Tisícovky Výtoňské hornatiny na kole (Šumava)

Související odkazy: Ze Železné Rudy na Pancíř | Tisícovky Debrnické hornatiny | Za svatým Vintířem na Březník | Z Prášil na Poledník | Tisícovky Modravských plání | Z Churáňova na Popelné hory | Tisícovky Javornické hornatiny | Boubín a Bobík | Tisícovky Plešského hřbetu | Tisícovky Výtoňské hornatiny na kole

 

Trasa výletu: Frýdava — rozcestí U Mostu — Schwarzenberský kanál (býv. Růžový vrch) — Rychnůvek — Pasečná — Svatý Tomáš (obec) — Medvědí vrch (HLV 337; 1017 m) — Svatý Tomáš (obec) — Vítkův kámen (HLV 299; 1035 m) — Svatý Tomáš (obec) — rozcestí pod vrcholy Svatý Tomáš (HLV 318; 1026 m) a Velký Plešný (HLV 355; 1010 m) — kóta 917, Uhliště — Frýdava

 
Zřícenina hradu Vítkův kámen na vrcholu stejnojmenné tisícovky.

Zřícenina hradu Vítkův kámen na vrcholu stejnojmenné tisícovky.

Tomáš Formánek (březen 2004)

Celková délka výletu: 32 km

Fyzická obtížnost: střední

Orientační náročnost: střední

Tisícovky na trase:
Medvědí vrch (HLV 337; 1017 m); Vítkův kámen (HLV 299; 1035 m); Svatý Tomáš (HLV 318; 1026 m); Velký Plešný (HLV 355; 1010 m)

Doporučené mapy:
SHOCart 36; KČT 67

Omezení: vrcholy Svatý Tomáš, Velký Plešný nepřístupné (PP)

 

Zvukový záznam výletu

(Pořad byl poprvé vysílán na ČRo 1 - Radiožurnálu 21.03.2004)

 
ČRo 1 - Radiožurnál
<a href="/exp/sumava/333FA2E0-C317-4E7B-AC07-0E0AFF8560E2ori.mp3" target="_blank">Otevřít zvukový záznam: Výlet: Medvědí vrch, Vítkův kámen, Svatý Tomáš, Velký Plešný</a><br />
 
 

Popis výletu

Cyklistický výlet po čtyřech tisícovkách Výtoňské hornatiny (Šumava) začneme ve Frýdavě, vesničce na jižním břehu Lipenské přehrady (přes Lipno naproti Frymburku). Do Frýdavy se dostaneme buďto z Vyššího Brodu přes Loučovice a Přední Výtoň, nebo přívozem právě z Frymburku. Z Frýdavy se vydáme západním směrem po silničce podél Nádrže Lipno po červené cyklotrase číslo 1019. Pojedeme tzv. Pravobřežkou, která nás asi po 7 km dovede na rozcestí U Mostu.

Lipenská přehrada byla vybudována v letech 1950 – 59 jako horní stupeň vltavské kaskády. Její sypaná hráz je dlouhá 296 metrů a vysoká 25 metrů, jezero je dlouhé 48 km a široké až 16 km s plochou 4 870 ha. Největší hloubka je 21,5 metru, při největším vzedmutí hladiny zadržuje 306 mil. m3 vody a shromažďuje vodu z povodí 951 km2. Z rozcestí U Mostu budeme pokračovat asi 1 km po červené turistické značce vedoucí společně s cyklotrasou na rozcestí Janova cesta, kde se opět turistická a cyklistická značka rozcházejí. Pojedeme Hraniční cestou ke Schwarzenberskému kanálu na rozcestí U Korandy.

Pokračujeme dále po cyklostezce přes sídlo Otov do místa Rychnůvek, kde dříve byla osada Německý Rychnov. Ta zanikla v období budování „železné opony“ a dnes ji připomíná pouze dřevěný kříž v místě, kde stával kostel původně ze 14. století, jež byl ale 15.6.1959 odstřelen. Poblíž kříže najdeme několik téměř zničených křížků a zbytků náhrobních kamenů, které tu zbyly z bývalého hřbitova, a tabulku připomínající vesnici. U kříže je postaveno i několik dřevěných lavic, kde si můžeme odpočinout a představit si, jak to tu vypadalo před necelými padesáti lety, když zde bylo 52 domů a více než 400 obyvatel.

Z Rychnůvku pojedeme do obce Pasečná, kde odbočíme na sever na modrou cyklostezku číslo 1033. Až do osady Svatý Tomáš to máme do kopce, takže sitam určitě rádi uděláme přestávku, abychom si mohli prohlédnout zdejší kostel sv. Tomáše z 1. pol. 14. stol., který byl přestavěný před polovinou 16. století.

Ze Svatého Tomáše se vydáme po červené turistické značce severozápadním směrem a pojedeme na dnešní první tisícovku Medvědí vrch (HLV 337; 1017 m). Červenou značku, která odbočuje asi po půl kilometru vlevo, opustíme a pojedeme stále po silnici, jež nás dovede na rozcestí pěti cest. Zvolíme nejlevější z nich (vede mírně do kopce) a po necelém tři čtvrtě kilometru dojedeme k oplocenému areálu na vrcholu Medvědího vrchu. Areál stále patří vojákům, nicméně není využíván a chátrá. Najdeme zde několik polorozpadlých budov a také vojenskou pozorovatelnu a vysílač. Nejvyšší místo je u plotu areálu na protější straně než jsou vrata, kam jsme dojeli. Pokud jej chceme zdolat, nezbývá než kola nechat na silničce a prodírat se podél polorozpadlého plotu houštím a kličkovat mezi spoustami rozbitých lahví a zbytky ostnatého drátu na dva balvany, jež jsou nejvyšším bodem.

Z Medvědího vrchu se vrátíme do Svatého Tomáše stejnou cestou a vydáme se na druhou tisícovku, jíž je Víkův kámen (HLV 299; 1035 m). Na vrcholu je také vojenská pozorovatelna, ale i velmi pěkná zřícenina hradu vystavěného ve 13. století Vítkovci nesoucí název podle nich, Vítkův hrádek. Již v roce 1302 však přešel do rukou Rožmberků. V 17. století byl opuštěn a od té doby chátral, ale v dnešní době probíhají opravy a kroky k zabezpečení zříceniny. Najdeme zde zčásti zachovalou velkou obrannou třípatrovou hranolovou věž a opevnění s bastiony. Vítkův hrádek je druhou nejvýše položenou zříceninou v Čechách. Nejvyšším bodem je skalka před věží, která byla součástí dřívějších stavení. Z vrcholu je velmi dobrý výhled k jihu a jihovýchodu a za inverzí jsou odsud často vidět Alpy.

Vrátíme se ke kostelu sv. Tomáše a můžeme si udělat ještě malou zajížďku k Muzeu v přírodě vzdáleného asi 200 metrů západně. Najdeme zde pestrou směsici předmětů, které patřili do života zdejších lidí od 19. století do současnosti. Jsou zde k vidění součástky starých zemědělských strojů, vyřezávané okenice, ošatky, obrazy s náboženskou i dělnickou tématikou, karavan s rudou hvězdou a mnoho dalšího.

Jakmile si vše prohlédneme, vyrazíme již naposledy ze Svatého Tomáše, a to po žluté a červené turistické značce (také naučná stezka) východně a projedeme přírodní památkou Svatý Tomáš (60 ha), která byla vyhlášena v roce 1992 na ochranu smíšeného horského suťového lesa, a v níž se nacházejí další dvě dnešní bohužel nepřístupné tisícovky. Obě ale leží nedaleko cesty, po níž pojedeme, takže projedeme opravdu v jejich bezprostřední blízkosti. Pod první z nich nesoucí název Svatý Tomáš (HLV 318; 1026 m) se dostaneme asi po 1 km z obce a vrchol leží vpravo od cesty zhruba 250 metrů. Druhou, Velký Plešný (HLV 355; 1010 m), budeme míjet asi po dalších 300 metrech a její vrchol leží tentokrát od cesty vlevo asi 200 metrů. Oba vrcholy mají v nejvyšším bodě skalky a jsou bez výhledu, neboť jsou porostlé vzrostlými stromy.

Červená a žlutá turistická značka nás tedy provedla mezi oběma vrchy a dojedeme po nich až na rozcestí Kóta 917, Uhliště, kde se napojíme na silnici, po níž se vrátíme zpět do Frýdavy.

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group