Krušné hory (KH)
další informace o celku

Krušné hory: Fotografie celku | Přidat fotografii | Další informace o celku | Přidat informaci

Související odkazy: Blatenský vrch | Božídarský Špičák | Dub - S vrchol | Hubertky | Klínovec | Loučná | Macecha | Meluzína | Nad Rýžovnou | Perninský vrch | Plešivec | Tetřeví hora | Vysoká seč | Zaječí hora

 

Zobrazeno 21 - 30 z 36 nalezených na první stranu výpisuna předchozí stranu výpisuna následujicí stranu výpisuna poslední stranu výpisu

20.04.2007 15:04:40 - Renáta Šašková

Chátrající chodník NS   v NPR Božídarské rašeliniště pod Božídarským Špičákem.

Chátrající chodník NS   v NPR Božídarské rašeliniště pod Božídarským Špičákem (HLV 177; 1115 m).

Tomáš Formánek (duben 2007)

Chátrající panel NS   v NPR Božídarské rašeliniště pod Božídarským Špičákem.

Chátrající panel NS   v NPR Božídarské rašeliniště pod Božídarským Špičákem (HLV 177; 1115 m).

Tomáš Formánek (duben 2007)

NS Božídarské rašeliniště procházející NPR Božídarské rešeliniště  na dohled od Božídarského Špičáku (HLV 177; 1115 m) vede z větší části po povalových chodnících. Před lety byla zahájena rekonstrukce celé stezky tak, aby byla přístupná i pro osoby se sníženou schopností pohybu.

V souvislosti s budováním nového silničního obchvatu Božího Daru však byly práce na rekonstrukci stezky pozastaveny a NS tak v současné době chátrá. Část informačních panelů již zcela chybí, další jsou poničené, vlastní povrch zarůstající a rozpadající se povalové stezky je místy průchozí jen s velkými obzížemi a pouze na vlastní nebezpečí.

Věřme, že se NS dočká obnovy.


 

20.04.2007 10:04:55 - Renáta Šašková

V roce 2005 zakrylo rozhlednu na Klínovci lešení slibující brzkou opravu.

V roce 2005 zakrylo rozhlednu na Klínovci (HLV 86; 1244 m) lešení slibující brzkou opravu.

Tomáš Formánek (říjen 2005)

Rozhledna na Klínovci je již nyní opět bez lešení a dále chátrá.

Rozhledna na Klínovci (HLV 86; 1244 m) je již nyní opět bez lešení a dále chátrá.

Tomáš Formánek (duben 2007)

Pokud se před časem zdálo, že se horský hotel a rozhledna na vrcholu Klínovce (HLV 86; 1244 m) v brzké době dočkají opravy a znovuzpřístupnění veřejnosti, dnes je již opět vše jinak.

Lešení, které v roce 2005 zakrylo rozhlednu a bylo příslibem zahajované opravy, je již v současné době opět demontované a rozhledna i hotel dále chátrají. Důvodem je skutečnost, že opravy stávajících objektů by byly podstatně dražší než demolice a výstavba objektů nových.

Zbourání však zatím nebylo povoleno, a tak se zdá, že se čeká na samovolné zřícení. K němu již ostatně brzy některé nejvíce narušené části objektů dospějí...


 

30.01.2007 17:29:23 - Michal Holub

V lednu 2007 vyšla v mělnickém Nakladatelství ROSY Rohlík a syn zcela nová turistická a lyžařská mapa Krušné hory Střed 1:25000.

Oproti několik let staré mapě části Krušných hor v měřítku 1:25000 vydané stejným nakladatelstvím, která zobrazovala pouze nejbližší okolí Klínovce (HLV 86; 1244 m), je u této nové mapy podstatně rozšířeno zobrazené území. Mapa začíná západně od Nejdku, resp. Johanngeorgenstadtu, na jihu zobrazuje i Hroznětín a Ostrov, na východě dosahuje až za Stráž nad Ohří a Kovářskou a na severu v celé délce mapového výřezu přesahuje do Německa, takže jsou na ní zachyceny veškeré tisícimetrové vrcholy české části Krušných hor.

Mapovým podkladem byla zvolena ZM 1:25000 Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního, takže z tisícovkářského hlediska je lokalizace všech tisícimetrových vrcholů na mapě bezproblémová. Všechny tisícovky, vyjma vrcholů Hubertky (HLV 309; 1032 m) a Dub - S vrchol (HLV 367; 1006 m), jsou navíc označeny správnou nadmořskou výškou, název chybí ještě navíc u vedlejších vrcholů Nad Rýžovnou - JZ vrchol (VV 254b; 1044 m) a Nad Rýžovnou - JV vrchol (VV 254a; 1046 m). Naproti tomu jsou v mapě správně označeny obvykle neuváděné vrcholy Smrčina (VV 279a; 1000 m) či Na skalách (VV 180a; 1037 m), dobře je též určen vyšší z dvojice vrcholů Loučné (HLV 333; 1019 m). Nesprávně je naopak v mapě označen výškou 1000 m n.m. Perninský vrch, ačkoli tisícimetrové hranice nedosahuje.

Mapa je zpracována zároveň jako letní turistická i zimní lyžařská a obsahuje veškeré standardní turistické značení. Zadní plnobarevná strana mapy nabízí rozsáhlou fotografickou a textovou část, přičemž veškeré texty jsou uvedeny v češtině a němčině.


 
Šumavská zimní pohoda.

Šumavská zimní pohoda.

Tomáš Formánek (únor 2005)

27.01.2007 09:48:32 - Michal Holub

Sněhové podmínky na našich horách jsou v těchto dnech poprvé v letošní zimě uspokojivé a tak mnoho lyžařů právě vyráží na první "ostrý start" této sezóny.

Nezapomeňte ovšem, že od 25.1.2007 do 5.2.2007 je vyhlášen plošný zákaz vstupu do lesů, a to v krajích Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Libereckém a Vysočina a navíc v jednotlivých okresech Trutnov, Náchod, Jičín, Bruntál, Benešov, Příbram, Kutná Hora a Kolín.

Zákaz vstupu do lesů se tak dotýká zdolávání tisícovek především na Šumavě, v Šumavském podhůří, Českém lese, Krušných horách, Jizerských horách a Krkonoších a za porušení zákazu hrozí fyzické osobě pokuta až do výše 50000 Kč.

Místní samosprávy a provozovatelé turistických zařízení se však v mnohých případech proti plošnému zákazu důrazně ohrazují a na řadě míst v uzavřených oblastech upravují pro běžkaře stopy. I lesáci a policie přiznávají, že budou nad běžkaři přivírat oči a porušení zákazu hodlají řešit spíše domluvou než pokutou, neboť opatření je namířeno především proti zlodějům dřeva. Přesto vážné nebezpečí pádu stromů na mnoha místech skutečně hrozí a je třeba dbát zvýšené opatrnosti!

Další informace si můžete přečíst například na iDnes v sekcích Za vstup do zpustošených lesů hrozí až 50 tisíc pokuty a  Běžkařům hrozí v lesích pokuty, přesto na ně čekají projeté stopy.


 
Výhled z Meluzíny na Fichtelberg.

Výhled z Meluzíny (HLV 194; 1097 m) na Fichtelberg.

Tomáš Formánek (prosinec 2006)

18.01.2007 22:48:56 - Michal Holub

Počasí nám dnes zase jednou předvádí, kdo je na horách (a nejen tam) pánem:

Prudké vichřice a bouře udeřily na Českou republiku od západu. V Krušných horách na Fichtelbergu poblíž Klínovce (HLV 86; 1244 m) dosáhl vítr v nárazech rychlosti 51 m/s, tedy téměř 184 km/h. Kulminaci rychlosti větru zaznamenali meteorologové kolem 22:00, v následujích hodinách by  již měl vítr slábnout. 

Větrná bouře provázená silným deštěm zasáhla také Krkonoše. Na hřebenech přešel déšť postupně do husté chumelenice, během níž však bouřka neochabovala, takže bylo možné spatřit zajímavý úkaz, kdy oblohu během vánice křižovaly blesky.

Bouře a lijáky však sužují celou republiku, například v Orlických horách je na některých tocích vysoká pravděpodobnost dosažení až třetího stupně povodňové aktivity.

Historicky nejprudší poryv větru 190 km/h byl u nás podle internetových stránek Českého hydrometeorologického ústavu dosud zaznamenán v květnu 2002 na Lysé hoře (HLV 48; 1324 m) v Moravskoslezských Beskydech. Rekord však byl dnes v noci překonán na Sněžce (HLV 1; 1603 m), kde nárazy větru dosáhly dle informací ČHMÚ rychlosti 60 m/s, tj. 216 km/h. Na mnoha místech republiky, a v horských oblastech zvláště, zůstávají některé oblasti bez přívodu elektrické energie a odříznuté kvůli popadaným stromům.


 
Čerchov ze severu od Capartic. Na vrcholu je patrná vojenská pozorovací věž.

Čerchov (HLV 282; 1042 m) ze severu od Capartic. Na vrcholu je patrná vojenská pozorovací věž.

Renáta Šašková (květen 2003)

11.01.2007 13:19:51 - Tomáš Formánek

Na základě několika dotazů čtenářů Tisícovky.cz se vracíme ke staršímu článku "Nejzápadnější českou tisícovku ještě turisté neobjevili", který byl uveřejněn 10.9.2006 na serveru iDnes.cz. V jinak zajímavém článku o nejvyšším vrcholu Českého lesa, Čerchovu (HLV 282; 1042 m), se totiž autor Martin Janoška bohužel dopouští zásadního omylu, když Čerchov prohlašuje za nejzápadnější tisícovku České republiky. Nejzápadnějším tisícimetrovým vrcholem České republiky přitom není Čerchov (HLV 282; 1042 m), ani o něco západněji ležící druhá tisícovka Českého lesa, Skalka (HLV 375; 1005 m), ale Zaječí hora (HLV 358; 1010 m) v Krušných horách. Redakce iDnes.cz ani sám autor na naše upozornění nezareagovali, takže uvedené chyba se v původním článku stále vyskytuje.

Celý původní text si můžete přečíst přímo na iDnes.cz v sekci "Nejzápadnější českou tisícovku ještě turisté neobjevili" - autorovo tvrzení však, jak bylo řečeno, nelze brát vážně.


 
Schránka na razítko přeshraničního projektu  "Německé krušnohorské Tisícovky".

Schránka na razítko přeshraničního projektu  "Německé krušnohorské Tisícovky".

Renáta Šašková (duben 2003)

10.01.2007 17:38:57 - Tomáš Formánek

Při zdolávání tisícovek v Krušných horách bezpochyby dříve či později naleznete informační panel, na němž je umístěna malá česko-německá informační cedulka a zelená plechová schránka s nezvyklým logem "Tisícovky".

Tyto předměty nepatří k projektu "Tisícovky Čech, Moravy a Slezska", ale jsou součástí  německého přeshraničního projektu  "Krušnohorské tisícovky".

Německý projekt se však nevěnuje zdolávání tisícimetrových vrcholů, ale vybízí k "putování mezi tisícovkami", a to po stanovené trase vedené nejčastěji po zpevněných cestách často i dost daleko od vlastních vrcholů. Navíc německý projekt některé naše krušnohorské tisícovky zcela pomíjí (např. Tetřeví hora (HLV 368; 1006 m) a další), u jiných špatně označuje nejvyšší vrchol tisícovky (např. Dub (VV 367a; 1001 m) a jiné).

Smyslem německého projektu je projít celou trasu mezi krušnohorskými tisícovkami a cestou pomocí kódů odemykat původně uzamčené kovové schránky s razítky. Bohužel však u nás nadále bují vandalismus, takže dříve uzamčené schránky mají až na výjimky vylámané zámky a "vrcholová" razítka jsou ve většině případů rozkradená.

I tento případ tak byl jedním z důvodů, proč jsme se po dlouhém rozvažování nakonec rozhodli v rámci projektu "Tisícovky Čech, Moravy a Slezska" nerozmisťovat na jednotlivé vrcholy žádné cedulky ani razítka, neboť by bohužel většina z nich v krátkém čase zmizela či byla zničena...

Více fotografií k německému projektu naleznete v sekci "Krušnohorské tisícovky".


 
Detail bývalého vojenského objektu na vrcholu tisícovky Nad Rýžovnou - JZ vrchol.

Detail bývalého vojenského objektu na vrcholu tisícovky Nad Rýžovnou - JZ vrchol (VV 254b; 1044 m).

Tomáš Formánek (prosinec 2006)

09.01.2007 10:37:46 - Renáta Šašková

Na celé rozlehlé vrcholové plošině i přímo v nejvyšším místě tisícovky Nad Rýžovnou - JZ vrchol (VV 254b; 1044 m) se nachází řada starých rozpadajících se vojenských objektů a bohužel také mnoho nejrůznějšího odpadu od rezavějících kusů strojů až třeba po ledničku. V zimě jsou tato "zátiší" částečně skryta sněhem, v létě naopak vzrostlou trávou, takže pro někoho možná již nepůsobí až tak rušivě, ale spíše "romanticky". Nejvýraznějšími pozůstatky vojenské historie tohoto místa tak v současnosti zůstávají trosky starých budov, u nichž zjevně kvalita malty nesrovnatelně převyšovala kvalitu cihel, takže zde lze nalézt i tak úžasné detaily jako na připojené fotografii, které mohou vyvolat dojem, že si do Krušných hor před časem odskočil vytvořit několik děl barcelonský architekt Antoni Gaudí...


 
Nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd - Lysá hora a její vedlejší vrchol Malchor od západu z masivu Smrku.

Nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd - Lysá hora (HLV 48; 1324 m) a její vedlejší vrchol Malchor (VV 48a; 1219 m) od západu z masivu Smrku (HLV 72; 1276 m).

Josef Kříž (červen 2003)

03.01.2007 09:21:25 - Tomáš Formánek

Při nahlédnutí do statistik návštěvnosti Tisícovky.cz za celý rok 2006 zjistíme následující zajímavé skutečnosti:

V pořadí nejnavštěvovanějších stránek jednotlivých vrcholů se na prvním místě umístila celkem přesvědčivě Lysá hora (HLV 48; 1324 m) v Moravskoslezských Beskydech (toto upřesnění je důležité, protože stejnojmennou a dokonce vyšší tisícovku máme i v Krkonoších). Na dalších místech se objevují poněkud překvapivě Klínovec (HLV 86; 1244 m) a Šerák (HLV 33; 1351 m) a pětici virtuálně nejnavštěvovanějších tisícovek doplňují Sněžka (HLV 1; 1603 m) a Králický Sněžník (HLV 11; 1424 m).

Nejnavštěvovanější stránka s nabídkou výletu je „Okolím Pohoří na Šumavě“ (Novohradské hory) následovaná trasami „Na nejzápadnější tisícovku ČR“ (Krušné hory), „Dlouhé stráně a okolní tisícovky“ (Hrubý Jeseník), „Na nejvyšší horu ČR“ (Krkonoše) a „Východní tisícovky“ (Krušné hory).

Mezi nejvyhledávanější produkty v e-obchodě se zařadily skládací mapa Tisícovky, kniha Výlety po tisícimetrových vrcholech České republiky, pexeso Tisícovky, cyklistická větrovka O2-Rainwear a nesmeky Get-A-Grip Advanced.

Nejnavštěvovanější stránkou ze všech ostatních sekcí se stala stránka Nepřístupné Boletice.


 
Bučinská cesta pod Zaječí horou.

Bučinská cesta pod Zaječí horou (HLV 358; 1010 m).

Tomáš Formánek (prosinec 2006)

02.01.2007 14:35:27 - Renáta Šašková

V sobotu 30.12.2006 se uskutečnil další ročník tradičního Předsilvestrovského výjezdu na nejzápadnější tisícovku České republiky. Ač to dlouho vypadalo, že se letošní akce bude muset uskutečnit v pěší variantě, nakonec přecijen trochu sněhu napadlo, takže jsme (převážně) vyrazili na běžkách. Ani ti co vyrazili po svých však neprohloupili, sněhu bylo málo, Bučinská cesta protažená (během dne po ní mnohokrát patrolovala "maskovaná" dodávka Policie), takže se Zaječí hora (HLV 358; 1010 m) dala bez problémů zdolat i pěšky. Další ročník opět za rok - 30.12.2007.


 

Zobrazeno 21 - 30 z 36 nalezených na první stranu výpisuna předchozí stranu výpisuna následujicí stranu výpisuna poslední stranu výpisu

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group