Oblík (HLV 100; 1225 m)

Oblík: Fotografie vrcholu | Přidat fotografii | Další informace o vrcholu | Přidat informaci

Přejít na: VV Oblík - S vrchol | VV Oblík - SZ vrchol

Související odkazy: Adamova hora | Basumský hřeben | Blatný vrch | Bobík | Boubín | Břemeno | Březník | Březová hora | Bukovec | Černá hora | Černá stěna | Černý les | Čertův vrch | Červený vrch | Debrník | Dlouhý hřbet | Dolní Ždánidla | Doupná hora - SV vrchol I | Doupná hora - SV vrchol II | Dřevěná hůl | Habr | Helmwald | Hole | Holý vrch | Homole | Homole | Hraničník | Hrb | Hůrecký vrch | Huťská hora | Hvězda  | Hvězdáře | Hvězdná | Hvězdná - JV vrchol | Hvozd | Hvozd - J vrchol | Chlum | Chlustov | Churáňov | Javorná | Javorník | Jedlová | Jedlová | Jelení hora | Jelení hora - Z vrchol | Jelení kaliště | Jelení slať - S vrchol | Jelenská hora | Jezerní hora | Jezerní hora - S vrchol | Jezernice | Kamenáč | Kamenitý vrch | Kamenná | Kamenná hora | Kapraď | Kapradinec - J vrchol | Knížecí stolec | Kochánovský vrch | Koňský vrch | Kopka | Kostelní vrch | Kostelní vrch - J vrchol | Královský kámen | Křemelná | Křemenná | Kupa | Lapka | Liščí hora | Lysá | Malá Mokrůvka | Malý Bobík | Malý Prenet | Malý Špičák | Medvědí hora - J vrchol | Medvědí vrch | Modravská hora | Můstek | Můstek - Z vrchol I | Na skále | Nad Bučinou | Nad Bukovou slatí | Nad Hospodárnicí | Nad Latschensee | Nad myslivnou | Nad myslivnou | Nad myslivnou - S vrchol | Nad Pasekou | Nad plesem | Nad Rakouskou cestou | Nad Rakouskou loukou | Nad Roklanským potokem | Nad Šindlovem | Nad Šmauzy | Nad Vískou   | Nad Vískou - JV vrchol I | Oblík | Obrovec | Obrovec - JV vrchol | Orel | Ostrý | Pancíř | Pažení | Perník | Plechý | Polecký vrch | Polední vrch | Poledník | Polom | Polom - JV vrchol | Pomezní vrch | Pomezný | Popelná hora - J vrchol | Popelná hora - S vrchol | Prenet | Přední Mlynářská slať | Přilba | Radvanovický hřbet - JZ vrchol I | Radvanovický hřbet - JZ vrchol II | Skalka | Skalky   | Skalky | Skalnatý hřbet | Skalnatý hřbet - V vrchol | Sklářský vrch | Smrčina | Smrčina - S vrchol | Sokol | Solovec | Spálený | Stolová hora | Stolová hora - JZ vrchol | Stožec | Stráž | Strážný | Strážný - S vrchol | Studená hora | Studničná | Suchá hora  | Suchá hora - SZ vrchol | Svaroh | Svatý Jan  | Svatý Tomáš | Světlá hora | Špičák | Špičák | Špičák | Špičník | Tetřev | Tok  | Trojmezná | Třístoličník | U tří jedlí | V koutě | V oboře | V pařezí | Valy | Včelenský vrch | Ve svahu | Velká Mokrůvka | Velký Kokrháč | Velký Plešný | Větrný | Větřín | Vítkův kámen | Vlčí kámen | Vyhlídka | Vysoký hřbet | Vysoký hřeben | Vysoký stolec | Výška | Zahrádky | Zámecký les | Zátoňská hora | Zátoňská hora - SV vrchol | Zlatovec | Ždánidla | Ždánov | Žďárecká hora | Žlebský kopec | Žlíbský vrch

 

 
Vrcholová skalka Oblíku na pozadí Jezernice a Jezernice - S vrcholu.

Vrcholová skalka Oblíku (HLV 100; 1225 m) na pozadí Jezernice (HLV 73; 1266 m) a Jezernice - S vrcholu (VV 73b; 1239 m).

Jindřich Preis (únor 2008)

Lokalita: Celek: IB-1 Šumava; podcelek: IB-1A Šumavské pláně; okrsek: IB-1A-2 Kvildské pláně; podokrsek: IB-1A-2a Prášilské pláně

Zeměpisné souřadnice:
WGS-84: 49°03´12˝ s.š., 13°26´39˝ v.d.;
S-42: 5436870 X, 3386400 Y

Příslušné mapy: ZM 1:10 000 /22-33-17; SHOCart /34; KČT /65

Dostupnost: D1 (snadná dostupnost)

 

Popis vrcholu

Plochý suk 4,5 km jihozápadně od Srní. Pararulová kupa se skalkami a sutí. Zalesněno poškozenou smrčinou, rozsáhlé paseky. Díky odlesnění dobré výhledy. Na vrcholu je geodetický bod.

Popis přístupu

Přístup po modré značce z Javoří Pily na Novou Studnici a Stodůlky. U rozcestníku Za Oblíkem odbočuje přímo na vrchol žlutě značená cesta. Orientačně snadné.

 

Výběr z nově přidaných fotografií vrcholu

Vrcholová skála na tisícovce Oblík.

Vrcholová skála na tisícovce Oblík (HLV 100; 1225 m).

Jan Janda (listopad 2009)

Na severovýchodním svahu Oblíku.

Na severovýchodním svahu Oblíku (HLV 100; 1225 m).

Václav Šilhavý (únor 2009)

Jezernice ze severovýchodního svahu Oblíku.

Jezernice (HLV 73; 1266 m) ze severovýchodního svahu Oblíku (HLV 100; 1225 m).

Václav Šilhavý (únor 2009)

 

Přidat fotografii  |  Další fotografie vrcholu (41)

 

Výběr z nově přidaných informací o vrcholu

Pohled z vrcholové skály Oblíka na Luzný, Velkou Mokrůvku a Studenou horu bude zřejmě brzy zakryt mladým lesem.

Pohled z vrcholové skály Oblíka (HLV 100; 1225 m) na Luzný, Velkou Mokrůvku (HLV 25; 1370 m) a Studenou horu (HLV 60; 1298 m) bude zřejmě brzy zakryt mladým lesem.

Petr Havránek (říjen 2011)

03.10.2011 10:59:35 - Petr Havránek

Proměny Oblíka

Oblík (HLV 100; 1225 m) je jedna z mála šumavských hor, z jehož přirozeného vrcholu je překrásný kruhový výhled na blízké i vzdálenější šumavské vrcholy. Vrcholová vyhlídka je doporučována jako vhodná túra pro návštěvníky Šumavy. Přírodní proměny současné Šumavy jsou však překvapivě rychlé a proto se Oblík a jeho okolí v krátké době zřejmě změní k nepoznání.

První změnou je už to, že na vrchol nevede žlutě značená cesta (jak je i v mapě TOPO CZECH 2010), ale značka modrá. Vlastní vrcholová plošina Oblíka (HLV 100; 1225 m) rychle zarůstá mladou smrčinou a lze předpokládat, že z vrcholové skály, která převyšuje okolní terén o 4-5 metrů, bude za 2 roky výhled velmi omezený.

Na rozdíl od mladého lesa, vzrostlý smrkový porost na svazích Oblíka (HLV 100; 1225 m), Poledníka (HLV 52; 1315 m) a Jezernice (HLV 73; 1266 m) za poslední rok prakticky zcela odumřel. Jaký bude jeho osud je otázka, ale mimo klidovou zónu probíhá velmi intenzivní těžba, která zcela mění vzhled jednotlivých hor. Kácení odumřelých stromů probíhá velmi aktivně i v první, klidové zóně a lesní cesty jsou užívány těžkou technikou, která na nich i v porostech klidové zóny zanechává hluboké stopy.

Pohled z vrcholové plošiny Oblíka na bavorský Roklan začíná zakrývat mladá smrčina.

Pohled z vrcholové plošiny Oblíka (HLV 100; 1225 m) na bavorský Roklan začíná zakrývat mladá smrčina.

Petr Havránek (říjen 2011)

Pohled z vrcholu Oblíka na Poledník. Prakticky všechen les již odumřel.

Pohled z vrcholu Oblíka (HLV 100; 1225 m) na Poledník (HLV 52; 1315 m). Prakticky všechen les již odumřel.

Petr Havránek (říjen 2011)

Těžba v klidové zóně v sedle mezi Oblíkem a Jezernicí  zanechává hluboké stopy...

Těžba v klidové zóně v sedle mezi Oblíkem (HLV 100; 1225 m) a Jezernicí (HLV 73; 1266 m)  zanechává hluboké stopy...

Petr Havránek (říjen 2011)

 
Pohled z Javoru na Ostré. Zprava (Velký) Ostrý, Ostrý - S vrchol, za ním Hole a vlevo Helmwald.

Pohled z Javoru na Ostré. Zprava (Velký) Ostrý (HLV 70; 1280 m), Ostrý - S vrchol (VV 70a; 1179 m), za ním Hole (HLV 191; 1100 m) a vlevo Helmwald (HLV 187; 1102 m).

Petr Havránek (leden 2009)

17.01.2009 08:55:44 - Petr Havránek

České tisícovky viditelné z nejvyšší hory Šumavy

Šumava je proslulá svými táhlými a nepříliš výraznými vrcholy, mnohdy je obtížné určit nejvyšší bod hory a při pohledu z větší dálky je odlišení a přesné určení jednotlivých vrcholů neméně problematické.

Dvě nejvyšší hory Šumavy jsou výraznější a i z dálky nezaměnitelné. Bohužel tyto dvě hory, Velký Javor a Roklan leží v Německu a proto nepatří mezi zdolávané tisícimetrové vrcholy. Přesto však za dobrého počasí je výhled z nich na české tisícovky fascinující.

Přinášíme detaily panoramatického pohledu z Javoru na české tisícovky směrem ze západu na východ.

Pohled z Javoru na SZ. Uprostřed mezi německými lyžařskými středisky je Čerchov, vlevo od něj Skalka.

Pohled z Javoru na SZ. Uprostřed mezi německými lyžařskými středisky je Čerchov (HLV 282; 1042 m), vlevo od něj Skalka (HLV 375; 1005 m).

Petr Havránek (leden 2009)

Pohled z Javoru na sever na (zleva) Velký Kokrháč, Svaroh a Jezerní horu.

Pohled z Javoru na sever na (zleva) Velký Kokrháč (HLV 95; 1229 m), Svaroh (HLV 42; 1333 m) a Jezerní horu (HLV 37; 1343 m).

Petr Havránek (leden 2009)

Pohled z Javoru na (zleva) Jezerní horu a Špičák, skrývající se před hřebenem Můstku.

Pohled z Javoru na (zleva) Jezerní horu (HLV 37; 1343 m) a Špičák (HLV 116; 1205 m), skrývající se před hřebenem Můstku (HLV 91; 1234 m).

Petr Havránek (leden 2009)

Detailní pohled z Javoru na masiv Debrníku. Zcela vpravo vyčnívá na obzoru vzdálený Boubín.

Detailní pohled z Javoru na masiv Debrníku (HLV 40; 1337 m). Zcela vpravo vyčnívá na obzoru vzdálený Boubín (HLV 29; 1362 m).

Petr Havránek (leden 2009)

Pohled z Javoru na Boubín a Basumský hřeben. Před nimi v polovině hřbetu Poledník s věží.

Pohled z Javoru na Boubín (HLV 29; 1362 m) a Basumský hřeben (HLV 66; 1288 m). Před nimi v polovině hřbetu Poledník (HLV 52; 1315 m) s věží.

Petr Havránek (leden 2009)

Jako prémie se pak návštěvníku nejvyšší hory Šumavy, Velkého Javoru, nabízí pohled jižním směrem na dlouhý zubatý hřeben Alp.

Jako prémie se pak návštěvníku nejvyšší hory Šumavy, Velkého Javoru, nabízí pohled jižním směrem na dlouhý zubatý hřeben Alp.

Petr Havránek (leden 2009)

 
Poutní místo u bývalé Hauswaldské kaple pod vrcholem Kostelního vrchu.

Poutní místo u bývalé Hauswaldské kaple pod vrcholem Kostelního vrchu (HLV 339; 1016 m).

Petr Havránek (srpen 2004)

28.11.2006 15:07:26 - Tomáš Formánek

Během tradiční srpnové šumavské pouti na Srní bylo letos slavnostně znovuotevřeno poutní místo v areálu bývalých lesních Hauswaldských kaplí. Toto místo se nachází nad ohybem Vchynicko -Tetovského kanálu, pod tisícovkami Kostelní vrch (HLV 339; 1016 m) a Kostelní vrch - J vrchol (HLV 363; 1007 m), resp. o něco vzdálenějšími tisícovkami Oblík (HLV 100; 1225 m), Oblík - S vrchol (VV 100b; 1128 m) a Oblík - SZ vrchol (VV 100a; 1168 m). Ani jedna z původních kaplí se sice nedočkala celkové obnovy, ale byly alespoň opraveny jejich základy a voda z pramene byla svedena dřevěnými žlaby do skleněné plastiky v podobě spojených dlaní, kterou vytvořila Vladěna Tesařová, jež je též autorkou skleněného oltáře v kostele v Dobré Vodě.

 

Přidat informaci

Nahoru

 
 
© 2003-2012 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group