šebestiánská, Kalek, Fláje a Cínovec, byla v těchto dnech zařazena do sítě mokřadů mezinárodního významu. Přiřadila se tak k dalším obdobným lokalitám na našem území, jako jsou například Šumavská a Krkonošská řašeliniště.

Krušnohorská rašeliniště byla zapsána do seznamu významných mokřadů podle takzvané Ramsarské úmluvy z roku 1971. Tato dohoda má zajistit celosvětovou ochranu a rozumné využívání všech typů mokřadů.

Další informace lze nalézt například na iDnes.cz v článku Krušnohorské mokřady.

.

Život v NPR Božídarské rašeliniště rozkládající se okolo Božídarského Špičáku.

Život v NPR Božídarské rašeliniště rozkládající se okolo Božídarského Špičáku (HLV 177; 1115 m).

Tomáš Formánek (duben 2007)

Život v NPR Božídarské rašeliniště rozkládající se okolo Božídarského Špičáku.

Život v NPR Božídarské rašeliniště rozkládající se okolo Božídarského Špičáku (HLV 177; 1115 m).

Tomáš Formánek (duben 2007)

Život v NPR Božídarské rašeliniště rozkládající se okolo Božídarského Špičáku.

Život v NPR Božídarské rašeliniště rozkládající se okolo Božídarského Špičáku (HLV 177; 1115 m).

Tomáš Formánek (duben 2007)

Život v NPR Božídarské rašeliniště rozkládající se okolo Božídarského Špičáku.

Život v NPR Božídarské rašeliniště rozkládající se okolo Božídarského Špičáku (HLV 177; 1115 m).

Tomáš Formánek (duben 2007)

Život v NPR Božídarské rašeliniště rozkládající se okolo Božídarského Špičáku.

Život v NPR Božídarské rašeliniště rozkládající se okolo Božídarského Špičáku (HLV 177; 1115 m).

Tomáš Formánek (duben 2007)

Život v NPR Božídarské rašeliniště rozkládající se okolo Božídarského Špičáku.

Život v NPR Božídarské rašeliniště rozkládající se okolo Božídarského Špičáku (HLV 177; 1115 m).

Tomáš Formánek (duben 2007)

 

Přidat informaci

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group